Samandere Kocayayla Çocuk Kampı

Çoluk çocuk Düzce ilçe sınırları içindeki, Samandere Şelalesi’ni geçerek Kocayayla’ya kampa gitmek ister misiniz?

19-20 Ağustos tarihlerinde “Kampa gidelim mi baba?” tarafından organize edilen Samandere Kocayayla Çocuk Kampı‘nın amacı; büyükler ve çocuklar için güzel bir haftasonu kampı geçirmek.

Çocuğu ile kamp yapmayı ilk defa deneyecek olan aileler için, kamp alanına kadar arabayla çıkılacağından dolayı zorluk derecesi neredeyse yok.

Kampta çocuklar için neler var ?

Kamp alanı büyük bir yeşillik ve çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri güvenli bir ortam. İsteyenler kamp çevresinde zaman geçirebilir, isterseniz de çevre keşfi yürüyüşüne katılabilirsiniz.

Kamp organizatörleri diyor ki: Çocuğum yürür mü diye düşünmeyin. Şaşıracağınıza garanti veriyoruz. Gurubun enerjisi ile 4 yaşındaki çocuklar ile biraz söylenmeli 11 km yürüyüş tecrübelerimiz bile var. 🙂

Kamp çevresinde akşam ateşi için odun toplama, mevsimine göre meyva avcılığı yapılabiliyor.

Arabayla gidileceği için yanınızda top, ip, küçük müzik aletleri vb araçlar getirebilirsiniz. Müzik yapmayı bilen varsa getirecekleri aletler ile şarkı söyleyebilir, oyunlar oynayabilirsiniz. Boya kalemi, kağıt ve boyama kitabı da getirirseniz pazar sabahı kahvaltı sonrası çimlerde resim yapabilirsiniz.

Kampta her aile kendi yemeğini kendi organize ediyor

Organizasyonu yapan deneyimli kampçıların önerilerine gözatalım mı? 🙂

  • 19 Ağustos Cumartesi günü

Kahvaltı: Yolda yapılacak. Seçim size bağlı.

Öğle yemeği: Kampa varmış olacaksınız. Hızlıca orada hazırlanabilir ya da çantanızda hazır sandviçleriniz olabilir.

Akşam Yemeği: Hava kararmadan hazırlıklar bitmiş olacak.

Kamp ocağı olmayanlar için: İsteyen küçük tüp, tencere, tabak vb mutfak malzemesini getirebilir. Kampın bir bölümü çocukların ulaşamayacağı şekilde mutfak haline getiriliyor. Kamp ateşinde yemek ısıtmayı düşünenler dikkat, tencere ve tavaların altı kararıyor. Kamp ateşinde mangal ya da şiş yapılabilir. Bu kısım hayal gücünüze bağlı 🙂 Sucuk hatta dallara da takılabilir.

Sıcak çorba yapmak her zaman güneş indiğinde soğuyan havaya karşı güzel bir önlem. Su yaylada olacak. Herkes suyu taşımak için min 5 lt su taşıma kabı getirmeli ve içmek için küçük mataralar. Çocuğunuzun kendi matarası, feneri ve düdüğü olması önerilir. 🙂

Tüm eksikler ve taze ekmek, yaylaya çıkmadan köyden temin edilebilir.

  • 20 Ağustos Pazar günü

Kahvaltı: Kamp alanında yapılacak. Normal kahvaltı malzemeleri.

Öğlen yemeği: Kamp alnında hazırlanacak.

  • Konaklama

Çadır, Uyku Tulumu ve Mat Temel kamp malzemeleri. Kampı ilk kez deneyimleyecekler için bu malzemeleri kiralama seçeneği var. Tabii sınırlı sayıda. Katılmaya kesin karar verdiyseniz web sitesindeki formu doldurmanız gerekiyor.

Detaylar ve katılım formu için: www.kampagidelimmibaba.com

Kampa sadece babalar ile mi gidiliyor?

Kampı düzenleyen “Kampa gidelim mi baba?” olunca ilk akla gelen soru bu oluyor. Üzülmeyin hanımlar ve beyler… Kampa anneler, teyzeler, amcalar, dedeler, herkes katılabilir. Çocuk olmadan da katılabilirsiniz.

“Kampa gidelim mi baba?” nasıl kuruldu?

Uzun yıllar sıradışı sporlar ile ilgilenmiş bir aile, doğanın kişisel gelişim üzerindeki gerekliliklerini ve olumlu etkilerini bildiklerinden “doğa yoksunu” çocuklar yetiştirmek istemiyor.

Doğa içerisinde şehir koşuşturmacasından uzaklaşmak, uyumlanmak, temiz hava temiz enerji ile dolmak, doğa ile uyum, yardımlaşma ve değişik bir deneyim olarak çocukları ile kamp yapıyorlar.

AVM’ler dışında seçeneği olmayan ama böyle bir alternatif arayan ailelere de klavuzluk ederek bir topluluk oluşturmak ve toplumda bu tür etkinliklerin artmasını sağlamak amacıyla yola çıkıyorlar. “Böylelikle çocuklarımıza doğanın değerini daha iyi anlatabiliriz. Doğayı korumayı öğretebiliriz.” diye düşünüyorlar.

“Kampa gidelim mi baba?” toplumda pek bilinmeyen kampcılık sporunun hangi yaş olursa olsun çocuklarımızla da yapılabileceğini kanıtlayan toplumsal bir proje.

CEVAP VER