Okul çevresindeki yeşil alanlar çocukları nasıl etkiliyor?

Okul çevresindeki yeşil alanlar Barselona’da yapılan araştırmaya göre çocukların zihinsel gelişimini artırıyor. Daha fazla yeşil alanı olan okuldaki çocuklar kavrayış ve bilişsel olarak daha iyi gelişim gösteriyor.

Okul çevresindeki yeşil

Özellikle büyük şehirlerde çocuklarda dikkat eksikliği, odaklanma ve hafıza sorunlarına çözüm olarak ilaçlara yönelme oranının yükseldiği söyleniyor. Belki de sadece yeşil alanda yaşanan zamanı artırmak çocuklarınızın daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayabilir.

Kanada Okulları Eğitim Koordinatörü Kimberly Schaschl, Ulusal Bilim Akademisi Bildirileri Dergisi’nde (Proceedings of the National Academy of Sciences) yayınlanan araştırma ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaştı.

Okul çevresindeki yeşil alanların hafızaya katkısı

Araştırmacılar yaşları 7 ile 10 arasında değişen ve Barselona’daki 36 ilkokulda öğrenim gören 2 bin 590 çocuğa bir yılın 3 ayı boyunca zihinsel performans testi uyguladılar.

İspanyol araştırmacılar, etraftaki yeşilliğin her bir derece artışında kısa vadeli hafıza ve çalışma üzerinde bir yıllık dönem içinde yüzde 5’lik bir gelişme olduğunu gözlemlediler.

Doğaya daha çok erişim aynı zamanda “üstün çalışma hafızası”nın (değişen bilgilerle hatıraların güncellenme kabiliyeti) ilerlemesini yüzde 6 artırmış ve dikkat eksikliğini ise azaltmış.

Çalışma süresince, katılımcıların genel çalışma hafızası ortalama yüzde 22,8 artarken, dikkatsizlik yüzde 18,9 azalmış.

Yeşil alanlar akıl sağlığı sorunlarını yüzde 55 azaltıyor

Sadece okul değil okul dışında da yeşil alanlara yakın yaşamanın, çocukları büyürken daha mutlu ettiğine dair kanıtlar artıyor.

Okul çevresindeki yeşil

 

Danimarka’da yapılan bir başka araştırmaya göre geniş, açık ve yeşil alanlar çocuklar için en ucuz terapilerden biri durumunda.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yayınlanan Danimarka Aarhus Üniversitesi’nden bir makaleye göre, doğa ile çevrelenmiş olarak büyüyen çocuklarda yaşamın ileriki dönemlerinde akıl sağlığı sorunları ile karşılaşma riski yüzde 55 oranında azalma gösteriyor.

Yeşil alanda büyüyen çocuklar daha az sorun yaşıyor

Araştırma kapsamında; 1985-2003 yılları arasında 943 bin 27 çocuk, uydu ile yeşil alanlara yakınlığı belirlenerek doğumdan 10 yaşına kadar izlendi.

Yeşil alana yakınlık ile nüfustaki akıl sağlığı sonuçları karşılaştırıldı ve yaşamın ileri dönemlerinde 16 farklı akıl sağlığı sorunundan birini geliştirme riski bakımından büyük bir fark olduğu önermesine ulaşıldı.

Aarhus Üniversitesi Department of Bioscience and the National Centre’da postdoktora çalışmaları yapan ve araştırmacı Kristine Engemann, “Çocukluğunuzda sürekli yeşil alanlarla çevrili bir ortamda yaşadıysanız, ileri yaşlarda psikiyatrik sorun yaşama riski daha az olmaktadır” diyor.

Okul çevresindeki yeşil

Betonlaşmış şehirler insan sağlığını olumsuz etkiliyor

Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 50’si şehirlerde yaşıyor. Şehir merkezlerinde sağlık ve eğitime ulaşmak daha kolay olmakla birlikte, betonlaşmış şehirlerin insan sağlığını olumsuz etkilediğine dair araştırma sonuçları da bulunuyor.

Çalışmalar şehirde yaşayanların anksiyete ve ruh hali değişiklikleri gibi psikiyatrik rahatsızlıklara, kırsal alanda yaşayanlara göre yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 50 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu oran yeşil alanları hem okul hem de hayatın tüm alanlarına dahil etmenin önemini açıkça gösteriyor.

CEVAP VER