Eti Sarı Bisiklet 2. El Kampanyası ile çocuklara yenilenmiş bisikletler

Yeniden Kullan, daha iyi bir dünya için önemli ilkelerimizden biri olmalı. Aktif Yaşam Derneği ve Eti işbirliği ile Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi “Bisiklet Tamir Şenliği” ile bu konuda faydalı adımlar atıyor. Atıl Bisiklet Toplama aracının topladığı kullanılmayan 2. el bisikletler Kadir Has Üniversitesi Bisiklet Kulübü ile birlikte yenileniyor ve Anadolu’da ihtiyacı olan ilköğretim okulu çocuklarına gönderiliyor.

Eti Sarı Bisiklet Projesi kapsamında Türkiye’nin 12 şehrinde yapılan “2017 Türkiye Fiziksel Aktivite, Bisiklet ve Yürüyüş Pratikleri Araştırması” sonuçlarına göre Türkiye’de 1.5 milyon atıl bisiklet bulunuyor. Kullanılmayan bisikletleri gün ışığına çıkarıp tekrar kullanıma hazır hale getirmek amacıyla “2. El Bisiklet Kampanyası” başlatan Sarı Bisiklet, atıl bisikletleri yenilemek amacıyla Kadir Has Üniversitesi Bisiklet Kulübü ile birlikte “Sarı Bisiklet Tamir Şenliği” düzenledi. 11 Mayıs Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsünde gerçekleştirilen tamir şenliğine, üniversiteli öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Yenilenen bisikletler, ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye ediliyor

Sarı Bisiklet Tamir Şenliği kapsamında kurulan 5 farklı tamir istasyonunda bakıma alınan atıl bisikletler, zımparadan boyamaya, gidon ve sele ayarından jant ve lastik yenilemeye, pedal ve zincir bakımından vites ve fren değişimine kadar kapsamlı bir tamirden geçirilerek yepyeni bir hale getirildi. Şenlik öncesinde bisiklet tamiri konusunda eğitim verilen üniversite öğrencileri ile konusunda uzman bir tamir ekibi sayesinde yeniden pedallamaya hazır hale getirilen bisikletler, yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte Anadolu’nun ihtiyaç sahibi bir ilkokulundaki öğrencilere, Sarı Bisiklet Projesi’nin armağanı olacak.

Sarı Bisiklet’in “2. El Kampanyası” ile 500 bisikleti hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Eti İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Atıl durumda olan ikinci el bisikletleri hayata döndürecek bir kampanya başlattık. Proje için yaptırdığımız araştırma sonuçlarına göre bisiklet bulunan evlerin yüzde 36’sında hiç kullanılmayan en az bir bisiklet bulunuyor. Bu da Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon bisikletin atıl durumda bulunması demek oluyor. 2. El Bisiklet kampanyası kapsamında Atıl Bisiklet Toplama aracımızla İstanbul’un çeşitli semtlerinden ve büyük konutlu sitelerden kullanılmayan bisikletleri topluyoruz.

Atıl Bisiklet Toplama aracımızla topladığımız bisikletleri, Kadir Has Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlediğimiz Bisiklet Tamir Şenliği’nde ihtiyaç sahibi çocuklar için kullanılabilir hale getirdik. Yaz boyunca atıl durumdaki bisikletleri toplayıp tamir etmeye devam edeceğiz. Hedefimiz 500 bisikleti yenilemek, bu bisikletleri Anadolu’daki ihtiyaç sahibi en uygun ilköğretim okulunu belirleyerek, bu okulda öğrenim gören çocuklarımızla yeni öğretim yılının başında buluşturmayı planlıyoruz” dedi.

 

CEVAP VER