Çocuk orman okulu etkinlikleri Yeşil İz kitabında

Çocuk orman okulu etkinlikleri 3-8 yaş için Bahçeşehir Forest School eğitmenlerinin hazırladığı Yeşil İz kitabında toplandı. İngiltere’den Orman Okulu Eğitmen Eğiticisi sertifikası bulunan kitabın yazarları dört mevsim uygulanabilen 48 etkinlik öneriyor.

çocuk orman okulu

Tek katlı, birbirine komşu yanyana sıralanmış sınıfların olduğu Ataköy İlkokulu’nda yaşadığım beş yıllık öğrencilik dönemi öylesine şenlikliydi ki. Tek katlı okulumuzda bütün sınıflar toprağa yakındı. Okulumuz yemyeşil bahçeler ile sarılıydı. Bazı dersleri bahçede yapıyorduk. İlkbahar mevsiminin vazgeçilmez eğlencesi bahçemizdeki pikniklerdi.

Yıllar geçti, İstanbul şehri büyüdü, nüfus çoğaldı, çok katlı okullar inşa edildi. Ve çocuklar kapalı alanlara sıkışıp kaldı. Topraktan uzaklaştı, bahçelerde koşup zıplayıp oynayamaz oldu. Ve bunun adına “gelişme” denildi.

“Oysa kirlenmek en çok çocuklara yakışıyor.” diyor Eğitimpedia’da Özlem Öztürk ve şöyle deva ediyor: “Yağmur ve kar botları, yağmurluk ve kabanlarla, çamur olan pantolonlarla, kırmızı yanaklarla… Doğanın kalbi orada atıyor. Oksijen kaynağımız, nefesimiz, ormanlarımız da… Biriciklerimizi emanet edebileceğimiz bir öğrenme ve yaşama alanı olamaz mı ormanlar?”

Çocuk orman okulu
Yeşil İz kitabından bir sayfa

“Yeşil İz” kitabı dünyada hızla yayılan alternatif bir eğitim modeli olan Orman Okulu anlayışının, öğretmenlerin yanı sıra ebeveynlerin de uygulayabilecekleri 48 renkli etkinlik kitabı. 3-8 yaş grubu için tasarlanmış.

Çocuk Orman Okulu etkinlikleri dört mevsim uygulanabiliyor

Kitabın dört yazarı da İngiltere-Galler’de Orman Okulları ile ilgili uluslararası sertifika veren bir kurumdan Orman Okulu Eğitmen Eğitimcisi sertifikası almış.

Kitaptaki etkinlikler dört mevsim uygulanabilecek özellikte sunuluyor. Zaten Orman Okullarının temel özelliklerinden bir tanesi her mevsim uygulanabilir olması. Etkinlikler ormanlık alanlarda veya geniş araziye sahip ağaçlık alanlarda uygulanabiliyor.

çocuk orman okulu

Her etkinlik 1 seans olarak adlandırılıyor, kitapta 24 seans var. Her seansta da bir ana ve bir de ısınma etkinliği olmak üzere kitap boyunca toplam 48 etkinlik var.

2018 Nisan ayında yayımlanan Yeşil İz kitabının yazarları Bahçeşehir Forest School eğitmenleri Müzeyen Kardaş Koçak, Sinem Erener Ünal, Sümeyra Büşra Eroğlu ve Derya Demir.

çocuk orman okulu
Yeşil İz kitabından bir sayfa

Kırmızı Elma Yayınlarından çıkan kitap hakkında daha fazla bilgi için www.kirmizielma.org adresinden bilgi alabilirsiniz.

Kitabın okulunuzda drama öğretmenleri ile etkinliği de yapılabiliyor. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi almak için web sitesinin Rezervasyon bölümünde bulunan formu doldurup göndermeniz yeterli.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDoğa ve Çocuk dersi öğretmen ve öğrencileri
Sonraki İçerikKlima havuz mikrobu için doğal bağışıklık destekleyici propolis
Aslı Dede
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER