Permakültür, Sanat, Drama, Masal Alternatif Okullar Çocuk Kampı

Alternatif Okullar 2015 yazında başladığı çocuk kamplarına 2017 yazında Antalya Çıralı’da devam ediyor. Daha önceki kamplarda çocuklardan, anne babalardan öğrenilenler ve kazanılan deneyimlerle içerik daha da zenginleşmiş. Bu yılki kampın ana teması “doğa ve sürdürülebilir yaşam” olarak belirlenmiş. Tüm etkinlikler bu tema etrafında şekilleniyor.

2016 yazında çocukların doğayla iletişimlerini güçlendirmek amacıyla Viyana’dan orman pedagogları kampa gelmişti. Bu yıl ise permakültür eğitmenleri olacak. Çocuklar permakültür etkinlikleri aracılığıyla, doğayla yeni bir ilişki biçimi deneyimleyecekler.

Yetişkinlerin ve çocukların topluluk duygusunu deneyimlediği, karar alma süreçlerinin parçası olduğu kamplar açık iletişimi temel alıyor. Öncelikli amaç; çocukların biricikliğine değer verilen bir “toplulukta” keyifle vakit geçirmesi.

Permakültür çalışmaları kapsamında çocuklar doğal yapılar inşa edecek, kompostu deneyimleyecek, tohumlarla tanışacak, doğanın sunduğu malzemelerle krem, merhem ve kendi boyalarını yapacak, atık kağıtları yeniden kağıda dönüştürecek. Sanat ve müzik etkinlikleri doğayı temel alacak, beraber şarkılar söylenecek.

Çocuklar kampta yapılan atıştırmalıkların ve dondurmaların tadına doyamayacak. Kayalara tırmanıp biraz da yukarıdan dünyayı izleyecek, zorlu bir yürüyüşün sonunda yanartaşın hikayesini öğrenecek.

İp üstünde yürüme, yürüme takozları ve yürüme çubuklarıyla (7-9 yaş) denge bulmaya çalışacak, bolca yürüyecek ve yüzecek… Günler dolu dolu ve keyifle geçecek.

Anne babalar için ne yazık ki, talep ettikleri takdirde akşamları gerçekleşecek alternatif eğitim sohbetleri dışında, özel etkinlik yok.

Bu yıl konaklanacak pansiyondan çıkıp 55 metre yürüyerek denize ulaşabileceksiniz. Geceleri bol yıldızlı bir sahil sizleri bekliyor olacak.

Beraber yaratmak, düşünmek, eğlenmek ve öğrenmek için Alternatif Okullar çocuk kampları bizleri bekliyor.

Kaç kişi katılabiliyor?

Her bir kampın kontenjanı 15 çocuk olarak belirlenmiş. Permakültür eğitmeni, müzik eğitmeni, drama-masal ve görsel sanat eğitmeni olmak üzere 4 eğitmen görev alacak.

Yaş grubu ve amp tarihleri

4-6 yaş / 3-8 Temmuz 2017 Çıralı

7-9 yaş / 10-15 Temmuz 2017 Çıralı

4-6 yaş / 17-22 Temmuz 2017 Çıralı

7-9 yaş / 24-29 Temmuz 2017 Çıralı

Daha fazla bilgi için: www.alternatifokullar.com

CEVAP VER