Çocuklar iklim için büyüklere mektup yazıyor

Çocuklar iklim için, öğretmenleri rehberliğinde ebeveynlerine mektup yazıyor. Sürdürülebilir Yaşam Okulu, eğitim psikoloğu müzisyen Banu Kanıbelli ve Kara el ele verdi. 12 şehir 12 okulda atölyeler gerçekleşti.

cocuklar iklim

Yeşil Çocuk ile 2017 yılından bugüne hem çocuklar hem de büyükler ile “yeşil yaşam” bilgileri paylaşıyoruz. Yesilcocuk.com web sitemiz, ÇEVKO ödüllü Karnaval Podcast serimiz ve Yeşil Çocuk Festivalleri ile buluşuyoruz.

2021 yılında kurduğumuz Sürdürülebilir Yaşam Okulu’nun çatısı altında çoğalarak yürümeye devam ediyoruz.

Birleşmiş Milletler’in Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları rehberliğinde ilerliyoruz.

Hep birlikte sürdürülebilir yaşam kültürü oluşturmak için çalışıyoruz.

Gezegenimizde yaşamın sağlıkla sürmesi için kahramanlara ihtiyaç var. Her birimiz birer kahraman olabiliriz.

çocuklar iklim

Mottomuz: Öğren, Çözüm Üret, Paylaş

Yeşil Çocuk yola çıkarken mottosunu 3 D = Değişim, Dönüşüm, Davet olarak belirledi Sürdürülebilir Yaşam Okulu da aynı amaçlarla yürüyor.

  • Farkındalık ile Değişim
  • Hareket ile Dönüşüm
  • Çoğaltmak için Davet

Eğitim, atölye, webinar ve podcast ile bilgimizi ve sevgimizi paylaşıyoruz.

Etki odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile sürdürülebilir yaşam kültürü oluşturmak için çalışıyoruz.

Sürdürülebilir Yaşam Okulu gönüllü öğretmenleri

Sürdürülebilir Yaşam Okulu ile biraraya gelen tüm Türkiye’de gönüllü öğretmenlerimiz var.

Amacımız; hem çocukların hem ebeveynlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı öğrenmesini ve harekete geçmesini sağlamak.

Ortak amaçlar için Sürdürülebilir Yaşam Okulu çatısı altında buluşuyoruz.

çocuklar iklim

Banu ve Kara ile müzikli bir yolculuk

“Kara’nın Ziyareti” etkinliğiyle eğitim psikoloğu, müzisyen Banu Kanibelli ve Sürdürülebilir Yaşam Okulu gönüllü öğretmenleri el ele verdi.

Yaşanabilir bir gelecek için Banu ve Kara, Nisan ayında 12 şehir 12 okulda çocuklara hikayeler anlattı, birlikte şarkılar söylediler.

Adana, Antakya, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Samsun, Urfa, Zonguldak şehirlerinde yaşayan çocuklarla online buluştuk.

Çocuklar müzisyen Banu Kanıbelli’nin şarkılarını önceden dinlemiş ve öğrenmişlerdi. Kara’nın öyküsünü de okumuşlardı.

Online atölyede gitarıyla müzisyen Banu’yu ve Kara’yı akıllı tahtada karşılarında görünce çocuklar çok heyecanlandılar. Tahtaya doğru yaklaşıp patili dostumuz Kara’yı okşamak istediler.

Sürdürülebilir bir gelecek için doğa dostu alışkanlıklar geliştirmenin ve gezegenimizi hep birlikte korumamın önemini konuştuk.

Atölye sonunda çocuklar, ebeveynlerine doğa için yapmak istediklerini anlatan bir mektup yazdılar.

Kara’nın öyküsünü ve Banu’nun şarkılarını izlemek isteyenler instagram’da @banununcocuksarkilari hesabını takip edebililer.

Gönüllü öğretmenlerimiz ile buluşmamız için, Sürdürülebilir Yaşam Okulu Koordinatörü, sınıf öğretmeni Çelebi Kalkan bize öncülük etti. Çelebi Kalkan aynı zamanda Akademisyen Sümeyra Ayık ile “Çocuklar için Sürdürülebilir Kalkınma (Y)etkinlik” kitabının yazarlarından.

Gezegenin Kahramanları olmak ister misiniz?

Kurum çalışanları, çocuklar, gençler, ebeveynler, eğitmenler siz de aramıza katılın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSürdürülebilir Gelecek için öğrenciler Yeşil Fikirler üretiyor
Sonraki İçerikİsbike Bisiklet Okulu ücretsiz eğitimleri devam ediyor
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER