Çocuklar iklimi konuşuyor: Biz Yeryüzüyüz

Çocuklar iklimi konuşuyor. Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi ilkokulu Meraklı Kedi ve Analı Kuzulu İnisiyatifi, Ankara’da TED Üniversitesi’nde çocukların konuşmacı olduğu bir etkinlik düzenliyor. “Biz, Yeryüzü” adlı etkinlik 7 Mart Cumartesi günü gerçekleşiyor.

Çocuklar iklim

Bugünün yetişkinleri olarak, çocuklarımızın geleceği için temiz doğal kaynaklar bırakamadık ne yazık ki. Ve işte bu nedenle çocuklar artık “Söz bizim, geleceğimize biz sahip çıkacağız.” diyor.

Yıllar önce radyo programıma konuk olan ikinci sınıf öğrencisi Mehmet Emin’e “Size yeterince temiz bir dünya bırakamadık, özür dileriz” demiştim. O da beni şöyle teselli etmişti: “Önemli değil, biz önümüzdeki nesilleri düşüneceğiz.”

Kirlettiğimiz dünya çocuklarımızı nasıl etkileyecek?

Bilim insanları, iklim değişikliği ile artan sıcaklığın, değişken doğa olaylarının ve kirlenen havanın, bugün doğan çocukların sağlığına yaşam boyu sürecek etkileri olduğunu belirtiyor.

Bugün doğan bir çocuk, fosil yakıtlar ve artan sıcaklıkların etkisiyle ergenlik ve yetişkinlik dönemi boyunca daha fazla toksik hava soluyacak.

Araştırmalara göre bulaşıcı hastalıklardaki artış da en çok gelecek kuşakları etkileyecek.

UNICEF’e göre; su kaynaklarının kirlenmesi ve giderek yok olması sonucu, 2040 yılında yaklaşık 600 milyon çocuk, -yani her dört çocuktan biri- temiz suya ulaşma sorunu yaşayacak.

Sıcaklık artışının; yetersiz beslenme ve artan gıda fiyatları gibi sonuçlarının yükünü de en çok çocuklar taşıyacak.

Biz çocuğuz biz Yeryüzüyüz

Bu karamsar verilere rağmen, dünyamız için hala umut var. Alınacak önlemlerle bu olumsuz tabloyu tersine çevirmek mümkün olabilir.

Aylar önce Analı Kuzulu İnisiyatifi kurucusu Yeşin Aydemir bana, “Çocukların konuştuğu bir etkinlik hayal ediyorum” demişti. Herşey hayal etmekle başlıyor. İşte o hayal gerçek oluyor. Biz de bu hayale ortak oluyoruz ve Yeşil Çocuk olarak projeyi büyük bir heyecan ile destekliyoruz.

Ankara Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi ilkokulu Meraklı Kedi ve Analı Kuzulu İnisiyatifi 7 Mart Cumartesi günü Ankara TED Üniversitesi’nde “Biz, Yeryüzü” etkinliği düzenliyor.

Etkinlikte söz çocuklarda olacak ve çocuklar “vazgeçilmez hakları olan yaşanabilir dünyayı” büyüklere anlatacak.

Gün boyu sürecek etkinlikte çocuklar düşünerek, tartışarak ve eğlenerek gidişata “dur” diyecek ve çözüm yollarını arayacak.

Çünkü, onlar YERYÜZÜ…

Çocuklar iklim

“BİZ, YERYÜZÜ” ETKİNLİK PROGRAMI

09.30 Açılış

 • Proje Filmi
 • Hoş Geldiniz
 • Prof. Dr. Yüksel Kavak 
TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı
 • Gökmen Argun 
Birleşmiş Milletler GEF/SGP Ulusal Koordinatörü
 • Güneşin Aydemir
 • Banu Binbaşaran – Meraklı Kedi İlkokulu
 • Yeşin Aydemir
 – Analı Kuzulu İnisiyatifi
 • Çocuklar Oturumu

12.00 Öğle Arası

 • School of Rock Konseri
 • Lalehan Uysal “Kurda, Kuşa, Aşa… Ve Göze” Sergisi
 • Çocuk Etkinlikleri

17.30 Kapanış

İletişim için Analı Kuzulu Instagram @analikuzulu

PAYLAŞ
Önceki İçerikSürdürülebilirlik Raporu ile Borusan çocukların sesine kulak verdi
Sonraki İçerikVizyoner Çocuk Festivali Bahçeşehir Akbatı’da
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER