Dönüşümün öncüsü genç liderler yetişiyor

Dönüşümün öncüsü gençler Samsung ve Habitat Derneği’nin “Solve for Tomorrow” programında sorunlara çözüm önerileri sundu. 26 ilden 132 takımın başvurduğu yarışmanın kazananları belli oldu.

Dönüşümün öncüsü genç liderler

Samsung tüm dünyada 10 yılı aşkın süredir düzenlediği “Solve for Tomorrow” programı bu yıl ilk defa Türkiye’de de gerçekleşti. Samsung Electronics Türkiye programı Habitat Derneği iş birliği ile uyguladı.

Türkiye’nin farklı illerinden gençlerin başvurduğu yarışmada birinciliği Gün Kardeşler Takımı alırken, ikinciliği Lance Takımı, üçüncülüğü ise Yeşil Gezegen Takımı aldı.

Tasarım odaklı, inovatif ve yenilikçi düşünmeyi, problem çözmeyi ve ekip çalışmasını destekleyen programa 600’ün üzerinde öğrenci ve gönüllü öğretmen başvurdu. 26 ayrı ilden 132 takımın projesiyle başvurduğu yarışmanın final etabında, 8 ilden 10 takım ve toplamda 37 öğrenci katıldı.

Gençler “klim Krizi” (Karbon Emisyonun Azaltılması), “Sürdürülebilir Atık Yönetimi’”(Geri Dönüşüm), “Yenilebilir Enerji” ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” sorunlarına çözümler önerdi. Önerilerini sunumlarla alanında uzman jürilere anlattılar.

Atık nar kabuklarından üretmeyi planladıkları biyoçözünür yara bandı projesiyle Gün Kardeşler Takımı birinciliği kazandı.

Şebeke sisteminde meydana gelen sızıntılara müdahale etmek için geliştirdikleri şebeke sızıntı takip sistemi projesiyle Lance Takımı ikinci oldu.

Çamaşır makinesinin tükettiği enerjiyi geri kazanmayı sağlayan projeleriyle Yeşil Gezegen Takımı ise üçüncü oldu.

Dönüşümün öncüsü genç liderler

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Samsung’un ortaklaşa gerçekleştirdiği “Generation17″ girişiminde 14 genç lider bulunuyor. Bu liderlerden biri olan Türkiye’de Çevre Aktivisti Oğuz Ergen de ödül törenine katıldı.

Oğuz Ergen törendeki 6. Yok Oluş” isimli sunumununda, iklim krizi ile çevre kirliliğine yönelik sorunlara dikkat çekti.

Dönüşümün öncüsü genç liderler yetişiyor

Samsung küresel olarak “Yarın için Hep Birlikte” diyerek değişime ve yeniliğe öncülük etmeye devam ediyor.

Gençlerin toplumsal değişime öncülük etmesi ve daha iyi bir dünya yaratmalarına için geleceğin liderlerini yetiştirmesini destekliyor. Organizasyon gençleri tasarım odaklı düşünmeye, öğrenmeye ve üretmeye teşvik ediyor.

Yeni buluşlara yönlendirmek, bilimi sevdirmek, hayal güçlerini ve  yaratıcılıklarını  geliştirmek, yeteneklerini görmelerini sağlamak ve cesaretlendirmek hedefleniyor.

Ayrıca gençlerin mesleki seçimlerinde ufuk açmak ve çözüm odaklı bireyler yetişmesine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Gençlere ödül dijital dünyadan hediye seçenekleri

Jüri üyeleri arasında Birleşmiş Milletler Koordinasyon Uzmanı Halide Çaylan, BAUSTEM Kıdemli Araştırma Direktörü Dr. Defne Yabaş, Habitat Derneği Genel Sekteter Yardımcısı İsmail Metin, Yuvam Dünyam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgül Öztürk, İklim Habercisi Görkem Gömeç, Samsung Electronics Türkiye Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişimi Lideri Sibel Hür yer aldı.

Dönüşümün öncüsü genç liderler

Geçlere ödül olarak teknoloji ürünleri arasından seçim yapabilecekleri hediye çekleri verildi. Birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL ve üçüncülük ödülü ise 5.000 TL değerinde Samsung Online Mağaza Hediye Çeki öğrencilere verildi.

“Yarın için Hep Birlikte” başarı hikayeleri

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır programla ilgili şunları söyledi:

“Habitat Derneği olarak çocuklarımızın erken dönemde dijital dönüşüme entegre olabilmelerini önemsiyoruz. Çocuklarımızın hem dijital yetkinliklerini geliştiriyor, hem de edindikleri dijital yetkinliklerle iklim krizi, yenilenebilir enerji, akıllı şehir uygulamalarına çözüm üretiyor. Solve for Tomorrow (Yarın İçin Çözümler) yarışması bu nedenle çok önemli.

Bu aşamaya kadar gelen 10 takıma ve başvuru yapıp önceki aşamalarda bulunan, geleceği şekillendirmek için çabalayan tüm çocuklarımızı canı gönülden kutluyor ve dereceye giren takımlarımızı tebrik ediyoruz.

Toplumun ve Dünya’nın sorunlarına çözüm arayan gençlerin desteklenmesi için “Solve for Tomorrow” yarışması başarı hikayelerinin ortaya çıkmasına devam edecek.

Dönüşümün öncüsü genç liderler

Geleceği yeniden şekillendiren gençler

Samsung Electronics Türkiye CMO’su Ömer Barış Gökpınar ise gelecek için sorumluluklarını yerine getirdiklerini şöyle belirtti:

“Gençlere daha iyi bir gelecek yaratmak umuduyla üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Solve for Tomorrow programını dünyaya verdiğimiz sözü gerçekleştirmek için hayata geçirdik.

Geleceği yeniden şekillendireceklerin, yaratıcı düşünen, inovatif çözümler üreten ve teknolojiyi iyi kullanan gençler olacağını biliyoruz.

Türkiye’nin dijital dönüşüm sürecini destekliyoruz ve Türk gençlerin potansiyellerine inanıyoruz. Programın yönetiminde bize destek veren değerli iş ortağımız Habitat ekibine, tüm mentörlerimize ve jürimize destekleri için çok teşekkür ediyorum.”

CEVAP VER