Yaz tatilinde çocukların sağlıklı gelişimi için neler yapalım?

0
463

Organik Çocuklar kitabının yazarı Psikolog Hüseyin Abay’a sorduk. Yaz aylarındayız ve çocuklar evde. Çocuklarımızın iyi vakit geçirmesi için ne yapalım?

Çocuk psikolojine doğal bir bakış ve algı ile yaklaşılmasının öneren Psikolog Hüseyin Abay, “Küçük bir yerde yaşanıyorsa ve koşullar uygunsa çocuklar tıpkı eskiden olduğu gibi sokakta vakit geçirsinler, oyun oynasınlar. Mahalledeki yaşıtlarıyla birlikte çocuklar çeşit çeşit oyunlar üretiyor ve bunun da sağlıklı gelişimleri açısından çok olumu etkileri var.” diyor.

Büyük şehirlerde ise, çocuklara aileden biraz uzaklaşma olanağı sağlanması, kendi başına bir şeyler yapabilme, kendini ortaya koyabilme ortamı yaratılmasının önemini vurguluyor. Mümkünse çocuk kamplarına gönderilmesini öneriyor. Çocuklar kamplarda hem akranları ile biraraya geliyor, hem de özgüvenleri gelişiyor.

“Çocuğum hep gözümün önünde olsun, hem de özgüveni gelişmiş olsun” yaklaşımı ile çocukların evde, internet ve televizyon ile vakit geçirmesinin sakıncalılarına değiniyor. “Bu durum çocuklarda bağımlılık sorunu yaratıyor. Ayrıca teknolojik araçlarda herşey çok hızlı değişiyor. Oysa hayat öyle değil. 0-6 yaş arası çocuklar teknolojiyi çok yoğun kullandıklarında dikkat ve odaklanma sorunları ortaya çıkabiliyor. Çocuğu, üç beş saniyede bir beyine uyarı verilen teknolojik bir ortamdan, yaşamın daha yavaş aktığı okula götürdüğünüz zaman uyum sağlamakta güçlük çekiyor.

Eğer olanak varsa, çocukların yazın köye giden veya köyde yaşayan büyükanne ve büyükbaba ile birlikte yaz tatilini geçirmeleri faydalı olabilir.

Organik Çocuklar kitabında çocuk gelişimine doğal yaşam perspektifiyle yaklaşan Psikolog Hüseyin Abay, sadece yazın değil, okul döneminde de yaş farketmesizin çocukların ev dışında zaman geçirmelerinin sağlıklı gelişimleri çok önemli olduğunu belirtiyor.

Organik Çocuklar kitabının yazarı Psikolog Hüseyin Abay ile Ağustos 2013’de radyoda yaptığımız sohbeti dinlemek için Oynatıcı/Player butonuna tıklayın.

CEVAP VER