İklim Şampiyonu çocuklar akranlarını eğitiyor

İklim Şampiyonu çocuklar Yuvam Dünya Derneği ve Borusan projesi ile iklim atölyelerine katıldı. Uzmanlardan iklim eğitimi alan Borusan çalışanlarının çocukları akranlarına eğitim vererek faydayı genişletecek.
İklim Şampiyonları çocuklar

Sürdürülebilirliği kapsayıcı olarak ele alan Borusan, “iklim, insan ve inovasyon” odaklı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar kapsamında, çocuklarda iklim bilincinin gelişmesi için Yuvam Dünya Derneği ile eğitimler ve atölyeler gerçekleştiriyor

“İklim Şampiyonları” adı verilen projenin ilk adımı, Borusan çalışanlarının 14-15-16 yaşındaki çocuklarından oluşan 43 kişilik bir öğrenci grubuyla atıldı.

Öğrenciler iklim krizi konusunda farklı disiplinlerin yer aldığı kapsayıcı farkındalık yaratan atölyelere katıldı.

Akademisyenler, öğretmenler ve sanatçılardan oluşan İklim Şampiyonu çalışma grubu, farklı başlıklarda atölyeler gerçekleştirdi.

İklim Şampiyonu çocuklar akranlarına eğitim veriyor

İklim Şampiyonu eğitimi; iklim krizi, ekoloji, ekolojinin yansımaları, gıda sistemleri, hareket, öritmi ve döngüsel mimari konularını içeren 42 saatlik bir program sunuyor.

Programda uzman eğitmenlerin eğitimleri, ilham konuşmaları ve katılımcı öğrencilerin interaktif çalışmaları yer alıyor.

Öğrenciler, İklim Şampiyonu pilot programını eğitim boyunca kendilerinin yazdığı ve bestelediği özel bir şarkıyla tamamladı.

Eğitim sonrasında birer İklim Şampiyonu olan gençler, Yuvam Dünya Derneği ile iletişimde kalacak. Projenin diğer gruplarında yer alacak akranlarına eğitim vererek faydayı genişletecek.

İklim bilinci ile alışkanlıklar dönüşüyor

İklim okuryazarlığı arttıkça, tutum ve alışkanlıklar da dönüşüyor. İklim kriziyle mücadele, uyum ve çözüm için çocukların ve gençlerin geleceğe karamsarlıktan uzak ve daha güçlü bireyler olarak hazırlanmaları oldukça önemli.

Bu amaçla hazırlanan “İklim Şampiyonları” programı sürdürülebilir bir model üzerine kuruldu. Gençlerin öğrendiklerini uygulaması ve diğer yaş gruplarına aktararak paylaşması hedefleniyor.

İklim Şampiyonları çocuklar
Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş

Sürdürülebilirlik bilinci gelişmiş bir nesil geliyor

Sürdürülebilirlik bilincinin çocuklara kazandırılmasının önemine değinen Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş proje için çunları söyledi:

“İklim Şampiyonları projesi geleceğimiz olan gençlere sürdürülebilirlik bilincini erken yaşta aşılıyor. Sürdürülebilirlik için kapsamlı çalışmalar yürüten bir kurum olarak, bu bilincin yayılması konusunda sorumluluğumuz bulunuyor. Proje önümüzdeki dönemlerde daha geniş kitlelere ve çok daha fazla çocuğa ulaşacak. Sürdürülebilirlik bilinci gelişmiş bir nesil yetişmiş olacak.”

İklim Şampiyonları çocuklar
uvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Eğilmez Kocabıyık

İklim kriziyle mücadelede gençlere kulak verelim

Proje için çalışan Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Eğilmez Kocabıyık, iklim kriziyle mücadelede uyumun, uyum süreçlerinde ise eğitimin altını çiziyor:

“Sürdürülebilirlik ve iklim eylemi eğitimlerini, uygulamalı ve katılımcı süreçler olarak görüp mekanizmalarımızı bu çerçevede kurgulamalıyız.

Bu nedenle Yuvam Dünya Derneği olarak “İklim Şampiyonları” programını oluşturduk. Projenin ilk etabını ise Borusan Grubu ile gerçekleştirdik. Farklı atölyeler ile gençlerin sanat ve hareketin verdiği umutla, bu bilgiyi üreten ve uygulayan aktif kişiler haline gelmelerine katkı sağlıyoruz.

Gençlerin iklim kriziyle mücadeledeki liderliğini çok önemsiyor, İklim Şampiyonları projesinin Türkiye genelinde yayılması için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.”

>> İklim Şampiyonları programının videosunu izlemek için tıklayın

CEVAP VER