Sömestr Yeşil Çocuk Festivali ile çocuklar ve büyükler dünyamız için buluşuyor

Doğada yaşam, sağlık, beslenme, enerji, dönüşüm konularında online etkinlikler ile Yeşil Çocuk Festivali 5-6-7 Şubat’ta değişimi yaratmaya çağırıyor.

Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

Yeşil Çocuk Festivali ile çocuklar, sağlıklı yaşam için doğadaki dengenin önemini müzikli yaratıcı drama, masal, yoga ve karikatür atölyeleri ile eğlenerek öğreniyor. Ebeveynler ise, interaktif webinar’lar ile değişim döneminde yeni bilgiler ediniyor.

Evde buluştuğumuz bu sömestr tatilinde, Yeşil Çocuk Festivali bizi dünyamızın sağlığı için düşünmeye ve harekete geçmeye davet ediyor.

“Her Çocuk Bir Kahraman” mesajı ile festivaldeki online canlı etkinlikler, tek bir adımın değerini ve etkisini anlatıyor.Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

Çocuklar neşeli etkinlikler ile değişimi yaratıyor

Yeşil Çocuk Festivali “daha iyi bir dünya için, değişim bir kişi ile başlayabilir ve o kişi sen olabilirsin” düşüncesinden yola çıkıyor.

Uzman eğitmenler “doğada yaşam, enerji, dönüşüm, beslenme, sağlık” temalarında yaratıcılıklarını geliştirmeleri için çocukları esinlendiriyor.

Çocuklar üç gün boyunca evde yap atölyeleri, müzikli yaratıcı drama, masal, yoga, zumba ve karikatür çizimi ile eğlenerek öğreniyor.

5-6-7 Şubat tarihlerinde Cuma, Cumartesi, Pazar günleri saat 11.00’de başlayan 5 yaş ve üstü çocuk aktiviteleri saat 17.30’a kadar sürüyor.

 • Sağlıklı Yaşam İçin Karikatür Atölyesi

Çocuklar Karikatürist Emre Yılmaz ile birlikte, mizahın eğlenceli dünyasında “sağlıklı yaşam” konusunda çizimler yapıyorlar.

Çocuk ve yetişkin birlikte katılabilir. Sağlıklı yaşam için ekolojik tarım ve beslenmenin önemini konuşurken, mizahın etkileyici gücü ile çizerek öğreniyoruz. Pratik zekamızı ortaya çıkarıyoruz. Keyif alarak öğrenmenin ve görsel kodlamanın önemini deneyimliyoruz.

Malzemeler: A4 kağıt, kurşun kalem, silgi, kalemtraş, keçe uçlu ya da mürekkepli kalem.

Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

 • Sevdalı Bulut Masalı ile Bahçe Tasarımı Atölyesi

Masal atölyesinde, dayanışmayı ve arkadaşlığı bir bahçede buluşturan Sevdalı Bulut çocuklara yol gösteriyor.

Masal Anası Deniz Soruklu Evren ile masaldan esinlenerek çocuklar evdeki atık malzemelerden kendi bahçelerini tasarlıyor.

“Ayşe kız buluta bir öpücük attı ve bulut büyük bir gül biçimini aldi. Gökyüzü gökyüzü olalı böyle bir gül açmadı.”

Masal anlatmak, okumaktan iyidir demiş Nâzım Hikmet. Sen de bu masalla kendi bahçeni tasarla. Evdeki atık malzemelerle gönlünün güzelliğini yansıt bahçendekilere.

Bahçe de neler var? Çiçekler, ağaçlar, ev, tavşan, güvercin, dağlar, dere.

Bunun için ne mi lazım?  Masal “Sevdalı Bulut”, hayal gücü, karton,boya, makas, yapıştırıcı. Evdeki plâstik malzemeler (burayı senin seçiciliğine bırakıyorum) kumaş, renkli ipler , düğme.
Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

 • Renkli Müzik Drama Doğada Yaşam Atölyesi

Drama Öğretmeni ve Pedagojik Çocuk Şarkıları yazarı TUDU Öğretmen Tuğçe Şimşek eşliğinde çocuklar, müzikli drama ile doğada gezerek şarkı söylüyorlar.

Malzemeler: Boya kalemleri, 1-2 adet beyaz A4 kağıt.

Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

 • Orman Okulu Oyun Atölyesi

Yeşil Orman Okulu Oyun Kaşifi Ayşe Gümüş, çay tabağı, oyun taşı ve bakliyat kullanarak ormanı keşfe çağırıyor.

Malzemeler: 6 adet çay tabağı ve oyun taşı için 24 adet (fasulye, nohut, fındık ya da ceviz..vb)

Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

 • Çocuk Yogası ile İklim Yolculuğu

Elif Börekçi ise çocukları yoga ile bir iklim yolculuğuna çıkarıyor. Rahat giysiler ve biraz geniş biralan yeterli. Çocuk ve yetişkin birlikte katılabilir.

 • Enerji Kahramanı Oluyoruz Atölyesi

Yeşil Yunus ile birlikte çocuklar enerji kaynaklarımızı verimli kullanmanın önemini konuşuyorlar.

“Her Çocuk Bir Kahraman” mesajından yola çıkarak, evdeki eski giysilerden kendi pelerinlerini yapıyorlar.

Malzemeler: Evde bulunabilecek eski t-shirt, gömlek, iplik, kumaş, kapak, düğme, boncuk, karton, renkli kalemler vb.

Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

Değişim döneminde yetişkinler için Webinar’lar

Dünyamız değişirken ebeveynlerin merak ettiği konulara yönelik festivalde her gün saat 21.00’de interaktif bir webinar sunuluyor.

5 Şubat Cuma; “Değişim Döneminde Okul Seçimi” konusunda Edim Ders Evi kurucusu Eğitimci Emine Çaşkurlu soruları cevaplıyor.Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

6 Şubat Cumartesi; çocukları doğa ile buluşturan “Orman Okulu Eğitim Sistemi”ni Yeşil Orman Okulu Eğitmeni Mustafa Çetin anlatıyor.Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

7 Şubat Pazar; Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr Didem Gülmez “Bağışıklık Sistemi için Cilt Bakımı” önerilerini paylaşıyor.Sömestr Yeşil Çocuk Festivali

Webinar moderatörlüğünü, Yeşil Çocuk kurucusu ve Karnaval radyo BabyJoy’da Yeşil Çocuk programı hazırlayan Aslı Dede üstleniyor.

Yeşil Çocuk Festivali 5-6-7 Şubat Cuma, Cumartesi, Pazar tüm gün Zoom üzerinden gerçekleşiyor.

 • Kayıt için: Tek kayıt ile 3 gün tüm çocuk ve yetişkin etkinliklerine katılabiliyorsunuz.
 • 3 Gün Katılım için Toplam 100 TL Kayıt formu için tıklayın. 

SÖMESTR YEŞİL ÇOCUK FESTİVALİ PROGRAMI
5-6-7 Şubat (Cuma-Cumartesi-Pazar)

 • 11.00 Sağlıklı Yaşam için Karikatür Atölyesi
 • 12.00 Çocuk Yogası ile İklim Yolculuğu
 • 13.00 Orman Okulu Oyun Atölyesi
 • 14.00 Renkli Müzik Drama Doğada Yaşam
 • 15.00 Enerji Kahramanı Oluyoruz Atölyesi
 • 16.30 Sevdalı Bulut Masalı ile Bahçe Tasarımı
 • 21.00 Yetişkin için Webinar
 • 5 Şubat: Değişim Döneminde Okul Seçimi
  Eğitimci Emine Çaşkurlu
 • 6 Şubat: Orman Okulu’nun Önemi
  Yeşil Orman Okulu Eğitmeni Mustafa Çetin
 • 7 Şubat: Bağışıklık Sistemi için Cilt Bakımı
  Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr Didem Gülmez
PAYLAŞ
Önceki İçerikİstanbul balıkları ile çocuklar Boğaz’da buluşuyor
Sonraki İçerikRoots & Shoots Türkiye ile çocuklar gençler değişimi yaratıyor
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER