Anne baba çocuk kampı için hafta sonu Sinekli Yaylası

0
627

Anne baba çocuk kampı denediniz mi? Birlikte kamp yapmayı henüz denemediyseniz, belki de tam zamanı. Düzce ilçe sınırları içindeki, Samandere Şelalesi’ni geçerek Sinekli Yaylasına çoluk çocuk kampa gitmeye ne dersiniz?

Anne Baba Çocuk Kampı

Sonbahara özel renkleri doğada çocuklarınızla birlikte gözlemlemek, doğada birlikte yeni keşiflere doğru yola çıkmak ister misiniz? “Kampa kidelim mi baba?” organizasyonu ile 23-24 Eylül’de Sinek Yaylası Çocuk Kampı sizleri bekliyor.

Kampçılığı ve doğada olmayı çok seven bir aile, doğanın kişisel gelişim üzerindeki olumlu etkilerini bildiklerinden “doğa yoksunu” çocuklar yetiştirmesin diye başlattığı toplumsal bir proje, “Kampa gidelim mi baba?” Toplumda pek bilinmeyen kampçılık sporunun hangi yaş olursa olsun çocuklarımızla da yapılabileceğini bize gösteriyor.

Anne baba çocuk kampı ile unutulmayacak anılar biriktirin

Haydi siz de, anne baba çocuk kampı ile yeni yerler keşfetmek, farklı deneyimler yaşamak, ailecek birlikte unutulmayacak anılar biriktirmek için yola çıkın.

Çocuk kampı yapmayı ilk defa deneyecek olan aileler için, kamp alanına kadar arabayla çıkılacağından zorluk derecesi neredeyse yok.

Anne baba çocuk kampı, büyükler ve çocuklar için güzel bir hafta sonu yaşamayı amaçlıyor. Kampta, yetişkinler ve çocuklar kamp ortamı hakkında bilgi ediniyor. Tüm katılımcılar kendi işlerini karşılıyor ve çocuklar kamp ortamına alışıyor, çadırda uyuyor. Günlük yürüyüşler yapılıyor. Ebeveynlerin yeteneklerine göre doğaçlama çocuk etkinliklerinin yapılıyor.

Anne Baba Çocuk Kampı çocuklar için neler sunuyor?

Kamp alanı büyük bir yeşillik ve çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri güvenli bir ortam. İsteyenler kamp çevresinde zaman geçirebilir, isterseniz çevre keşfi yürüyüşüne katılabilirsiniz. “Çocuğum yürür mü? diye düşünmeyin Şaşıracağınıza garanti veriyoruz. Gurubun enerjisi ile 4 yaşındaki çocuklar ile biraz söylenmeli 11 Km yürüyüş tecrübelerimiz bile var.” diyor kampı düzenleyenler. 🙂

Kamp çevresinde akşam ateşi için odun toplama, mevsimi itibari ile muşmula, kuşburnu ve yayla elması toplanacak.

Arabayla gidileceği için yanınızda top, ip, küçük müzik aletleri vb araçlar getirebilirsiniz. Müzik yapmayı bilen varsa getirecekleri aletler ile şarkı söyleyebilir, oyunlar oynayabilirsiniz. Boya kalemi, kağıt ve boyama kitabı da getirirseniz pazar sabahı kahvaltı sonrası çimlerde resim yapabilirsiniz.

Çocuk Kampı Sinekli Yaylası

Kampta yemekleri her aile kendi organize ediyor

Organizasyonu yapan deneyimli kampçıların önerilerine gözatalım mı? 🙂

  • 23 Eylül Cumartesi günü çıkış 06.00

Kahvaltı: Yolda yapılacak. Seçim size bağlı.

Öğle yemeği: Kampa varmış olacaksınız. Hızlıca orada hazırlanabilir ya da çantanızda hazır sandviçleriniz olabilir.

Akşam Yemeği: Hava kararmadan hazırlıklar bitmiş olacak.

Kamp ocağı olmayanlar için: İsteyen küçük tüp, tencere, tabak vb mutfak malzemesini getirebilir. Kampın bir bölümü çocukların ulaşamayacağı şekilde mutfak haline getiriliyor. Kamp ateşinde yemek ısıtmayı düşünenler dikkat, tencere ve tavaların altı kararıyor. Kamp ateşinde mangal ya da şiş yapılabilir. Bu kısım hayal gücünüze bağlı 🙂 Sucuk hatta dallara da takılabilir.

Sıcak çorba yapmak her zaman güneş indiğinde soğuyan havaya karşı güzel bir önlem. Su yaylada olacak. Herkes suyu taşımak için min 5 lt su taşıma kabı getirmeli ve içmek için küçük mataralar. Çocuğunuzun kendi matarası, feneri ve düdüğü olması önerilir. 🙂

Tüm eksikler ve taze ekmek, yaylaya çıkmadan köyden temin edilebilir. Yanınıza bol bol meyve almayı unutmayın.

  • 24 Eylül Pazar günü yayladan geri dönüş yola çıkış 15.00

Kahvaltı: Kamp alanında yapılacak. Normal kahvaltı malzemeleri.

Öğlen yemeği: Kamp alnında hazırlanacak. Yola çıkmadan önce atıştırmalık.

Ulaşım & Konaklama

Herkes kendi aracı ile yola çıkacak. Arabası olmayanlar için arabasında yer olanlar kamp organizasyonu ile iletişim kurabilir geçebilir. Böylece masraflar paylaşılabiliyor.

Çadır, Uyku Tulumu ve Mat Temel kamp malzemeleri. Kampı ilk kez deneyimleyecekler için bu malzemeleri kiralama seçeneği var. Tabii sınırlı sayıda. Katılmaya kesin karar verdiyseniz web sitesindeki formu doldurmanız gerekiyor.

Detaylar ve katılım formu için: www.kampagidelimmibaba.com

Çocuk Kampı sadece babalara mı açık?

Kampı düzenleyen “Kampa gidelim mi baba?” olunca ilk akla gelen soru bu oluyor. Üzülmeyin hanımlar ve beyler… Kampa anneler, teyzeler, amcalar, dedeler, herkes katılabilir. Çocuk olmadan da katılabilirsiniz.

“Kampa gidelim mi baba?” nasıl kuruldu?

Uzun yıllar sıradışı sporlar ile ilgilenmiş bir aile, doğanın kişisel gelişim üzerindeki gerekliliklerini ve olumlu etkilerini bildiklerinden “doğa yoksunu” çocuklar yetiştirmek istemiyor.

Doğa içerisinde şehir koşuşturmacasından uzaklaşmak, uyumlanmak, temiz hava temiz enerji ile dolmak, doğa ile uyum, yardımlaşma ve değişik bir deneyim olarak çocukları ile kamp yapıyorlar.

AVM’ler dışında seçeneği olmayan ama böyle bir alternatif arayan ailelere de klavuzluk ederek bir topluluk oluşturmak ve toplumda bu tür etkinliklerin artmasını sağlamak amacıyla yola çıkıyorlar. “Böylelikle çocuklarımıza doğanın değerini daha iyi anlatabiliriz. Doğayı korumayı öğretebiliriz.” diye düşünüyorlar.

“Kampa gidelim mi baba?” toplumda pek bilinmeyen kampçılık sporunun hangi yaş olursa olsun çocuklarımızla da yapılabileceğini kanıtlayan toplumsal bir proje.

CEVAP VER