Kadıköy Çevre Festivali ile doğaya emek vermek için hazır mıyız?

Kadıköy Çevre Festivali “Doğaya emek ver” sloganı ile her yıl Kadıköy Belediyesi tarafından düzenleniyor. Sivil toplum kuruluşları, yeşil çocuk etkinlikleri, konserler ve söyleşiler ile 24-26 Mayıs tarihlerinde Selamiçeşme Özgürlük Parkı “Toprak” festival temasıyla bizi bekliyor.

Kadıköy Çevre Festivali

Çevre için mücadele eden yaklaşık 60 demokratik kitle örgütü, sivil toplum kuruluşu, platform ve inisiyatifin bir araya geleceği Kadıköy Çevre Festivali’nde söyleşiden atölyeye, yarışmadan konsere her yaş grubuna uygun pek çok etkinlik düzenlenecek.

Yeşil Çocuk olarak biz de yeşil çocuk etkinliklerimiz ve konuklarımızla festival parkında C7 standında olacağız. Haydi siz de gelin. 🙂

Kadıköy Çevre Festivali çocuk etkinlikleri çok renkli

Festivalde çocuklar için ayrılan “Atölye” ve “Yeşil Etkinlik” özel alanları Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri rengarenk etkinlikler ile dolu olacak.

Ezgi Gül Kahraman “Vera’nın Şifalı Çiçekleri” atölyesi ile çocuklara tıbbı bitkiler hakkında bilgi verecek. Tülin Kozikoğlu “Elma Elma… Söyle Bana”, Sima Özkan ise “Denizin Sıfır Atık Kitabı” atölyesi ile çocuklarla olacak.

Çocukların ilgisini çekecek etkinlikler arasında Doğa Çantam Atölyesi, Resimli Doğadan Mesajınız Var Atölyesi, Hikayelerle Fidan Dikimi, Tohum Topu Atölyesi, Çocuk Yogası, Çocuklarla Felsefe Atölyesi, Çamur Torna atölyesi gibi etkinlikler yer alacak. Çocuk kitapları yazarları da çocuklara okuma atölyeleri düzenleyecek.

Kadıköy Çevre Festivali

Çocukları sağlıklı beslenmeye yönlendiren, Mapfre Vakfı desteği ile hazırlanan “sağlıklı atıştırmalık yapımı çocuk atölyesi” minik şeflere lezzetli ve besleyici tarifler verecek.

Mapfre Vakfı “Tabağım Renkli Hayatım Hareketli” çocuk tiyatrosu festival boyunca her gün sahnelenecek. İnteraktif eğlenceli tiyatro oyunu 24 Mayıs Cuma günü saat 15.00′ A Sahnesi, 25 Cumartesi saat 16.00 ve 26 Mayıs Pazar saat 12.00’de Yeşil Etkinlik Alanı’nda izlenebilecek.

Kadıköy Çevre Festivali

Sağlıklı yaşam için her yaşta bisiklet

Çevre Festivali’nin önemli konu başlıklarından biri bisikletli ulaşım. Kadıköy’de bisiklet kültürünü yaygınlaştırmak, araç trafiğine alternatif bir yaşam sunmak amacıyla çalışmalar yürüten Kadıköy Belediyesi festivalde düzenleyeceği etkinliklerde bisiklete vurgu yapacak.

Sahil Bisiklet Ekibi “Trafikte Bisiklet, Sağ Şerit Yasal Hakkım”, 40 yaş üstü bireylerin bisiklet kullanımını özendirmek için İkinci Bahar Bisiklet Deneyimi, Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Pedal Arkadaşım gibi etkinliklerde bisiklet kullanımı ve deneyimler aktarılacak.

Yetişkinler için çevre, sağlık söyleşileri ve atölyeler

Çevre festivalinde sanatçı ve yazarlar da deneyimlerini aktaracak. Yazar Buket Uzuner “Toprak Kitabı”nı anlatacak.

“Çevre kirliliği gıdamızı ve sağlığımızı nasıl etkiliyor?” başlıklı söyleşi Yeşil Çocuk Kurucusu ve Yayın Yönetmeni Aslı Dede moderatörlüğünde 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te gerçekleşecek. B Sahnesindeki söyleşinin konukları Diyetisyen ve Doğal Beslenme Koçu Gülden Kılınç, Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Didem Gülmez ve Gekoo Organik Kurucusu Özlem Atabaş olacak.

Kadıköy Çevre Festivali

Plastiklerin doğaya etkileri, Palm yağının zararları gibi tüketim alışkanlıklarını sorgulayan konular tartışılacak. İstanbul Üniversitesi öğretim üyeleri Meral Avcı ve Ünal Akkemik “İstanbul’da Doğal ve Kültürel Bitki Çeşitliliği”ni ele alırken, veganlık, ekolojik yaşam gibi konularda söyleşiler düzenlenecek.

Yeryüzü Derneği, “Başkası İçin Pişir” etkinliği ile 3 gün boyunca yemek pişirecek. Festival alanına kurulacak stantlarda “Yağmur Suyu Hasadı, Vegan Mutfak, Arılar İçin Tohum Topu, Terrarium yapımı, Sıfır Atık, Bez Çanta, File Çanta, Kent Bahçeciliği, Origami, Stopmotion ve Sinema atölyeleri yer alacak.

Kadıköy Çevre Festivali konserleri

Festivalin her gününü başka bir konser renklendirecek. Cuma 18:30’da İstanbul Ahenk, Cumartesi 18:30’da Sade Kaave grubu, Pazar 18:30’dan itibaren Tomurcuk Vakfı Ritim Grubu, Evrim Ateşler, Okeanos Greek Music Ensemble sahnede olacak.

Festivalde plastik kullanımına izin verilmiyor

Kadıköy Belediyesi, “Sıfır Atık” kampanyası kapsamında tek kullanımlık plastik ve kağıt malzemelerin kullanımını engellemek amacıyla festivale matara ya da kupa ile gelinmesi için çağrıda bulundu.

Alanda sebiller ve büfeler yer alacak. Kadıköy Belediyesi büfesinde kupa ve termosu ile gelenlere çay ve kahve indirimli olarak verilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı: Daha çok çevre konuşacağız

İlk festivalde “Marmara Denizi’ndeki kirlilik ve biyolojik çeşitlilik”, ikincisinde “Kentte Ekolojik Yaşam” konuları temel alındı. Festivalin bu yılki konusu ise “Toprak” olacak.

Yaşamın temel kaynaklarından toprağı korumak üzere önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı şunları söyledi: “Gelecek kuşaklara yaşanabilecek bir dünya bırakma sorumluluğumuz var. Toprak da en önemli miraslarımızdan biri. Teknoloji, endüstri gelişirken doğal kaynaklarımızı korumak temel amaçlarımızdan biri olmalı.”

İstanbulluları Kadıköy Çevre Festivali’ne davet eden Odabaşı “Kadıköy Belediyesi olarak daha çok çevre konuşacağız, daha çok çevre projeleri üreteceğiz. Ekolojik dengeyi korumak için doğaya daha az ve zararsız atık bırakmayı konuşacağız, biyolojik çeşitliliği korumayı, yenilenebilir enerji kaynaklarını konuşacağız.” dedi.

Festival ile ilgili daha fazla bilgi için: http://cevrefestivali.kadikoy.bel.tr/ 

CEVAP VER