Sürdürülebilir yaşam için markalar hesap veriyor

Sürdürülebilir yaşam için, alışveriş yaparken seçtiğiniz markaların neler yaptığını biliyor musunuz? Sürdürülebilirlik Raporu yayınlayarak, insana ve çevreye duyarlılık hesabı veren firmalar var.

Sürdürülebilir Yaşam Cam Yeniden Cam

Cam ev eşyası üreten Şişecam Topluluğu 4. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

Sürdürülebilirlik Raporu ile ilgili açıklama yapan Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman “Yarattığımız değeri sürdürülebilir kılmamızın temelinde çalışmalarımızı sosyal sorumluluk bilinci ile insana ve çevreye duyarlı bir yaklaşımla sürdürmemiz yatıyor.” diyerek iş ve üretim süreçlerini sürdürülebilirlik perspektifinden değerlendirerek önceliklendirdiklerini ve iş stratejilerine entegre etmeye kararlılıkla devam ettiklerini belirtti.

Sürdürülebilir yaşam için: Cam Yeniden Cam Projesi

Şişecam’ın 2011 yılından bu yana sürdürdüğü Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biri “Cam Yeniden Cam” Projesi.

Proje ile toplumsal davranış değişikliği yaratarak, geri dönüşüm toplumuna geçişe destek olmayı hedeflediklerini ve 2016 yılında da projenin devam ettiğini vurgulayan Prof. Dr Kırman, “233.000 ilköğretim öğrencisine geri dönüşüm konusunda eğitimler verildiğini, 17.400 adet kumbara hibe edildiğini ve 740.000 ton cam ambalaj atığının geri dönüşümü sağlandığını” belirtti. Raporlama döneminde gerçekleşen enerji verimliliği projeleri ile “toplam 590.700 GJ enerji tasarrufu sağlandığını ve 25.800 t CO2 salımı engellendiğini” de sözlerine ekledi.

Çalışan farklılıklarına saygı, şeffaflık ve dürüstlük ilkesi

Sürdürülebilirlik Raporu’nda, “çalışanlar için güvenli ve farklılıklara saygılı bir çalışma ortamı” oluşturmaya yönelik uygulamalar hakkında bilgiler de bulunuyor.

“Dürüstlük, şeffaflık, tarafsızlık ile yasalara ve düzenlemelere uyum” ana prensipleri çerçevesindeki çalışmalara da raporda yer veriliyor.

Sürdürülebilir Yaşam Şişecam

Satın alma tercihlerimiz ile kararı biz veriyoruz

Tamam, “Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu” okumak pek de kolay değil biliyoruz. Ancak yine de satın aldığımız markaların “toplumsal fayda” için neler yaptığını izlemek önemli.

Bizler, satın alma kararı veren bireyler olarak, bir anlamda da “denetçi” ve “yönlendirici” durumdayız.

Alışveriş kararlarımızın etkisini küçümsemeyelim. Zamanımızı ve emeğimizi vererek kazandıklarımızı harcadığımız markaları izlemeye alalım.

Şişecam Topluluğu Sürdürülebilirlik Raporu’nun incelemek için: www.sisecamcamambalaj.com

Görme engelliler için hazırlanan ilk sürdürülebilirlik raporu

Görme engelli çalışanların erişebilmesini sağlamak amacıyla rapor sesli kitap olarak da hazırlanmış ve Şişecam kurumsal web sitesinden ulaşılabiliyor.

Ayrıca, dağıtılan tüm broşürlere braille alfabesi ile yazılmış bir bölüm eklenerek, rapora sesli kitap olarak erişilebilecek web sayfasının adresi veriliyor.

Görme engelli paydaşların daha kolay erişebilmesini sağlamak amacıyla Rapor, Türkçe ve İngilizce dillerinde sesli kitap olarak hazırlatılmış.

CEVAP VER