Klima havuz mikrobu için doğal bağışıklık destekleyici propolis

Klima havuz mikrobu için propolis doğal bağışıklık destekleyici olarak öneriliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu yaz aylarında propolisi kullanımını anlatıyor.

Klima havuz mikrobu

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünür.

Nar suyundan 80 kat daha güçlü bir antioksidan

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, propolisin antioksidan etkisinin nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğunu bilimsel olarak ortaya koyduklarını belirtti.

Klima havuz mikrobu
İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu

Arılar kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için propolis kullanıyor. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiğinde insan vücudunda da aynı etkileri gösteriyor. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı oluyor. Propolis düzenli kullanıldığında bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının ve antibiyotik kullanımının azalmasına yardımcı oluyor.

Klima havuz mikrobu için yazın propolis kullanımı

Klima havuz mikrobu ile oluşan hastalıklar için yaz aylarında önlem almanın önemine değinen Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu şunları söyledi:

“Çocuklar yaz aylarında havuz ve klimadan dolayı hastalıklarla karşı karşıya. Klima ve havuzdan kaynaklanan enfeksiyon riski tatili kabusa çevirebiliyor. Peki ne yapmalıyız? Doğal bağışıklık güçlendirici desteklerle vücudumuza antioksidan takviyesi yapmalı ve savunma sistemimizi yazın da güçlendirmeliyiz.

Propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında. Yapılan pek çok bilimsel çalışmada propolisin bağışıklığı düzenleyici, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antitümör, antienflamatuvar etkilerinin olduğu ve bunun bileşiminde yer alan kafeik asit fenetil ester, artepillin C, apigenin, krisin, galangin, pinosembrin kafeik asit gibi fenolik flavonoid bileşenlerden kaynaklandığı ortaya konulmuştur. Propolis vücutta B ve T lenfositleri aktive ederek antikor üretimini arttırmakta ve böylece doğrudan bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Propolisi nasıl kullanalım?

Propolisi damla veya ham bal ile karışım halinde kullanabilirsiniz. Ancak önemli olan seçeceğiniz propolisin içeriği. Analizl ve kaynağı belli arı ürünlerini araştırıp doğru propolisi bulmak gerekiyor.

Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu özellikle yerli Anadolu propolisi tercih etmenin önemine değinerek, Anadolu propolisinin doğru özütlendiği takdirde yüksek oranda antioksidan maddeler içerdiğini söylüyor.

Yeşil Çocuk olarak biz Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu’nun da üretim projesi içinde yer aldığı Beeo Arı Ürünleri ve propolisi kullanıyoruz.

Beeo Arı Ürünleri kurucularından Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur ile propolis hakkında yaptığımız ayrıntılı sohbet için tıklayın

Daha fazla bilgi ve online sipariş için: www.beeo.com.tr

CEVAP VER