Küçük Mavi Sandalye dönüştür diyor

Küçük Mavi Sandalye dönüşüm macerası ile çocukları “tekrar kullan” ve “yeniden değerlendir” kavramları ile buluşturuyor. Kitap, nesnelerin dönüşüm değerini anlatarak çevre bilincinin gelişmesini destekliyor.

Küçük Mavi Sandalye dönüştür

Uçanbalık Yayınları tarafından yayınlanan “Küçük Mavi Sandalye” kitabının yazarı Cary Fagan, resimleyen ise Madeline Kloepper.

Kitap çocukları çevre bilinci ile ilgili “tekrar kullanım” ve “yeniden değerlendirme” kavramları ile tanıştırıyor.

Sembolik değeri olan kimi nesnelerin, zamanda ve mekânda yolculuğa çıkıp farklı ellere geçerek başka ihtiyaçları karşılayan yeni ”değer”ler kazanabileceğini anlatıyor.

Öykü çocukları “İşlevi tanımlı bir nesne, hayal gücünün yardımıyla nasıl yeni işlevler edinebilir?” sorusunun peşinden bir yolculuğa çıkarıyor.

Çok boyutlu düşünmenin ve farklı deneyimlere açık olmanın dönüştürücü gücüne değiniyor.

Küçük Mavi Sandalye dönüştür

Küçük Mavi Sandalye ne işe yarar?

Yorulunca oturmaya, üzerinde saksı çiçeği yetiştirmeye, kuşların yemleneceği bir sofraya dönüşmeye?

Bo, çok sevdiği küçük mavi sandalyesini bir an olsun boş bırakmıyor. Yemek yerken, kitap okurken, çadır kurarken, hatta uyurken bile sandalyesini hep yanı başında tutuyor. Ama gün geliyor Bo büyüyor, artık sandalyesinden ayrılma vakti geliyor.

Küçük mavi sandalyenin, elden ele dolaştığı ”acayip” maceralı yolculuğu da böylece başlıyor. Bazen kocaman bir filin sırtında bzanen de bir dönme dolabın tepesinde dünyayı dolaşıyor. Her durakta bambaşka yaşamlara dokunup, unutulmaz izler bırakıyor.

Ve bir gün rengârenk bir uçan balon demetinin ucunda yeniden okyanuslara açılıyor. Varacağı noktada acaba onu kim bekliyor dersiniz?

Cary Fagan, günümüz koşullarında, sahibinin ihtiyacını artık karşılayamadığı için büyük olasılıkla kaderine terk edilecek küçük bir sandalyeyi, elden ele dolaşan ”kıymetli” bir hazineye dönüştürüyor.

Küçük Mavi Sandalye, esin verici bir paylaşma öyküsünü anlatıyor.

Unutmayın, küçük bir sandalye asla ”sadece” sandalye değildir!

CEVAP VER