İstanbul balıkları ile çocuklar Boğaz’da buluşuyor

İstanbul balıkları ve çocuklar Boğaz’da buluşuyor. Akademisyen yazar Meltem Ulu’nun yazdığı “İstanbul’un Balıkları” kitabında balıklar ve insanlar denizi temizlemek için işbirliği yapıyor. 

İstanbul balıkları ile çocuklar

Yeni İnsan Yayınevi’nin çocuklar için hazırladığı Fide Serisi bu defa balıklar ile şenleniyor.

Yeni yayınlanan “İstanbul’un Balıkları” adlı kitabı, akademisyen yazar Meltem Ulu’nun yazdı, Marynel Camacho resimledi.

Hikayede Boğaz’da yaşayan çeşit çeşit balığın, başlarına gelen felakete buldukları çözüm sürecini izliyoruz.

Palamuttan uskumruya, kırlangıçtan lipsoza ve pisi balığından yunusa kadar sayısız balık, “İstanbul’un Balıkları” kitabında çocuklara eşlik ediyor.

Üstelik balıklar çözüme ulaşırken yalnız değiler, insanlar da onlarla birlikte İstanbul Boğazı için çalışıyor.

İstanbul balıkları ile çocuklar Boğaz yaşamını tanıyor

Ne yazık ki İstanbul’un en önemli sorunlarından biri deniz kirliliği. Etkileyici güzeliği ile tarih boyunca her görenin aşık olduğu İstanbul Boğazı’mız, her gün denize atılan binlerce çöp ile kirleniyor.

İstanbul’un Balıkları kitabının sürükleyici macerası bu soruna değiniyor. Sıradan bir günde aniden bir gemi kaza yapıyor ve gemideki bütün çöp denize saçılıyor.

Boğaz’ın balıkları çaresiz bir şekilde ne yapacaklarını düşünürken, birden levreğin aklına bir fikir geliyor.

Balıklar yaşam kaynakları olan Boğaz’ı yalnız başlarına temizleyemeyeceklerini anlayınca insanlarla işbirliği yapmaya karar veriyorlar.

İşbirliği, dayanışma duygusu ve empati gibi çocuk gelişim için oldukça önemli beceri ve değerler kitaptaki hikaye ile aktarılıyor.

Çocuklar bu kitap ile ayni zamanda İstanbul Boğazı’nın deniz yaşamı ve denizdeki balık çeşitliği hakkında bilgi edinmiş oluyor.

CEVAP VER