Yeşil Karıncalar ve çocuklar ile dönüşmeye hazır mısınız?

Yeşil Karıncalar ve çocuklar büyükleri dönüştürmeye geliyor. Dönüşüm Derneği yeşil dönüşüm projesi kapsamında yayınlanan kitap dizisi yaşanabilir bir dünya için önerilerini çocukların gözünden anlatıyor.

Yeşil Karıncalar çocuklar

Dönüşüm Derneği Kurucusu ve sanat öğretmeni Niyazi Selçuk’un kaleme aldığı Yeşil Karıncalar kitabı daha yaşanabilir bir dünya için çocuklarla işbirliği yapıyor.

Hatıra Akyüz’ün resimlediği serinin ilk kitabında; evsel atıkların yeraltı serüvenlerini, doğaya ve diğer canlılara verdikleri zararı bu kez çocuklar anlatıyor büyüklere.

Bugüne kadar çocuklara anne babalar, öğretmenleri, büyükler öğretti. Bu döngüyü Yeşil Karıncalar’ değiştiriyor ve artık çocuklar da büyüklere öğretiyor.

Çevremiz, dünyamız, geleceğimiz için çok önemli bir konuyu çocuklar anlatıyor. Çocuklar için hazırlanan projede büyükler için de çıkarılacak önemli dersler var.

Evsel atıkların yerinde ayrıştırılması kültürünü ve geri dönüşüm bilincini yaygınlaştırmayı amaçlayan “Yeşil Karıncalar” serisi, hem büyüklere hem de küçüklere doğal yaşama zarar vermeden yaşanabileceği hatırlatıyor.

Yeşil Karınlar ile geri dönüşüm macerası başlıyor

Geri dönüşümü ve evsel atıkları ayrıştırmayı çocuklara anlatmak için hazırlanan Yeşil Karıncalar kitabının kahramanları Deniz ve Yeşil Karıncalar.

Bir gece su içmek için mutfağa giden Deniz, herkes uyurken, çöplerdeki atıkları ayrıştıran Yeşil Karıncalar ile karşılaşıyor.

Yeşil Karıncalar onu, yerin altındaki yuvalarına davet ediyor. Deniz bu yolculukta insanların yarattığı atıkların diğer canlıların hayatını ne kadar zorlaştığını görüyor. Atıkları ayrıştırmayı öğretmek üzere kolları sıvıyor.

Yeşil Karıncalar çocuklar

Geri dönüşüm ve yerinde ayrıştırmanın çocukların gözünden anlatıldığı Yeşil Karıncalar projesi yeni bir model öneriyor.

Eğitimde süregelen “çocuğa öğretilir” yöntemi yerine “öğretme” işini çocuklara veriyor. Böylece çocuklar aracılığıyla ebeveynlere de ulaşmayı hedefliyor.

Geri Dönüştürülebilir Proje: Yeşil Karıncalar

Yeşil Karıncalar, Niyazi Selçuk tarafından geliştirilen sürdürülebilir bir sosyal girişim modeli.

+2 Sistemi ile sosyal fayda yaratın

Satın aldığınız her kitap sayesinde kitaba erişemeyen iki çocuğa kitap ulaştırmış oluyorsunuz. Ayrıca Dönüşüm Derneği eğitim çalışmalarının yaygınlaşmasına katkıda bulunuyorsunuz.

Yeşil Karıncalar çocuklar

Yeşil Karıncalar Kulübü Sıfır Atık Projesi

“Yeşil Karıncalar – Bir Geri Dönüşüm Hikâyesi” yazar Niyazi Selçk’un, sivil toplum kuruluşları için sürdürülebilir bir ekonomik model oluşturmak amacıyla kaleme aldığı bir hikâye.

Kurucularından olduğu Dönüşüm Derneği’nin çevre projelerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için oluşturduğu “+ hareketi” ile çocuklara sunulan ürünlerin geliriyle imkânı olmayan çocuklara da kitabın ulaştırılması hedefliyor.

Çocuklara evsel atıkların ayrıştırılması konusunda rehberlik eden “Yeşil Karıncalar Kulübü Sıfır Atık” projesi, satın alınan Yeşil Karıncalar markalı ürünlerin geliriyle sürdürülüyor Aldığınız kitap ile yaşanabilir bir dünya hayali kuran diğer çocuklar da proje ile buluşuyor.

Ücretsiz dağıtılan kitaplar, çocukların dönüşüm döngüsüne katılımlarını sağlamak için elektronik atık getirmeleri karşılığında veriliyor. Toplanan elektronik atıklardan elde edilen gelirle, sokak hayvanlarının mama ya da barınak ihtiyaçları karşılanıyor.

Böylece proje, kendi içinde bir döngüyü tamamlayarak kendi geri dönüşüm hikâyesini de gerçekleştiriyor.

Yeşil Karıncalar çocuklar

Kitaptaki hikayeden yola çıkılarak, Dönüşüm Derneği tarafından çocuklarla geri dönüşüm bilincini kazandırmaya yönelik atölyeler de yapılıyor.

Yeşil Karıncalar kitabına nasıl ulaşabilirim?

Yeşil Karıncalar kitabını www.good4trust.org adresinden sipariş verebilirsiniz.

Sesli kitap olarak https://youtu.be/hDUnSVubMoA adresinden dinleyebilirsiniz.

CEVAP VER