Roots & Shoots Türkiye ile çocuklar gençler değişimi yaratıyor

Roots & Shoots Türkiye ile çocuklar ve gençler tüm canlılar için birlikte çalışıyor. Çocukluk hayalinden vazgeçmeyip ilham kaynağı olan Dr. Jane Goodall önderliğindeki topluluk Türkiye’de.

Roots & Shoots Türkiye

“Her birimiz yaptığımız her seçim ile ve harekete geçerek değişimi yaratabiliriz.” diyor Dr Jane Goodall.

Kendimizi iyi hissetmediğiniz zamanlar için etkili bir ilaç öneriyor: Harekete Geçmek.

Dr. Janne Goodall, çocukların ve gençlerin umutlarını besleyip büyütmek için harekete geçip 1991 yılında Roots & Shoots topluluğunu kuruyor. Bugüne kadar 87 ülkede, 700.000 çocuk ve gencin kurduğu 10.000 topluluk dünyanın çevre, hayvanlar ve insanlar için daha iyi bir yer olması için çalışıyor.

Amaç; tüm canlılara saygı, özen, şefkati güçlendirmek; farklı kültürlere ve inançlara saygıyı desteklemek; gezegenimizi çevre, hayvanlar ve insanlar için daha iyi bir yer haline getirebileceğimize dair ilham vermek.

Roots & Shoots Türkiye

Gezegenimizin ihtiyacı olan değişim olmak ister misin?

Çocuk ve gençlere tutkularının peşinden gitmeleri, birlikte harekete geçmeleri ve dünyanın ihtiyacı olan değişimi oluşturmaları için Root & Shoots alan açıyor.

Root & Shoots Türkiye topluluğu da “çocuklara ve gençlere harekete geçme, kendi çözümlerini geliştirme ve uygulama fırsatı sunmak için” çalışmalara başladı.

Türkiye açılış duyurusu, Dr. Jane Goodall’un katılımıyla 11 Şubat 2021 günü Roots & Shoots Türkiye Youtube kanalında canlı yayınlanan etkinlikle yapıldı.

Çocukların sorularını yanıtlayan Dr Jane Goodall, insan ve hayvanların birbirine benzer birçok “akıl, düşünce, duygu” özelliği olduğunu belirtti. Ve ekledi: İnsanın en büyük farkı uzaya roket gönderebilecek kadar sofistike bir beyni olması. Ancak ne yazık ki bu yeti, dünyamıza zarar da verebiliyor. Beynimizi ve yeteneklerimizi gezegenimizin yararı için kullanalım.

Roots & Shoots Türkiye

Roots & Shoots Türkiye ile çocuklar gençler birlikte çalışıyor

Youtube canlı yayınında moderasyonu ilkokul öğrencileri Lara Niksarlı, Sumru Akyüz ile ortaokul öğrencisi Kuzey Tüysüzoğlu yaptı.

Roots & Shoots Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aslıhan Niksarlı “Hemen hepimizin hayali bir: Yaşama tüm çeşitliliğiyle ev sahipliği yapan bir gezegen!” diyerek amaçlarını açıkladı.

Etkinliğin onur konuğu Dr. Jane Goodall canlı yayında şunları söyledi:

“Dünyayı dolaşıp konuşmalar yaparken biz insanların gezegeni nasıl yok ettiğini daha iyi anladım. Geleceklerinden umudunu kaybetmiş birçok genç insanla tanıştım. Bunu tersine döndürmek için geç değil. Bu dönüşüm yolculuğunda ise en büyük umudum çocuklar ve gençler.

Roots & Shoots’u bunun için kurdum. Umutsuz olduğunuzda yapılacak en iyi şey harekete geçmek, bir şeyler yapmak, değişim yaratmaktır.

Yaptığınız her şey bir fark yaratıyor. Ne tür bir fark yaratmak istediğinize siz karar vermelisiniz. O yüzden bir şey yemeden veya bir kıyafet satın almadan önce kendinize sorun. Üretiminde herhangi bir hayvan zarar gördü mü? Çevreye zarar verildi mi? Eğer bu soruların cevabı ‘Evet’ ise, onu satın almayın, giymeyin, yemeyin.”

Roots & Shoots Türkiye

“Kökler” ve “filizler” ile gelecek daha güzel

Etkinlikte söz alan Rumeysa Lacin “Biz henüz taptaze birer filiziz. Geleceğe dair hayallerimiz, tutkularımız ve gerçekleştirmek istediğimiz değişimler var. Önemli olan bir araya geldiğimizde başaramayacağımız hiçbir şey olmadığını fark etmek” dedi.

Işıl Anık ise “Roots & Shoots çocuk ve gençlerin meraklarının ucundan tutup hiç bırakmamaları için var. Siz de gezegenimiz için değişim ve gelişim yaratabilirsiniz. Önemli olan beklememek, hiç durmadan ve zaman kaybetmeden yolunuzda ilerlemek.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

Roots & Shoots Türkiye

Roots and Shoots Türkiye’nin hedefi:

Çocuklar ve gençlerin doğanın işleyişini bildiği ve yaşamında uyguladığı, yaşadığı coğrafyayı tanıdığı, birbirlerini ve biyoçeşitliliği gözettiği, güvende ve ait hissettiği bir ortam sağlamak.

Çocukların talep ve ihtiyaçlarına göre programlar hazırlayarak, yaratmak istedikleri dönüşüme katkı sağlamaları, bilgi ve becerilerinin güçlenmesi, yaratıcı düşünme pratikleri kazanması için destek olmak.

CEVAP VER