Çocuklar Kadıköy Bostanları ile buluşuyor

Çocuklar Kadıköy Bostanları ile buluşuyor. Sağlıklı temiz gıda üretimine destek ve ulaşımı kolaylaştırmak için Kadıköy Bostanları projesinde ilk tohumlar atıldı. Atalık tohumlar ve toprak çocukları bekliyor.

Çocuklar Kadıköy Bostanları

Kadıköy’de sağlıklı ve temiz gıda üretimine teşvik ve erişim kolaylığı sağlamak için hayata geçirilen Kadıköy Bostanları projesinde ilk tohumlar toprakla buluştu.

Kadıköy Belediyesi, Moda ve Fenerbahçe’de Kadıköy Bostanları projesi pilot uygulamasına başladı. Kent kültüründe kırsal yaşamın olabileceği ve mahallelilerin toprağa dokunarak sağlıklı gıdaya ulaşabileceğini gösteren projede atalık tohumlar toprağa atıldı.

Kadıköy Bostanları çocuklar için yapıldı

Pilot uygulama bostanlarının açılışında, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı projenin en başta çocuklar için yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Ben çiftçi bir ailenin çocuğuyum. Çiftçilik yapıyoruz. Birçok çocuk domatesin ağaçta yetiştiğini düşünüyor, birçok çocuk çileğin nasıl yetiştiğini bilmiyor. Çünkü öyle ortamları hiç göremediler. Bizim öncelikli amaçlarımızdan biri de, gerçekle çocuklarımızı bir araya getirmek. Domates biber nerede yetişir, turp nasıl oluşur, gösterebilmek için bostanları organize ettik.

Çocuklar Kadıköy Bostanları

Salgın ve iklim krizinin etkilerini yaşadığımız bu günlerde, dayanışma ve temiz gıdaya ulaşım çok daha önemli hale geldi. Kadıköy Belediyesi olarak komşularımızla birlikte istediğimiz doğal gıdayı atalık tohumlarla yetiştireceğiz.

Topluluk olarak yardımlaşma ve paylaşma gibi sosyal değerleri öne çıkarıp geliştireceğiz. Bahar döneminde Rasimpaşa ve Koşuyolu Bostanları da komşularımızın kullanımına açılıyor.”

Başkan Odabaşı, 2016 yılında Saint Joseph Lisesi Permakültür Kulübü öğrencileri girişimiyle projenin Fenerbahçe Parkı’nda başladığına değindi.

Katkıları için Saint Joseph Lisesi adına Şükran Toy’a ve bahçeye emek veren öğrenciler adına gönüllülerden Sedat Toy’a çiçek ve plaket verdi.

Çocuklar Kadıköy Bostanları

Kadıköy Bostanları nasıl çalışıyor?

Kadıköy Belediyesi’nin hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları projesi, pilot uygulama olarak Fenerbahçe ve Moda’da başladı.

Mahalleliler, online kayıtla 6 ay ücretsiz yer ediniyor. Kendilerine ayrılan 4,5 metrekarelik bostanlarda ekim dikim yapıyor, kendi ürünlerini yetiştirip hasat yapıyor.

Atalık tohumlarla sağlıklı organik gıda yetiştiriyorlar. Bostanlarda, topluluk olarak yardımlaşma ve paylaşma değerlerinin öne çıkması ve gelişmesi hedefleniyor.

Çocuklar Kadıköy Bostanları

Bostanlarda bahçe tasarımı, balkon ve arka bahçe tarımı, permakültür eğitimleri ve sürdürülebilir film ve belgesel gösterimleri de olacak.

Belediye, bostan kültürünün yaygınlaşması için başladığı Kadıköy Bostanları projesini, Kadıköy’ün bütün mahallelerinde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü himayesinde sürdürülen projede, bostanlardan daha çok kişinin yararlanması için 6 aylık periyotlarda online kayıtlar açılacak.

CEVAP VER