Ağaç Kardeşliği TEMA Vakfı çocuk doğa eğimi projesi büyüyor

Ağaç Kardeşliği Projesi TEMA Vakfı gönüllü koşucuları desteğiyle 2015 yılında başladı. Proje kapsamında ağaçlandırma ve çocuklar için doğa eğitimleri devam ediyor. Türkiye’de yaklaşık 23 bin çocuğa ulaşıldı.

Ağaç Kardeşliği

TEMA Vakfı Ağaç Kardeşliği Projesi Türkiye’nin yedi bölgesinde Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile uygulanarak dört yılda yaklaşık 23 bin çocuğa ulaştı. 2019 yılında 69 ilde yaklaşık 8 bin 750 çocuk ile devam ediyor.

Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile ikisi Çanakkale, biri Balıkesir ve biri Edirne’de oluşturulan dört hatıra ormanıyla erozyonu önleme çalışmalarıma katkı sağlıyor.

Doğada olmak çocukları olumlu etkiliyor

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Ağaç Kardeşliği Projesi hakkında şu bilgi verdi:

“Doğa eğitimi ile çocukların doğaya çıkmasını, uygulamalar ile öğrenmesini ve doğayla duygu bağlarının güçlendirilmesini amaçlıyor. Çocuklar günde beş saatlerini dijital medyada, sadece yarım saatlerini açık havada fakat genellikle doğadan uzak geçiriyor.

Çocuklar doğadan uzaklaşıyor, evlerde, sınıflarda ve servislerde kapalı kalıyor. Çocukların doğadan uzak yaşaması algı ve duyu yetilerinin zayıflamasına neden oluyor. Bu durum endişe, obezite gibi sağlık problemlerine yakalanma olasılığını yükseltiyor. Aynı zamanda doğadan uzak olmak çocukların psikolojilerini, keşfetme, yaratıcılık ve düşünme gibi yetilerini de olumsuz etkiliyor.

Ağaç Kardeşliği

Örneğin, çocukların yemek yememelerinin altında yiyeceklere yabancılaşmaları ve onlarla ilişki kuramamaları yatıyor. Maalesef doğaya çıkmaktan ve canlılara dokunmaktan çekinen çocuklar bile var.

Tüm bu sebeplerden dolayı TEMA Vakfı olarak çocukların doğada olması, çeşitli uygulamalarla yaşayarak öğrenmesi ve doğayla duygu bağlarını güçlendirmesi için Ağaç Kardeşliği Projesi’ni uyguluyoruz.

Ayrıca çocukların doğal varlıkları koruma sorumluluğunu gündelik hayatın her aşamasında hissetmesi gerektiği düşüncesiyle kendi tohumlarını ekerek fidanlarının büyümesini gözlemlemelerini sağlıyoruz.”

Ağaç Kardeşliği Projesi’nin çocukların gelişimine katkı ve doğal varlıkların korunmasına yönelik gelecek nesiller için umut olduğunu belirten Deniz Ataç projeye desteğe davet ediyor.

Ağaç Kardeşi olmaya destek veren tüm koşuculara, bağışçılara, gönüllülere, öğretmenlere ve emek veren herkese teşekkür ediyor.

Ağaç Kardeşliği

Ağaç Kardeşliği büyüyerek ilerliyor

Ağaç Kardeşliği Projesi her geçen gün daha da büyüyor. Proje ile 2019 yılında 69 ilden yaklaşık 8 bin 750 çocuk “Orman Ekosistemi ve Yaşamın Çeşitliliği” konulu doğa eğitimi programına katılacak.

Projeye dahil olan çocuklar için Edirne’de 8 bin 750 fidanlık “Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanı” oluşturulacak.

Hem çocukların yetiştirdikleri hem de hatıra ormanı kapsamındaki fidanlarla birlikte 2019 yılında 17 bin 500’e yakın fidan toprakla buluşacak. Ağaç Kardeşliği dört yıldır daha çok çocuğa ulaşarak uygulanmaya devam ediyor.

Daha fazla bilgi için: www.tema.org.tr

CEVAP VER