Beykoz Ardıç Sofrası projesi ile okullar kompost yapıyor

Beykoz Ardıç Sofrası çevre projesi ile, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası için yıl boyunca süren etkinlikler tasarlandı. Proje kapsamında çocuklar okullarda kompost yapacak.

Beykoz Ardıç Sofrası okul kompost

Beykoz çevre dostu Ardıç Sofrası projesi ile Avrupa Yerel Demokrasi Haftası için hazırlıklar yaptı. İlçe genelinde yıl boyunca süren etkinliklerle “sıfır atık” için projeye katılım sağlanarak çevre bilincinin artırılması hedefleniyor.

“Avrupa Yerel Demokrasi Haftası” her yıl farklı temalarda çeşitli etkinliklerle Avrupa genelinde kutlanıyor. Vatandaşların yerel yönetimlere demokratik ve aktif katılımının artırılması amaçlanıyor.

Bu yılın teması: “Çevreyi korumak: Yerel topluluklar harekete geçiyor.” Dünyayı tehdit eden çevre sorunlarına dikkat çekilerek vatandaşların çözüm odaklı projelerde yer alması planlanıyor.

Beykoz Ardıç Sofrası ile sofralar sağlık kazandı

Beykoz Belediyesi tarafından “sıfır atık” hedefi ile geliştirilen “Ardıç Sofrası” projesiyle pazar yerlerinden çıkan organik sebze ve meyve atıkları kompost yapılarak kent tarımında kullanılıyor.

Beykoz Ardıç Sofrası okul kompost

Pazar yerlerinde ve kurum yemekhanesinden organik atılar düzenli olarak toplanıyor. Büyük kompost makinelerinde işlenerek toprak için besleyici bir ürün olan kompost yapılıyor. Ve şehrin doğal tarım merkezlerinden Yücel Çelikbilek Meyve Bahçesi’nde toprakla buluşuyor.

Sürdürülebilirlik için çevre projesi

“Sofradan Toprağa, Topraktan Sofraya” armağan olan proje sayesinde, organik atıkların depolama sorunu ortadan kalkarken, ekonomiye katkı sağlanıyor.

Kompostla yetişen sebze ve meyveler sağlıkla yeniden mutfaklara giriyor. Ayrıca oluşturulan kompostla solucan gübresi üretimi de yapılıyor.

Beykoz Ardıç Sofrası okul kompost

Beykoz Ardıç Sofrası ile okullar kompost yapıyor

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında Avrupa genelinde yıl boyunca süren etkinliklerle çevre koruma bilincinin gelişmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Bu yılki tema olan “Çevreyi korumak: Yerel topluluklar harekete geçiyor” için Beykozluları harekete geçirecek geniş katılımlı organizasyonlar düzenlenecek.

Okullarda kompost üretim çalışmalarıyla öğrencilerin geri dönüşüm süreçlerinde yer almaları ve çevre konusunda farkındalık kazanmaları sağlanacak.

Beykoz Belediyesi’nin yürüttüğü diğer atık ve geri dönüşüm projelerinin duyurulmasına yönelik çalışmalara da hız verilecek.

CEVAP VER