İleri dönüşüm ile tuvalet kağıdı rulosundan tavşan kalemlik

İleri dönüşüm yöntemi ile çocuklarınızla evde hem eğlenip hem de birlikte ihtiyacınıza yönelik eşyalar üretebilirsiniz. Tuvalet kağıdı rulosundan tavşan kalemlik yapmak ister misiniz?

İleri dönüşüm

İleri dönüşüm yöntemi ile; çocukların ihtiyacı olan bazı kırtasiye malzemelerini evde çocuklarımızın kendilerinin yapmasına olanak tanıyabiliriz.

Böylece hem onlarla birlikte keyifli zaman geçirmiş oluruz, hem de “artık kullanılmayan malzemeleri yeniden değerlendirerek ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz” konusu üzerine sohbet etmiş oluruz.

Bizim size önerdiğimiz malzemelere, çocuklarınızın yaratıcı bakışaçısı ve hayalgücü ile birçok farklı malzeme de ekleyebilirsiniz. Bu keyifli çalışma ile çocuklar hem değer bilmeyi öğrenecek, hem de günlük kullandıkları eşyalarını kendileri üretmiş olacaklar.

İleri dönüşüm ile tuvalet kağıdı rulosundan tavşan kalemlik için gerekli malzemeler:

Belki de farkına varmadığımız ama bir evde en çok çıkan atıklardan biri “tuvalet kağıdı rulosu”.

Tuvalet kağıdı rulosu, eğlenceli eşyalar ve oyuncaklar yapmak için çok kullanışlı bir malzeme. İnternette arama yaparak tuvalet kağıdı kullanarak yapılan birçok farklı öneriye ulaşabilirsiniz.

Biz aşağıdaki malzemeleri kullanarak neşeli bir tavşan kalemlik yaptık. Rengini de “yeşil çocuk” rengine uygun olsun diye “yeşil” yaptık. 🙂

İleri dönüşüm

Malzemeler:
• Tuvalet kağıdı rulosu
• Keçe
(karton vb de kullanılabilir)
• Gözler
(elinizde yoksa, beyaz karton parçaları kesip siyah kalem ile boyayabilirsiniz)
• Sulu boya
(ya da parmak boyası, akrilik boya)
• Yapıştırıcı
• Siyah keçeli kalem
• Makas

İleri dönüşüm İleri dönüşümTaban kısmını ve tavşan ayaklarını oluşturacak şekilde keçe üzerinde şablon oluşturun.

Tuvalet kağıdı rulosunu çocuğunuzun dilediği renge boyamasına izin verin.

Boyanın kurumasını bekleyin.

Çizdiğiniz taban kısmını ve 2 adet tavşan kulağı şeklinde parçayı kesin.

Tavşan ayaklarının da olduğu tabanı yapıştırın.

Ardından kulakları yapıştırın.

Ve gözleri de yapıştırarak devam edin.

Siyah kalem ile burun, ağız ve bıyıklar çizin.

Kuruduktan sonra çocuğunuz istediği kalemleri içine doldurup keyifle kullanabilir.

İşte, atık malzemeler ile çocuğunuzun emeğini ve yaratıcılığını kullanarak ürettiği evyapımı kendinyap eğlenceli tavşan kalemliği hazır.

Süslemek için farklı atık malzemeler kullanarak tavşana örneğin belki bir kostüm de yapabilirsiniz. 🙂

İleri dönüşüm yöntemi ile çocuğunuz ile birlikte üretim yaparken, onun kalıplara girmemiş yaratıcı hayalgücü ile size önereceği farklı malzeme önerilerine siz de şaşıracaksınız. Hepsinden önemlisi, ortak yaratım ile çok özel bir deneyim yaşayacaksınız.

Daha fazla bilgi için: www.upcycleturkey.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikİleri dönüşüm nedir? Geri dönüşüm ileri dönüşüm farklı mı?
Sonraki İçerikAhşap oyuncak alırken nelere dikkat edelim?
Upcycle Turkey, ülkemizde ileri dönüşüm konusunda olup bitenleri merak eden birey ve kurumlar için bir portal olması için kuruldu. Web sitesinde ileri dönüşüm ile ilgili etkinlikler, faydalı bilgiler, sergi ve atölye haberlerin, evde denemek isteyenler için detaylı açıklamaları ile KendinYap uygulamaların ve ülkemizde ileri dönüşüm konusunda girişimci veya gönüllü olarak üreten insanların ilham verici hikayelerinin paylaşıyor. Atıkların yeniden değerlendirilmesini keyifli hale getiren workshoplar, sergiler ve çeşitli etkinlikler düzenliyor. İnsanoğlunun doğaya verdiği zararı azaltmasına ufak da olsa katkı sağlayabilmek motivasyonu ile çalışıyor. Ülke genelinde kurulan network ile, ileri dönüşümcülerin bir araya gelerek proje üretebilmesini kolaylaştırıcı bir bağlantı noktası. Kişi veya kurumların ihtiyaçlarına göre bir "ileri dönüşümcü"ye daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlıyor. Sosyal medya üzerinden hepimizi ileridönüştürmeye davet ediyor.

CEVAP VER