Ahşap oyuncak alırken nelere dikkat edelim?

Ahşap oyuncak hem sağlıklı hem de çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor. Çocuklara ahşap oyuncak atölyesi düzenleyen Lotus Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mustafa Karslı ve Enjoy Toys Genel Müdürü Ertan Arslan önerilerini paylaşıyor.

ahşap oyuncak

Ahşap oyuncaklar çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Özellikle çocukların kendi oyuncaklarını kendilerinin yaptığı atölyeler büyük ilgi görüyor.

Çocuk sağlığı için ahşap oyuncak

Ahşap oyuncak yapımı eğitimleri veren Lotus Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mustafa Karslı ahşap oyuncakların ve oyuncak yapım atölyelerinin çocuklara sunduğu faydaları anlatıyor:

“Ahşap oyuncakların üretiminde çocukların sağlığına zarar verici maddeler kullanılmıyor. Çocukların el becerileri ve hayal dünyasına da katkısı olan bu tür oyuncakları çocuklar sağlıklı boyalarla boyayabiliyor. Böylece çocuğun oyuncağı ile bağı güçleniyor.”

ahşap oyuncak

Ahşap oyuncak çocuk gelişimi uzmanlarının tavsiyesi

Çocuk gelişimi uzmanı Sedef Yarıcı, ahşap oyuncakların çocuklarda “doğaya aidiyet duygusunu” pekiştirdiğini söylüyor. Doğa sevgisi aşılamada önemli bir aşama olarak bu tür oyuncakları eğitimlerde kullandıklarını belirtiyor. Velilerin ahşap oyuncaklara daha çok ilgi göstermesini ve evde bu oyuncakların yaygınlaşmasını öneriyor.

ahşap oyuncak

Çocuklar el aletlerini kullanarak oyuncak yapıyor

Hem kendi atölyeleri hem de okullarda kurdukları atölyeler ile çocukların ahşap oyuncak yaptığı eğitimler verilmesini sağlayan Enjoy Toys Genel Müdürü Ertan Arslan deneyimlerini şöyle paylaşıyor:

“Parçalı oyuncakların montajını öğretmenler gözetiminde çocuklar yapıyor. Özellikle hareketli oyuncaklar çocuklara kurgusal oyunlar oluşturma olanağı sunuyor.

ahşap oyuncak

Gerek kendi atölyelerimizde, gerekse okullarda kurduğumuz ahşap oyuncak atölyelerinde çocuklar çekiç, tornavida gibi el aletlerinin kullanılabiliyor. Atölyelerde çocukların bu aletleri kullanması özgüvenlerinin gelişmesine de fayda sağlıyor.

Anaokullarından liselere kadar birçok okula ahşap atölyeleri kuruyoruz. Ahşap oyuncaklarda çocukların yaşlarına göre çok farklı seçenekler sunabiliyoruz. 3-13 yaş grubu için her yaşa özel ahşap oyuncak atölyelerimiz var.”

ahşap oyuncak

Ahşap oyuncak alırken nelere dikkat edelim?

Enjoy Toys Genel Müdürü Ertan Arslan “ahşap oyuncak alırken nelere dikkat edelim?” soruna yönelik şunları öneriyor:

  • 
Ahşap oyuncaklarda özellikle boyasız ve cilasız olanlarını tercih edilmeli.
  • Kıymık batmaması açısından zımparalanmış ürünler tercih edilmeli.
  • Kontraplak gibi kimyasal katkılı oyuncaklar yerine masif malzemeden yapılmış oyuncaklar tercih edilmeli.
  • 3 Yaş ve altı çocuklarda ürünün boyasız veya CE belgesi olan boyalarla boyanmış olmasına dikkat edilmeli.
  • Oyuncak çocuğun yaşına uyumlu olmalı.
  • Bireysel ve grup eğitimi için uygun olmalı

ahşap oyuncak

Enjoy Toys tamamı eğitmenlerden oluşan köklü bir kurum. 3-13 yaş grubu çocukların yaşlarına uygun şekilde tasarlanarak ürettikleri oyuncaklar, atölyede yarı ürün şeklinde hazırlanarak çocuklara sunuluyor. Sağlıklı olan ürünlerin kullanıldığı atölyelerde çocuklar hem becerilerini geliştiriyor, hem de kendi oyuncaklarını üretmenin keyfini yaşıyor.

Atölyeler hakkında daha fazla bilgi için: www.lotus.com.tr

CEVAP VER