Pera Müzesi çocuk öğrenme programı ile rehberli dijital sergiler

Pera Müzesi çocuk öğrenme programı sergileri rehberli dijital turlar ile keşfetme olanağı sunuyor. 7-12 yaş çocuklar geziden ilhamla kendi eserlerini üretiyor. Etkinlikler 12, 19 ve 26 Haziran tarihlerinde Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleşiyor.

Pera Müzesi çocuk

Pera Öğrenme müzedeki etkinliklerini özleyen sanatseverler için dijital öğrenme programı hazırladı. Pera Müzesi Öğrenme Programları, evde eğitim sürecinin devam ettiği bu dönemde, çocukların sanatla bağını sürdürebilmek için çevrimiçi ortamda takip edilebilen dijital programlar sunuyor.

Pera Müzesi çocuk yetişkin dijital etkinliklerine 679 kişi katıldı

Pera Öğrenme dijital etkinlikleri kapsamında, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, İstanbul ve Muğla Harezmi Eğitim Modeli iş birliğiyle, çocuklara, öğretmenlere ve gönüllü eğitmenlere 17 çevrimiçi sergi turu ve etkinlik düzenlendi. Nisan ve Mayıs aylarında etkinliklere 679 kişi katıldı.

Haziran ayı boyunca Sarıyer Belediyesi Çocuk Meclisi, Sulukule Gönüllüleri Derneği, İstanbul Öğretmen Akademileri, İstanbul Gönüllüleri, Şişli Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Göztepe Gönüllü Evi ve TEGV ile iş birliklerine devam edilecek.

Okul, belediye ve derneklerin dahil olduğu program sonrası Pera Öğrenme, 7-12 yaş arası tüm çocukları dijital turlara davet ediyor.

Haziran ayı boyunca Dijital Öğrenme Programları, Zoom Meeting uygulaması üzerinden her Cuma günü gerçekleşiyor.

Pera Müzesi koleksiyon sergilerini rehberli dijital turla gezen çocuklar, etkinliğin ikinci bölümünde yaratıcılıklarını çalışmalar yapacak.

Pera Müzesi çocuk

Kaplumbağa sever çocuklar ekran başına

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergisi ve Osman Hamdi Bey Bölümü’nü dijital ortamda gezen çocuklar, Osman Hamdi Bey’in ünlü eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi”nden esinlenerek kendi kaplumbağalarını çizecek.

Etkinlikte çocuklar müzedeki eserleri ve yaratıcılarını tanıyacak. Kaplumbağa figürünü kolayca çizebilmek için temel çizim yöntemlerini keşfedecek. Ve kendi kaplumbağa resimlerini çizecekler.

Pera Müzesi çocuk

Çocuklardan yeni fincan tasarımları

Bir başka etkinlikte çocuklar, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu eserlerinin yer aldığı “Kahve Molası” dijital sergi turuna çıkacak. Ardından kahve fincanı tasarlayıp özgürce renklendirecek.

Pera Müzesi Dijital Öğrenme Programları 12, 19 ve 26 Haziran tarihlerinde saat 16.00’da Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleştirilecek.

Malzeme olarak; renkli boya kalemleri ve kâğıdın yeterli olduğu etkinlik sırasında üretilen çalışmalar, #PeraÖğrenme etiketiyle sosyal medyada paylaşılacak.

  • Etkinlik ücretsiz.  Rezervasyon gerekli. Kayıt olmak için tıklayın

Daha fazla bilgi için: www.peramuzesi.org.tr

PAYLAŞ
Önceki İçerikPropolis kolonya ile buluştu: Parfümsüz doğal antibakteriyel
Sonraki İçerikZehirsiz Sofralar için 16 tarım zehiri yasaklandı
Editör
Merhaba! :) Ben Elif Börekçi. 1988 yılında İstanbul’da doğdum. Sabancı Üniversitesi Siyasal ve Toplumsal Bilimler bölümü mezunuyum. Üstüne pazarlama alanında yüksek lisans ve doktora yaptım, doktoram 2020 yılında bitti. Çevreye, hayvanlara, ekolojiye olan ilgim ve merakım beni lisans bittikten sonra Bölgesel Çevre Merkezi’nde staja yönlendirdi, orada hem staj yaptım hem de 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde kurulan iklim değişikliği sergisinde gelen okullara iklim değişikliği anlatan ekibin içinde yer aldım. O sergide öğrenmeyi, anlatmayı ve paylaşmayı çok sevdiğimi ve yaşadığımız dünya için birşeyler yapmak istediğimi fark ettim. Öğrenmeyi, anlatmayı, öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. Bildiklerim sadece bana kalırsa, ne anlamı var ki? :) Yaşadığımız dünya için birşeyler yapmanın hep iki yolu olduğunu düşündüm; biri çocuklara bunu fısıldamak, diğeri de tüketici olan yetişkinlere. Tüketici olan yetişkinlere, bunu nasıl anlatabileceğimi ve nasıl anlayabileceğimi bulmak için pazarlama yüksek lisansı ve aynı alanda doktora yaptım. Akademik yolculuğumun ortasında, yoga ile tanıştım. 4 senedir yoga yapıyorum, 2.5 senedir de yoga eğitmenliği yapıyorum. Yoga ile tanışınca aslında en büyük hayalimi de gerçekleştirebileceğimi fark ettim; kendimi hep çocuklarla çalışırken, bir şeyler yaparken hayal etmiştim. Çocuk yogası ile, çocuklarla yoga yaparak bu hayalimi gerçekleştirebileceğimi fark ettim. 1 yıldır çocuklarla yoga yapıyoruz, onlarla yoga yaparken sürdürülebilirlik, iklim değişikliği konularına da değiniyoruz. Kaynakları sürdürülebilir bir dünyada yaşamak için neler yapabileceğimizi yoga ile ve merak ederek, oynayarak, araştırıyoruz. Hem çocukların doğuştan getirdikleri farkındalıklarını bir ömür korumalarına ışık tutarken, hem de ufacık da olsa kulaklarında dünyamızla ilgili bir şeyler kalabilmesi en büyük dileklerimden :) Yoganın yanısıra yazı yazmayı seviyorum, yazılarımı paylaştığım bir blogum var; elifborekci.medium.com. Yazı yazmaya, çocuklarla olmaya, yoga yapmaya devam ediyorum. Okullar bitti ama öğrencilik bitmedi. Hala öğrenciyim. :) Ekolojiye, sürdürülebilirliğe ve çocuklarla çalışmaya olan merakım ve isteğim beni yesilcocuk.com ailesiyle tanıştırdı. Çok mutluyum!

CEVAP VER