Okul gereçleri Kendin Yap Atölyesi Cevahir’de

0
581

Okul gereçleri Kendin Yap Atölyesi’ne 9-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul Cevahir’de tüm çocuklar ücretsiz katılabiliyor. Çocuklar atölyede okul gereçlerini satın almak yerine kendileri yapıyorlar.

Okul Gereçleri Kendin Yap Atölyesi

DIY (Do It Yourself – Kendin Yap) vlogger’ları Ezgi Erikçi ve Pervin Veziroğlu eğitmenliğinde çocuklar çanta, kalem, defter, kalemlik gibi ürünleri yaparak hem okul gereçleri ihtiyaçlarını karşılıyor hem de yaratıcılıklarını geliştiriyor.

Okul gereçleri ihtiyacı olanlara destek olanağı

Kendin Yap Atölyesi projesinde Mert Fırat’ın kurucusu olduğu İhtiyaç Haritası ile işbirliği yapan Cevahir, Türkiye genelinde destek talebinde bulunan okulların ihtiyaçlarının giderilmesine de destek oluyor.

Atölyede kendi ürünlerini hazırlayan her çocuk, atölye alanında bulunan butona basıyo ve Cevahir’in kendileri adına okullara yardımda bulunmasını sağlıyor.

Bir Tık ile İhtiyaca Dokunun

Sosyal sorumluluğu atölye alanı ile sınırlı tutmayan Cevahir, geliştirdiği mikrosite ile yetişkinlerin de projeye destek olmalarını sağlıyor.

www.ihtiyacadokun.com sitesine giriş yapan ziyaretçiler, ekrana gelen İhtiyaç Haritası’nda İstanbul Cevahir’in bağışta bulunacağı bölgeleri seçerek, bir tık ile yardıma aracı olabiliyor.

İhtiyaç Haritası

İhtiyaç Haritası ne amaçla kuruldu? Nasıl çalışıyor?

İhtiyacharitasi.org farklı konularda ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişilerin ve kurumların buluştuğu Türkiye’nin her yerinden kullanılabilen online bir platform.

“Yaşadığı yerin ihtiyaçlarını en iyi orada yaşayanlar bilir. Bu ihtiyaçların karşılanması ise toplumsal sorumluluk bilinci ile hem yurttaşlar olarak hepimizin hem de ilgili kurumların görevi.” diyor İhtiyaç Haritası.

Amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturmak.

Mahallenizdeki ilkokulun müzik aletlerine ihtiyacı varsa, www.ihtiyacharitasi.org adresinde bulunan haritada okulun bulunduğu yeri belirledikten sonra karşınıza çıkan forma detaylı olarak ihtiyacı ve iletişim bilgilerini giriyorsunuz. İhtiyacı karşılamak isteyen kişiler veya kurumlar buradan size ulaşabiliyor.

Platformda 3 bölüm bulunuyor.

İhtiyaç Gir: Bu bölümde yaşadığınız yerdeki (sokak, mahalle, kent, köy, okul) eğitim, sağlık, ulaşım vb. gibi konularda ihtiyaçlarınızın adres temelli olarak giriyorsunuz.

Destek Ol: Farklı konulardaki desteklerin girilebildiği bu bölümde, kişilerin ve kurumların destek konusunu, tanımını ve iletişim bilgilerini yine adres temelli olarak girmesi gerekiyor.

Gönüllü Ol: İhtiyaç Haritası’nda yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması sürecinde gönüllü olmak isteyen kişilerin dahil olabildiği bir bölüm.

CEVAP VER