Çocuk Kampı için Acelle Yaylası’na gitmeye hazır mısınız?

Çocuklar kampı çok seviyor. Çadırda uyumak onlar için çok özel bir deneyim. Çocuk kampı için hayatınızda yer açın. Akyazı ilçesinin 35-40 km güneyinde yer alan Acelle Yaylası çocuk kampı kurmanız için sizleri bekliyor.

Acelle Yaylası Çocuk Kampı

2-3 Eylül tarihlerinde “Kampa gidelim mi baba?” tarafından organize edilen Acelle Yaylası Çocuk Kampı‘nın amacı; büyükler ve çocuklar için güzel bir haftasonu kampı geçirmek. Yetişkinlerin ve çocukların kamp ortamı hakkında bilgi edinmesi, tüm katılımcıların kendi işlerini karşılaması ve çocuklarını da kamp ortamına alıştırması, çadırda uyumak, günlük yürüyüşler ve katılan ebeveynlerin yeteneklerine göre doğaçlama gelişecek çocuk etkinliklerinin yapılması.

Çocuk kampı yapmayı ilk defa deneyecek olan aileler için, kamp alanına kadar arabayla çıkılacağından zorluk derecesi neredeyse yok.

Acelle Yaylası doğasının özellikleri

Çocuk Kampı

Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsü var. Orman içlerinde orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçlar da mevcuttur. Kanlıca, kuzugöbeği gibi yer mantarları ve ağaç mantarları bulunur.

Yaylanın tam ortasından Enişte deresi geçiyor. Dere üzerinde halk tabiriyle “Büyük Deniz” denilen derinliği tam olarak bilinemeyen doğal yollarla kaya kütleleri arasında oluşmuş bir su birikintisi bulunuyor. Derede sazan türü pullu balıklar, kurbağa ve su kertenkeleleri var. Yaylada dışardan gelenlerin kalabilmeleri için sürekli ikamet edenlerin ahşap evleri kullanılabiliyor.

Çocuk Kampı kapsamında çocuklar için neler var?

Kamp alanı büyük bir yeşillik ve çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri güvenli bir ortam. 2- 6 yaş arası grup ile kamp çevresinde zaman geçirilecek. Daha büyük grup büyükler ile yürüyüşe gidebilir.

Kamp çevresinde akşam ateşi için odun toplama, mevsimi itibari ile muşmula, kuşburnu ve yayla elması toplanacak.

Arabayla gidileceği için yanınızda top, ip, küçük müzik aletleri vb araçlar getirebilirsiniz. Müzik yapmayı bilen varsa getirecekleri aletler ile şarkı söyleyebilir, oyunlar oynayabilirsiniz. Boya kalemi, kağıt ve boyama kitabı da getirirseniz pazar sabahı kahvaltı sonrası çimlerde resim yapabilirsiniz.

Çocuk kampı yemeklerini her aile kendi organize ediyor

Organizasyonu yapan deneyimli kampçıların önerilerine gözatalım mı? 🙂

  • 2 Eylül Cumartesi günü

Kahvaltı: Yolda yapılacak. Seçim size bağlı.

Öğle yemeği: Kampa varmış olacaksınız. Hızlıca orada hazırlanabilir ya da çantanızda hazır sandviçleriniz olabilir.

Akşam Yemeği: Hava kararmadan hazırlıklar bitmiş olacak.

Kamp ocağı olmayanlar için: İsteyen küçük tüp, tencere, tabak vb mutfak malzemesini getirebilir. Kampın bir bölümü çocukların ulaşamayacağı şekilde mutfak haline getiriliyor. Kamp ateşinde yemek ısıtmayı düşünenler dikkat, tencere ve tavaların altı kararıyor. Kamp ateşinde mangal ya da şiş yapılabilir. Bu kısım hayal gücünüze bağlı 🙂 Sucuk hatta dallara da takılabilir.

Sıcak çorba yapmak her zaman güneş indiğinde soğuyan havaya karşı güzel bir önlem. Su yaylada olacak. Herkes suyu taşımak için min 5 lt su taşıma kabı getirmeli ve içmek için küçük mataralar. Çocuğunuzun kendi matarası, feneri ve düdüğü olması önerilir. 🙂

Tüm eksikler ve taze ekmek, yaylaya çıkmadan köyden temin edilebilir. Yanınıza bol bol meyve almayı unutmayın.

  • 3 Eylül Pazar günü

Kahvaltı: Kamp alanında yapılacak. Normal kahvaltı malzemeleri.

Öğlen yemeği: Kamp alnında hazırlanacak. Yola çıkmadan önce atıştırmalık.

Konaklama

Çadır, Uyku Tulumu ve Mat Temel kamp malzemeleri. Kampı ilk kez deneyimleyecekler için bu malzemeleri kiralama seçeneği var. Tabii sınırlı sayıda. Katılmaya kesin karar verdiyseniz web sitesindeki formu doldurmanız gerekiyor.

Detaylar ve katılım formu için: www.kampagidelimmibaba.com

Çocuk Kampı sadece babalara mı açık?

Kampı düzenleyen “Kampa gidelim mi baba?” olunca ilk akla gelen soru bu oluyor. Üzülmeyin hanımlar ve beyler… Kampa anneler, teyzeler, amcalar, dedeler, herkes katılabilir. Çocuk olmadan da katılabilirsiniz.

“Kampa gidelim mi baba?” nasıl kuruldu?

Uzun yıllar sıradışı sporlar ile ilgilenmiş bir aile, doğanın kişisel gelişim üzerindeki gerekliliklerini ve olumlu etkilerini bildiklerinden “doğa yoksunu” çocuklar yetiştirmek istemiyor.

Doğa içerisinde şehir koşuşturmacasından uzaklaşmak, uyumlanmak, temiz hava temiz enerji ile dolmak, doğa ile uyum, yardımlaşma ve değişik bir deneyim olarak çocukları ile kamp yapıyorlar.

AVM’ler dışında seçeneği olmayan ama böyle bir alternatif arayan ailelere de klavuzluk ederek bir topluluk oluşturmak ve toplumda bu tür etkinliklerin artmasını sağlamak amacıyla yola çıkıyorlar. “Böylelikle çocuklarımıza doğanın değerini daha iyi anlatabiliriz. Doğayı korumayı öğretebiliriz.” diye düşünüyorlar.

“Kampa gidelim mi baba?” toplumda pek bilinmeyen kampçılık sporunun hangi yaş olursa olsun çocuklarımızla da yapılabileceğini kanıtlayan toplumsal bir proje.

CEVAP VER