İstanbul balıkları ile çocuklar Boğaz’da buluşuyor

İstanbul balıkları ve çocuklar Boğaz’da buluşuyor. Akademisyen yazar Meltem Ulu’nun yazdığı “İstanbul’un Balıkları” kitabında balıklar ve insanlar denizi temizlemek için işbirliği yapıyor. 

İstanbul balıkları ile çocuklar

Yeni İnsan Yayınevi’nin çocuklar için hazırladığı Fide Serisi bu defa balıklar ile şenleniyor.

Yeni yayınlanan “İstanbul’un Balıkları” adlı kitabı, akademisyen yazar Meltem Ulu’nun yazdı, Marynel Camacho resimledi.

Hikayede Boğaz’da yaşayan çeşit çeşit balığın, başlarına gelen felakete buldukları çözüm sürecini izliyoruz.

Palamuttan uskumruya, kırlangıçtan lipsoza ve pisi balığından yunusa kadar sayısız balık, “İstanbul’un Balıkları” kitabında çocuklara eşlik ediyor.

Üstelik balıklar çözüme ulaşırken yalnız değiler, insanlar da onlarla birlikte İstanbul Boğazı için çalışıyor.

İstanbul balıkları ile çocuklar Boğaz yaşamını tanıyor

Ne yazık ki İstanbul’un en önemli sorunlarından biri deniz kirliliği. Etkileyici güzeliği ile tarih boyunca her görenin aşık olduğu İstanbul Boğazı’mız, her gün denize atılan binlerce çöp ile kirleniyor.

İstanbul’un Balıkları kitabının sürükleyici macerası bu soruna değiniyor. Sıradan bir günde aniden bir gemi kaza yapıyor ve gemideki bütün çöp denize saçılıyor.

Boğaz’ın balıkları çaresiz bir şekilde ne yapacaklarını düşünürken, birden levreğin aklına bir fikir geliyor.

Balıklar yaşam kaynakları olan Boğaz’ı yalnız başlarına temizleyemeyeceklerini anlayınca insanlarla işbirliği yapmaya karar veriyorlar.

İşbirliği, dayanışma duygusu ve empati gibi çocuk gelişim için oldukça önemli beceri ve değerler kitaptaki hikaye ile aktarılıyor.

Çocuklar bu kitap ile ayni zamanda İstanbul Boğazı’nın deniz yaşamı ve denizdeki balık çeşitliği hakkında bilgi edinmiş oluyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklar enerji tasarrufunu mobil oyun ile öğreniyor
Sonraki İçerikSömestr Yeşil Çocuk Festivali ile çocuklar ve büyükler dünyamız için buluşuyor
Editör
Merhaba! :) Ben Elif Börekçi. 1988 yılında İstanbul’da doğdum. Sabancı Üniversitesi Siyasal ve Toplumsal Bilimler bölümü mezunuyum. Üstüne pazarlama alanında yüksek lisans ve doktora yaptım, doktoram 2020 yılında bitti. Çevreye, hayvanlara, ekolojiye olan ilgim ve merakım beni lisans bittikten sonra Bölgesel Çevre Merkezi’nde staja yönlendirdi, orada hem staj yaptım hem de 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde kurulan iklim değişikliği sergisinde gelen okullara iklim değişikliği anlatan ekibin içinde yer aldım. O sergide öğrenmeyi, anlatmayı ve paylaşmayı çok sevdiğimi ve yaşadığımız dünya için birşeyler yapmak istediğimi fark ettim. Öğrenmeyi, anlatmayı, öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Bildiklerim sadece bana kalırsa, ne anlamı var ki? :) Yaşadığımız dünya için birşeyler yapmanın hep iki yolu olduğunu düşündüm; biri çocuklara bunu fısıldamak, diğeri de tüketici olan yetişkinlere. Tüketici olan yetişkinlere, bunu nasıl anlatabileceğimi ve nasıl anlayabileceğimi bulmak için pazarlama yüksek lisansı ve aynı alanda doktora yaptım. Akademik yolculuğumun ortasında, yoga ile tanıştım. 4 senedir yoga yapıyorum, 2.5 senedir de yoga eğitmenliği yapıyorum. Yoga ile tanışınca aslında en büyük hayalimi de gerçekleştirebileceğimi fark ettim; kendimi hep çocuklarla çalışırken, bir şeyler yaparken hayal etmiştim. Çocuk yogası ile, çocuklarla yoga yaparak bu hayalimi gerçekleştirebileceğimi fark ettim. 1 yıldır çocuklarla yoga yapıyoruz, onlarla yoga yaparken sürdürülebilirlik, iklim değişikliği konularına da değiniyoruz. Kaynakları sürdürülebilir bir dünyada yaşamak için neler yapabileceğimizi yoga ile ve merak ederek, oynayarak, araştırıyoruz. Hem çocukların doğuştan getirdikleri farkındalıklarını bir ömür korumalarına ışık tutarken, hem de ufacık da olsa kulaklarında dünyamızla ilgili bir şeyler kalabilmesi en büyük dileklerimden :) Yoganın yanısıra yazı yazmayı seviyorum, yazılarımı paylaştığım bir blogum var; elifborekci.medium.com. Yazı yazmaya, çocuklarla olmaya, yoga yapmaya devam ediyorum. Okullar bitti ama öğrencilik bitmedi. Hala öğrenciyim. :) Ekolojiye, sürdürülebilirliğe ve çocuklarla çalışmaya olan merakım ve isteğim beni yesilcocuk.com ailesiyle tanıştırdı. Çok mutluyum!

CEVAP VER