Çocuk Sanat Bienali ile dünyayı dönüştürmek

Yerde mi gökte mi olmak istersiniz? Bahcesehir Koleji Elazığ Kampüsü öğrencileri Özüm ve Müge, Çocuk Sanat Bienali’ndeki Kanatlı Bisiklet adlı çalışmalarını anlatırken bu sorudan yola çıktıklarını anlatıyor. Bisikleti yaparken atık demir parçaları kullanmışlar.

Bahçeşehir Koleji, çocukların özgür fikirlerini ortaya çıkartmak amacıyla geleneksel hale getirdiği “Çocuk Sanat Bienali”nin ikincisini bu yıl 22 Mayıs-25 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Deniz Müzesi’nde düzenliyor.

Farklıyım, Farklısın, Farklı

“Dünyayı sevgi ve hoşgörü kurtaracak” düşüncesiyle geçen yıl ilk defa düzelenen Çocuk Sanat Bienali bu yıl “fark” temasıyla gerçekleşiyor.

Bienalde “farklı olmak”, “fark edilmek”, “fark yaratmak”, “farkındalık” gibi eğitim sisteminden üretim biçimlerine, iletişimden tüketim alışkanlıklarına kadar her alanı etkileyen kavramların çocuk penceresinden yansımaları yer alıyor.

Çocukların penceresinden yansıyan eserler 3 gün süreyle sergilenecek ve bienal ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Kalbinizde fark yaratın – Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Kampüsü “Fark, farklı, farkında, farksız… Aslında tüm farkların çıkış noktası kalbimizdedir.” diyerek kalbi bir puzzle olarak düşünmüşler. Her parça bir farkı ifade edip, bütünün oluşmasında farkını ya da farksızlığını ortaya koyuyor.

Dünyayı dönüştürmek için “fark”ında olmak

Bienal ortak bir dil yaratarak uzun vade de kültür, sanat tasarımı üreticisi ve takipçisi, duyarlı ve bilinçli bireylerin yetiştirilmesini hedefliyor. Tanıtım kitapçığı şu sözlerle başlıyor:

“Her şeyin tek tipleşmeye başladığı bir dünyada FARK kelimesine odaklanarak fark yaratabilmenin sınırlarını ve sırlarını keşfe çıkıyoruz. Öğrenciler, Fark kelimesinden yola çıkarak dünyamızı nasıl daha iyi bir yer yapabiliriz? Farkında olarak ve fark yaratarak mı dünyayı dönüştüreceğiz, yoksa farklılıklara saygı göstererek mi? Fark kelimesinin gücü ne? Bu gücü nasıl kullanacağız? Farklı olmak fark yaratıyor mu?” sorularına çağdaş sanatla cevap arıyor.”

2. Çocuk Bianeli Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları (BUEK) Başkanı Enver Yücel’in katılımıyla 22 Mayıs Pazartesi günü açıldı.

CEVAP VER