Çocuklar bitki yetiştirme kiti ile sürdürülebilirlik öğreniyor

Çocuklar bitki yetiştime kiti ile doğal döngüyü keşfediyor. Çekirdek toplama, tohum ekimi ve saklanması için gerekli araçların olduğu kiti Müge Yeniada tasarladı. Meyve sebze atıkları toprağa geri dönüyor.Çocuklar bitki

Çocuklar ekolojik okuryazarlığı yeni nesil tohum kitleri ile öğreniyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu Müge Yeniada, bitirme projesinde çekirdekten bitki yetiştirme kiti ile nostaljik fasulye deneyini günümüze taşıdı.

Bitki Yetiştirme Kiti okul öncesi 4-7 yaş çocuklar için tasarlandı. Proje ile çocukların ekolojik okuryazarlığının ve çocuk ebeveyn ilişkisinin gelişmesine katkı sağlamak hedefleniyor

Okula yeni başladığımız dönemde bitki yetiştirme yöntemini hepimiz severek hatırlarız. Tasarımcı Müge Yeniada bu bitki eğitimi yöntemini, yardımcı araçlar ile günümüze uyarladı.

Çocuklar bitki

Çocuklar özel tasarımlı kit ile bitki yetiştiriyor

Müge Yeniada, önce çocuk gelişimi uzmanları ve anneler ile görüşüp fikir ve önerilerini aldı. Ve çocukların ekolojik okuryazarlığını artırma hedefi ile bitki yetiştirme kitini tasarladı.

Özel tasarım kiti ile çocuklar ebeveynleri ile birikte bir çekirdekten bitki yetiştirebiliyor. Kitin içinde hedeflenen yaş grubuna yönelik çekirdek toplama ve ekime uygun el aletleri ile tohumun ekimi ve saklanması için çeşitli ürünler var.

Ürünlerin malzemeleri ve üretim yöntemleri için doğaya zarar vermeyen ahşap, porselen ve geri dönüştürülmüş karton gibi malzemeler seçilmiş.

Tasarımcı Müge Yeniada, kendisi de sürecin en başından beri projesiyle paralel olarak çekirdekten domates yetiştiriyor.

Çocuklar bitki

Meyve sebze atıkları toprağa geri dönüyor

Proje, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Özlem Er, Dr. Öğr. Üyesi Selin Gürdere Akdur, Refik Burak Atatür, Yetkin Yazıcı, Ar. Gör. Gizem Öz yürütücülüğünde ve Gözde Şekercioğlu mentorluğunda hazırlandı.

Müge Yeniada bitirme projesindeki kiti tasarlarken iki temel hedefi olduğunu belirtiyor. Çocuk ve ebeveyn ilişkisini geliştirmek ve tohumun potansiyeli ile meyve sebze atıklarının toprağa geri dönüşümünü sağlamak.

Çocuklar bitki

“Projemin şu an çalışan bir prototipi var. Kendim de sürecin en başından beri projemle paralel olarak çekirdekten domates yetiştiriyorum. Bu süreçte tek yıllık bitkileri yetiştirmeyle ilgili her şeyi öğrendim diyebilirim.

Çeşitli bitki yetiştiricileriyle görüştüm ve bir permakültür çiftliğini ziyaret ettim. Konunun uzmanlarından aklımdaki tüm sorulara yanıt bulduktan sonra, kendi domateslerimi marketten aldığım domateslerin çekirdeklerinden yetiştirmeye başladım.

Çocuklar bitki

Projemi geliştirerek, sürdürülebilirlik çalışmalarına yönelik kompost yapma, organik boyama gibi küçük setlere dönüştürmeyi planlıyorum.

Ailelerin ilgileri doğrultusunda seçeceği kitlerle, sürdürülebilirlik çalışmalarını çocuklarıyla birlikte gerçekleştirmelerini istiyorum.

CEVAP VER