Çocuklar temiz ve coşkulu bir dünya istiyor

Eko-Okul Altınyıldız İlkokulu Ekotim öğrencileri ve koordinatör öğretmenleri 23 Nisan 2013 Yeşil Yaşam radyo programında konuğumuz oldu.

Ekotim üyesi öğrenciler Mehmet Emin Kızıltan, Sena Bayrak, Ceydasu Perçiner ve koordinatör öğretmenler Sevinç Tuncer, Handan Öztürk ile çocuk ve çevre konuşuyoruz.

Mehmet Emin Kızıltan (İlkokul 2. sınıf öğrencisi) : Küresel ısınma ile birçok canlının nesli tükeniyor. Mevsimleri kendi zamanında yaşayamıyoruz. Bütün bunları insanlar yapıyor. İnsanlar çevreye zarar veriyor. Çok fazla araba kullanıyorlar. Uzak bir yerde evleri varsa toplu taşıma araçları kullansınlar. Çöp atanları uyarmamız lazım.

Sena Bayrak (İlkokul 3. sınıf öğrencisi) : Ekotim çevreye duyarlılığını artırmak için çalışmalar yapıyor. Sınıflarda panolar hazırladık. Sınıflara nesli tükenmekte olan bitki ve hayvanların isimleri veriliyor. Mesela biz 1. sınıfta Alageyik olduk. Pil topluyoruz. Mavi kapak topluyoruz.

Ceydasu Perçiner (İlkokul 3. sınıf öğrencisi) :  Nesli tükenen hayvanlar bir daha dünyada eşi benzeri olmayacak hayvanlar. Zararlı atık maddeler ile canlılar ölüyor. Biz 2. sınıfta nesli tükenmekte olan Su Samuru olduk. Doğada her hayvanın, bitkinin birbirine faydası var. Bunlardan biri yok olursa hepimiz için kötü oluyor.

= Peki, çocuklar nasıl bir dünya istiyor?

Mehmet Emin Kızıltan (İlkokul 2. sınıf öğrencisi) : Temiz ve coşkulu bir dünya istiyorum.

Sena Bayrak (İlkokul 3. sınıf öğrencisi) : Büyüklerimizin ve bizim kirletmediğimiz ve çevreye daha duyarlı bir dünya istiyorum. Gelecek nesillere de böyle bir çevre bırakmak istiyorum.

Ceydasu Perçiner (İlkokul 4. sınıf öğrencisi) : Kimsenin çevreyi kirletmediği, hayvanlara zarar verilmeyen, barış olan, yerlere çöp atılmadığı bir dünya istiyorum. Ve gelecek nesillere de böyle bir dünya bırakmak istiyorum.

Mehmet Emin Kızıltan diyor ki “Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak gerekir. Ama onların da kendisinden sonra gelecek nesillere böyle bir çevre bırakmalarını istiyorum. Biz önümüzdeki nesilleri düşüneceğiz.”

Altınyıldız İlkokulu Ekotim üyesi öğrencileri Mehmet Emin Kızıltan, Sena Bayrak, Ceydasu Perçiner ve koordinatör öğretmenler Sevinç Tuncer, Handan Öztürk ile 23 Nisan 2013 tarihli radyo programında çocuk ve çevre konuştuk. Dinlemek içi Oynatıcı/Player butonuna tıklayın.

Eko-okullar hakkında daha fazla bilgi için: www.ekookullar.org.tr

CEVAP VER