Çocuklar açık havada Okul Dışarıda Günü

Çocuklar açık havada eğlenerek öğreniyor. Türkiye’de binlerce öğrenci Okul Dışarıda Günü’nü 17 Mayıs’ta tüm dünya ile birlikte kutlamaya hazırlanıyor. Siz de bu coşkunun bir parçası olmak ister misiniz?

çocuklar açık havada

Çocuklar da yetişkinler de kapalı alanlarda çok fazla zaman geçiriyor. Yaşam okul, iş ve  ev arasında geçiyor. İşte “Okul Dışarıda Günü” de bu nedenle kutlanıyor, çocuklar daha çok açık havada olsun diye.

Çocuklar açık havada eğlenerek öğreniyor

Okul Dışarıda Günü”nün amacı, 17 Mayıs Perşembe günü mümkün olduğunca çok sayıda çocuğun dışarıda oynamasını ve öğrenmesini sağlamak. Bazı okullar için ilk defa sınıfın dışında öğrenmeyi deneyimlemek için bir fırsat olacak. Düzenli olarak öğrencilerini dışarıya çıkaran öğretmenler ise kutlamaya katılarak diğer okullara ilham verecek.

Öğretmenler açık havada öğrenmenin çocuklar üzerindeki güçlü etkileri olduğunu belirtiyor. Çocukların davranışları gelişiyor, tüm sınıf öğrenmek için heyecanlanıyor. Müfredat tarafından engellendiği düşünülen çocuklar genellikle açık hava ortamında başarılı oluyor.

Açık havada oyun, çocukların problem çözme, takım çalışması ve yaratıcılık becerilerini de geliştiriyor.

1. Daha iyi sosyal beceriler
2. Gelişmiş problem çözme becerisi
3. Takım çalışması becerileri
4. Gerçek eğlence

Açık havada öğrenilen dersler, ister matematik ister bilim, ister dil olsun, genellikle ömür boyu bizimle kalan bilgiler oluyor. Açık havada olmak çocukların odaklanmasına, yaratıcılıklarının ve hayal güçlerinin artmasına ve derslerin çok daha eğlenceli geçmesine yardımcı oluyor.

Oyun oynama özgürlüğü olan çocuklar (arkadaş edinen, anda kaybolan, eğlenen) yarınlara daha hazırlıklı oluyor. Oyun oynamak çocukların dostluk kurmasına, sınırlarını test etmesine ve kendi sorunlarını çözmesine yardımcı oluyor.

Okul Dışarıda Günü nasıl kutlanmaya başlandı?

2012 yılında Londra’da birkaç okul, Anna Portch’un yeni başlattığı kampanya olan “Boş Sınıf Günü”nün bir parçası olarak açık havada öğrenmeyi kutladı.

2015 yılında kampanyaya 15 ülkeden 600’ün üzerinde okul katıldı.

2016 yılında kurucu kuruluşlardan biri olan Project Dirt bu hareketi küresel bir harekete dönüştürmek için Unilever’in Kirlenmek Güzeldir ekibiyle bir araya geldi.

Tüm dünyadan okul liderleri, oyun uzmanları ve STK’lar ile yapılan görüşmelerin ardından küresel kampanya Okul Dışarıda Günü’ne dönüştü. O yıl, tüm kampanyalar tek bir isim altında toplandı ve küresel Okul Dışarıda Günü hareketi doğdu.

Türkiye’de Project Dirt ve Unilever OMO ekibi tarafından desteklenen kampanya Aktif Yaşam Derneği tarafından yürütülüyor. TÜRÇEV de (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) proje destekçileri arasında yer alıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki okulların Okul Dışarıda Günü’nde ve tüm yıl boyunca dışarıda neler yaptıklarını Facebook, Twitter ve Instagram sayfasında #OkulDışarıdaGünü etiketiyle paylaşıyor.

Okul Dışarıda Günü hareketine katılmak için: www.okuldisaridagunu.org

Facebook: www.facebook.com/okuldisarida

Instagram: www.instagram.com/okuldisarida

Twitter: www.twitter.com/okuldisarida

CEVAP VER