Çocuklar enerji tasarrufunu mobil oyun ile öğreniyor

Çocuklar enerji tasarrufunu mobil oyun ile öğreniyor. Enerjisa’nın 14 ilde 250 binden fazla öğrenciye ulaşan Enerjimi Koruyorum projesi gelişerek devam ediyor. Mobil oyun ilkokul çocukları için geliştirildi.

Çocuklar enerji tasarrufunu

Enerjisa Enerji’nin uluslararası ödüllü “Enerjimi Koruyorum” sosyal sorumluluk projesi on yıldır gelişerek sürüyor. Proje, enerji tasarrufu ve verimliği bilinci kazandırmak için 14 ilde, 580 okulda, 330 gönüllü çalışan ile 250 binden fazla öğrenciyle buluştu.

Yenilenen mobil oyun ile çocuklar günde bir saat ayırarak, enerji verimliliği ve tasarrufunu eğlenerek öğrenebiliyor.

Enerjimi Koruyorum mobil oyun ilkokul öğrencileri için geliştirildi

Dört yıl önce sunulan Enerjimi Koruyorum mobil oyunu bugüne kadar binlerce kişiye ulaştı.

Enerji verimliliği ve tasarruf bilincini eğlenerek geliştiren mobil oyun, salgında eğitime evde devam eden ilkokul çocukları için geliştirilip yenilendi.

Mobil oyunun oynanma süresi çocukları dijital bağımlılıktan korunmak için günde bir saat ile sınırlandırıldı.

  • Tüm mobil araçlarda oynanabilen oyun App store ve Google Play uygulaması olarak ücretsiz indirilebiliyor.

Günde bir saat Enerjimi Koruyorum Oyunu

Oyunda çocuklar özel karakter oluşturarak itfaiye, kurum, konut, pazar yeri ve market gibi tüm kent öğelerini bir araya getirerek şehir kurabiliyor.

Şehrin enerji kaynaklarını yönetebiliyorlar. Hem eğleniyor, hem de enerji kaynaklarının verimli kullanımını ve tasarrufu öğreniyorlar.

Çocukların dijital bağımlılıktan korunmak için oyun, günde bir saat sonunda otomatik olarak kapanıyor. Çocuklar farklı soru-cevap bölümler ile oyuna ertesi gün devam edebiliyor.

Çocuklar enerji tasarrufunu

Çocuklar enerji tasarrufunu kaç yaşında öğreniyor?

Enerjisa Enerji ve bağımsız bir araştırma şirketi, Türkiye’de çocukların enerji tasarrufu bilincini ölçmek için 7-13 yaş arası çocukların ebeveynleriyle görüştü.

Araştırmaya göre çocukların yüzde 51’inde “elektrik tasarrufu bilinci” sınırlı düzeyde görünüyor. “İklim değişikliği ve küresel ısınma bilinci” ise yüzde 74’e çıkıyor.

“Tasarruf farkındalığı” yüzde 52 ile en yüksek 13 yaş çocuklarda, en düşük ise yüzde 36 ile 7 yaş çocuklarda görülüyor.

“İklim değişimi” 10 yaş üstü çocuklar, “enerji tasarrufu ve küresel ısınma” konularında 11 yaş üstü çocuklar daha yüksek farkındalığa sahip.

Tasarruf alışkanlıklarından özellikle “su israfı ve bilinçli elektrik kullanımı” çocukların en çok dikkat ettiği konuların başında geliyor.

7-13 yaş arası çocukların neredeyse tamamı, muslukları ve elektrikleri kullanım dışında kapalı tutmaya özen gösteriyor. Elektrikli alet kullanımında tasarruf bilincine sahip çocukların yarısı ise buzdolabını sürekli açıp kapamamak gerektiğinin farkındalar.

Çocuklar enerji tasarrufunu

Çocuklar enerji tasarrufunu ailede ve okulda öğreniyor

Araştırmaya göre; enerji tasarrufu eğitimini öncelikle aileler sonrasında ise okullar veriyor. Sosyal medya ve dijital uygulamaların çok geride kaldığı görülüyor.

Enerjisa Enerji “Enerjimi Koruyorum” projesi ile çocukların en çok zaman geçirdiği dijital mecraların gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Hedef enerji verimliliği için 1 Milyon çocuğa ulaşmak

Çocuklar enerji tasarrufunu

Enerjisa Enerji A.Ş. CEO’su Murat Pınar projenin dijital gelişimine önem verdiklerine değindi:

“Çocuklarda enerji tasarrufunda farkındalık için 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’yla protokol imzaladık. Enerjimi Koruyorum sosyal sorumluluk projesi ile 10 yılda 250 binden fazla çocuğumuzla tiyatro oyunu ve enerji verimliliği eğitimi ile bir araya geldik.

Yaptırdığımız araştırma ve takip ettiğimiz global trendler ışığında, davranış değişikliğinde “oyunlaştırma”’nın gücüne inanarak mobil oyunumuzu yeniledik. Amacımız oyundaki faydaların gerçek hayata da taşınmasını sağlamak.

Ödüllü proje: Enerjimi Koruyorum

Enerjisa “Enerjimi Koruyorum” projesi, 2017 yılında Avrupa Stevie Ödülleri “Avrupa Yılın Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde Gümüş ödül kazandı.

2018 yılında Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin Sürdürülebilir Kalkınma Akademi Ödülleri’nden “Sorumlu Tüketim ve Üretim” kategorisinin sahibi oldu.

Aynı yıl, “Kalbi Olan Şirketler” için verilen dünyanın en önemli sosyal sorumluluk ödül programlarından olan International CSR Excellence Awards “En İyi Enerji Yönetimi Ödülü ve “Altın Pusula Ödülü”ne layık görüldü.

CEVAP VER