Ekolojik Yaşam Merkezi Kadıköy’de açılıyor.

Ekolojik Yaşam Merkezi İstanbul Kadıköy’de 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açılıyor. Kadıköy Belediyesi projesi Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi’nde farklı yaş grupları için ekolojik yaşam eğitimleri ve atölyeleri gerçekleşecek.

Ekolojik Yaşam

Kadıköy Belediyesi geçtiğimiz yıl Kadıköy Ekolojik Yaşam Parkı’nı birlikte inşa edelim çağrısı yapmıştı ve biz de bu çağrıyı Yeşil Çocuk’ta sizinle paylaşmıştık.

Kompost Eğitim Merkezi inşa sürecinin ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunması amacıyla kolektif bir biçimde yürütülmesi planlanmıştı. Ve işte bu çalışmalar sonuca ulaştı.

Şehrin ortasında imece usulü yapılan samandan bir ev ve çocukların sebze ve meyveleri tanıyacakları kendi elleriyle ekim yapabilecekleri bir bahçe kuruldu.

Ekolojik Yaşam

Kadıköy Belediyesi, Eğitim Mahallesi Hakkı Bey Sokak’ta bulunan alanı Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi’ne dönüştürdü.

Kadıköy Belediye Meclisi kararı ile plan değişikliği yapılarak bitişiğindeki parselle birleştirilen bin 520 metrekarelik yeşil alan, permakültür ilkeleri doğrultusunda planlanarak projelendirildi.

Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi 5 Haziran 2018 Salı günü saat 14.00’te yapılacak açılışla hizmete giriyor.

Ekolojik Kompost Eğitim Merkezi

Merkezde başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın katılabileceği eğitim ve atölyelerin olduğu bir Kompost Eğitim Merkezi de yer alıyor.

Kompost Eğitim Merkezi binası ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunmak amacıyla geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Matthieu Pedergnana ve Ece Aslan Pedergnana’nın proje danışmanlığında 40 kişinin gönüllü çalışmasıyla yapıldı.

60 metrekare olan bina Solucanla Kompost eğitimlerine uygun şekilde ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlandı.

Bina yapımında doğal, sağlıklı, ısı performansı ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olması nedeniyle saman balyası tercih edildi ve doğal sıva kullanıldı.

Permakültür ilkeleri doğrultusunda tasarlanan Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi’nde kelebek bahçesi, koku bahçesi, tematik bitki alanları, biyolojik gölet ve kümes de yer alıyor. Parktaki çocuk oyun alanlarında da ahşap malzeme kullanılmış.

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde neler var?

Merkezde 3 aylık programlarla web sitesi üzerinden duyuruya açılan farklı yaş gruplarına yönelik sürekli eğitim ve atölyeler olacak.

Hafta içi sabah 09.00-12.30 arası ilçe okullarındaki öğrencilere program dahilinde Muhteşem Dönüşüm Esencan ve Adımını Yeşil Atan Okullar eğitimleri verilecek.

Hafta içi öğleden sonra ya da hafta sonu için yetişkin ve dışarıdan katılıma açık eğitim ve atölyeler planlanacak.

Ekolojik Yaşam

Merkezde ekolojik yaşam ile ilgili farklı konularda eğitimler verilmesi, daha fazla eğitimci ve katılımcıya ulaşılması için Kadıköy Çevre Festivalinde yer alan Sivil Toplum Kuruluşları, inisiyatifler ve platformlardan destek alınacak.

Daha fazla bilgi için: www.kadikoy.bel.tr

CEVAP VER