Çocuklara doğayı ve yaşamı anlatan neşeli kitaplar

Çocuklar için doğa konulu kitaplar yazan Ceren Kerimoğlu ile sohbete devam ediyoruz.

Doğada farklı türler var

Küçük saçaklı bir çalı, kavak ağaçları arasında yer bulmaya çalışıyor. Büyüyünce anlaşılıyor ki o bir Sakız Ağacı. Kavak ağaçları anlıyor ki, doğada hepimiz aynı değiliz ve farklılıklarımıza saygı duyarak aynı dünyayı paylaşıyoruz. Her çocuğun kendini bir Sakız Ağacı gibi hissettiği anlar olmuş mudur?

Merak etmenin büyülü dünyası

Kırmızı Deniz Yıldızı kendini ve doğayı tanımaya çalışıyor. Acaba o gökyüzünden denize düşmüş bir yıldız olabilir mi? Peki ya Deniz Atı denize düşmüş bir at mı o zaman? 🙂 Çocukları merak etmenin ve araştırmanın büyülü dünyasına davet ediyor.

Oyuncaklarımız bize nasıl geridönsün?

Büyük bir oyuncak mağazasında sırasını bekleyen Poşetto, alınan bir bebek ile birlikte dış dünyayı keşfe başlıyor. Çevre bilinci gelişmiş bir eve ulaşıyor. Ve oradaki diğer arkadaşları ile birlikte evden Değişim Merkezi’ne gidiyor. Lunapark gibi bir yere giden Poşetto mavi bir oyuncak araba olarak merkezden çıkıyor. Geridönüşümü çocuklara eğlenceli bir öyküyle anlatıyor Poşetto. Aldıkları oyuncakların bir gün başka bir oyuncak olarak kendilerine dönmesi fikrini kitabı okuyan çocuklar çok seviyor.

Ceren Kerimoğlu çocukların anlayabileceği bir dille doğayı ve yaşamı anlatıyor.

Elma Yayınevi web sitesinden yazarın tüm kitaplarına ulaşabilirsiniz.

Ağustos 2013’de yaptığımız radyo programında, kitapları hakkında yazar Ceren Kerimoğlu ile sohbet ettik. Dinlemek için Oynatıcı/Player butonuna tıklayın.

Sakız Ağacı kitap bilgi:

Siz hiç sakız ağacı gördünüz mü?

Size bir sır verelim. Biz, onlarca kavak arasında yeşeren minicik bir tane gördük. Bu minik fidan, yanı başındaki upuzun kavaklar gibi uzayıp büyümeyi, onlarla arkadaş olmayı düşlüyordu. Ancak kavaklar onu aralarına almak istemedi, çünkü bu gizemli ağaç, onlara hiç benzemiyordu.

Bu yeni fidan da neyin nesiydi? Ne işe yarardı? Kavakları şaşırtan olay neydi? Nasıl bir mucize gerçekleşti?

Şimdi hep beraber, bu küçük fidanın sesine kulak verelim ve onun varoluş öyküsünü dinleyelim. Farklı olana saygı, hoşgörü ve dostluğun işlendiği bu sıcacık öyküye misafir olalım.

Kırmızı Deniz Yıldızı kitap bilgi:

Kocaman ailesiyle denizde yaşayan minik Alaz, büyük bir balıktan gökyüzü diye bir yerin olduğunu öğrendi. O günden sonra bu kırmızı denizyıldızı, gökyüzünü her şeyden çok merak etmeye başladı. Meraklandıkça daha da kızardı ve sorularına cevaplar bulmak için keşfe çıkmaya karar verdi.

Bu yolculukta kimlerle karşılaştı dersiniz? Gökyüzünde ona benzeyen birileri vardı, yoksa ait olduğu yer gökyüzü müydü? Yukarıdaki bu parlak beşgenler ona göz mü kırpıyordu acaba? Gökyüzünden aşağıya nasıl düşmüştü? Evin yolunu bulabilecek miydi?

Bu meraklı denizyıldızı da hepimizi merakta bıraktı, değil mi? Gelin, onun bu keşif yolculuğu sayesinde kendi sorularımıza cevaplar bulalım.

Poşetto kitap bilgi:

Poşetto, oyuncak mağazasında yaşayan kendi hâlinde bir naylon poşetçiktir. Bir gün şık bir anne mağazaya gelir. Elinde kızı için seçtiği oyuncakla mağazadan çıkarken Poşetto da onunla birlikte ilk kez dış dünyaya adım atar. Dışarıda gördüğü kocaman oyuncaklar onu çok şaşırtır. Eve geldiklerinde şaşkınlığı devam eder, çünkü bu evde yaşayan Naylona ve diğer poşet arkadaşlarından Değişim Merkezi isimli bir yere gideceklerini öğrenir. İşte Poşetto’nun ilginç ve renkli yolculuğu burada başlar.

CEVAP VER