Yerli kırmızı mercimek arayanlar, Duru bakliyat yerli üretim

0
1429

Ambalajlı ürün seçerken etiketini inceleyen ve yerli ürün tercih edenlerden misiniz? Yerli kırmızı mercimek arıyorsanız, Duru Bakliyat yerli kırmızı mercimekten vazgeçmiyor.

Marketlerde ambalajlı satışta olan bakliyat ürünlerinin etiketlerine baktığımızda, gün geçtikçe daha çok bakliyatın artık yerli üretim olmadığını görüyoruz. Türkiye’ye ne kadar uzun yolları aşıp geldiklerini farkedince şaşırıyoruz. Tüketiciler daha ucuza satılan ithal bakliyatları daha çok tercih ettikçe, yerli üretim güç kaybediyor.

Yerli bakliyat ürünlerini yurtdışına da ihraç eden Duru Bulgur Bakliyat, yerli kırmızı mercimeği destekliyor. Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, “Yüzde 100 yerli kırmızı mercimek kullanıyoruz. Hem daha lezzetli hem de besinsel açıdan daha üstün. Yerli kırmızı mercimekten vazgeçmeyeceğiz” diyor.

Yerli kırmızı mercimekte ciddi üretim kaybı olduğunu belirten İhsan Duru, devletin bakliyat ve mercimekte yeni bir düzenleme yapmasının şart olduğunu vurguluyor. Yerli mercimeğin pazardaki durumunu da şöyle açıklıyor: “Gün geçtikçe kırmızı mercimeğin ithalatı daha da artıyor. 2010-2016 arasında kırmızı mercimek ithalatında yüzde 175 artış söz konusu. Yerli mercimek üretiminde ise 2006 yılına göre 2016’da yüzde 40 üretim kaybı var.”

Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ürünlere destek

Çitçiyi üretim için desteklemek gerektiğini belirten İhsan Duru “Üretim düşse de biz yerli kırmızı mercimekten asla vazgeçmeyeceğiz. Duru Bakliyat olarak yüzde 100 yerli kırmızı mercimeği kullanıyoruz. Yerli mercimek hem daha lezzetli hem de besinsel açıdan daha üstün. Anadolu’da doğduk, Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ürünlerle büyüyoruz. Bu ürünlere her zaman sahip çıkacağız.” diyerek yerli üretimi destekliyor.

CEVAP VER