Yaz tatili oyun önerisi yapboz seçenekleri

Yaz tatili oyun önerisi olarak yapboz çocuk zekasını geliştiren eğlenceli bir seçenek. 3-11 yaş yapboz hazırlayan Keskin Color görsel zihinsel zeka gelişimi için Uzman Psikolog Bengi Or’dan destek aldı.

Yaz tatili oyun

Doğadan renkli ve çekici görüntüleri çocuklar ile buluşturan Keskin Color yapboz serisinde, çocukların boş zamanlarını ve yaz tatillerini keyifle geçirmelerini sağlayacak birbirinden renkli alternatif bulunuyor.

Zihinsel gelişimde okul öncesi 2-6 yaş arası önemli bir dönem olarak kabul ediliyor. Duygu ve düşüncelerini henüz farklı şekilde ifade etme becerisini kazanamayan çocuklar, iç dünyalarını oyunla ortaya koyuyor, oyunla öğrenip, oyunla beceri kazanıyor.

Çocukların görsel ve zihinsel zekalarını geliştiren yapbozlar ise, uzmanların çocuk gelişimi için önerdiği oyun araçları arasında yer alıyor. 50 yılı aşkın deneyimi ile Keskin Color 3 yaşından başlayarak yetişkin oldukları döneme kadar, her yaş grubu çocuk için birçok farklı yapboz seçeneği sunuyor. Yapbozlar çocuk gelişimine destek için Uzman Psikolog Bengi Keskin Or yönlendirmesiyle hazırlanıyor.

Yaz tatili oyun önerisi yapboz çocukta farklı gelişim alanlarını destekliyor

Yaz tatili oyun önerisi olarak farklı gelişim alanlarını desteklemeyi hedefleyen oyuncakları seçmenin önemini belirten Uzman Psikolog Bengi Keskin Or şunları söylüyor: “Yapboz oyunu farklı gelişimsel alanlarda çocukları destekleyen zengin bir oyun türüdür. Bir araya gelerek bir bütün oluşturan parçalar, çocukların görsel ve uzamsal zeka alanlarını uyararak, destekler.

Yapbozlar sayesinde çocuklar şekil-zemin ve parça-bütün ilişkisi kurma becerileri kazanırlar. Bu beceriler daha sonra okuma ve yazma becerilerinin temellerini oluşturur. Yapboz parçalarını bir araya getirme aktivitesi çocukların ince kas becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını da destekleyicidir.

Her ne kadar yapboz aktivitesi, görsel ve motor becerilerine dayalı bir aktivite gibi görünse de, çocukların bir bütün haline gelen yapbozdaki resim üzerine yaşıtları veya yetişkinlerle konuşmanın, sözcük dağarcığı, akıcı dil ve kavram bilgisinin de gelişmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir.”

Yaz tatili oyun

Hangi yaşta, ne tür yapboz almalı?

Kaç parçalı yapboz tercih edilmesinin uygun olacağının çocuğun gelişimsel hızı ve özelliklerine bağlı olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Bengi Keskin Or, normal gelişim gösteren çocuklar için şu tabloyu referans almayı öneriyor:

  • 2 yaş: 4-6 Yapboz Parçası
  • 3 yaş: 9-12 Yapboz Parçası
  • 3-5 yaş: 15-20-25-45 Yapboz Parçası
  • 5-6 yaş: 50-80-100 Yapboz Parçası
  • 6-8 yaş: 100-150-200 Yapboz Parçası
  • 8-11 yaş: 250-400 Yapboz Parçası
  • 11 + yaş: 500 Yapboz Parçası

Yetişkinlikteki zihinsel beceriye oyunların etkisi

Çocuk oyunlarının beyin gelişimi üzerindeki olumlu etkilerini anlatan Uzman Psikolog Bengi Keskin Or, çocukların yetişkinlikteki zihinsel becerileri, problem çözme yetenekleri, empati kurma, iletişimi devam ettirme gibi duygusal ve sosyal becerilerinin oyunla geliştiğini belirtti.

Or çocuklar oyunla problem çözme becerisi kazanır diyor: “Bir şekli yapboz boşluğuna yerleştirmek problem çözmenin ilk adımıdır. Tencere kapağından direksiyon yapmak gibi bir nesneyi başka bir nesneymiş gibi hayal ederek oynayan çocuklar ileride sayılar, işlemler, semboller gibi aritmetik kavramları ve harf-ses ilişkisini yani okumayı öğrenirken ihtiyaç duyacakları sembolik ilişkiler kurma becerisini geliştirirler.

Koşma, tırmanma, eğilme, atlama gibi hareketlerle de büyük kas gruplarını kullanarak kaba motor becerilerini geliştirirler. El, parmak gibi küçük kas gruplarını çalıştırdıkları aktiviteler ise ince motor becerilerini geliştirir. O nedenle, oyun çocuklar için bir eğlenme aracı değil, gelişimleri için mutlak bir ihtiyaçtır.”

Daha fazla bilgi için: www.keskincolor.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikDünya Çevre Günü Festivali çocuk atölyeleri
Sonraki İçerikÇocuklar doğayı doğadan Harika Gezegen ile öğreniyor
Editör
Çiçek Çinko - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi mezunu. Sanat sepet sever. İsminden mütevellit doğası gereği yeşile yakınlığını/yatkınlığını yeniden keşfe çıkmasını sağlayan Aslı Dede ile yolları buluşan okur, yazar, düzeltir. Yesilinasli.com ve Yesilcocuk.com editörü. Aslı Dede ile Yeşil Yaşam radyo programlarının asistanı.

CEVAP VER