Turmepa ve İdo denizle yeni tanışan İstanbul çocuklarına çevre bilinci kazandırıyor

“Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle DenizTemiz Derneği/ TURMEPA bu yıl da denizi görmemiş İstanbul çocuklarını denizle tanıştırdı. İstanbul’da 200 binin üzerinde denizi hiç görmemiş çocuğun yaşadığı tahmin ediliyor.

Bu yıl dokuzuncu defa düzenlenen TURMEPA Çocuk Şenliği, İDO ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirildi. Çatalca, Çekmeköy, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sancaktepe ve Sultanbey’de yaşayan ve bu ilçelerde okullara giden ilköğretim öğrencilerini İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi. 300 çocuk, İDO deniz otobüsü ile İstanbul Boğazı’nı tanıma ve deniz sevgisini tatma fırsatı buldu.

Projenin bu yıl teması “İstanbul Boğazı’nı ve Marmara Denizi’ni Tanıyalım ve Koruyalım” olarak belirlendi. İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar, İDO deniz otobüsü ile boğaz turu yaparak denizle tanıştılar. Etkinlik kapsamımda 70 TURMEPA Gönüllüsü, projenin bir parçası olarak çocuklara çevreyi korumanın önemini anlattı, atıkların denizlere ve çevreye verdiği zararları oyunlar eşliğinde aktardı ve rehberlik etti. Çocuklar İstanbul Boğazı’nın tarihini ve önemi konusunda bilgilendi, eğlenceli oyunlar oynayarak bilgilerini pekiştirdi.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk etkinlikte, “Bu yılki etkinlikle birlikte 12 bine yakın çocuğu denizle buluşturmuş olduk, İstanbul’da on binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor. Bu etkinlikle çocuklarımız çevresine ve geleceğine sahip çıkmayı öğreniyor.” dedi.

İDO Kurumsal İletişim Müdürü Hande Ergünlü, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığı mesajında şunları söyledi: “İDO olarak TURMEPA ve diğer kuruluşlarımızla gerçekleştirdiğimiz bu proje ile geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza deniz sevgisini aşılayabildikse ne mutlu bize! Çocuklarımızın küçük yaşta denizle tanışmasını sağlayan bu projenin parçası olmak bizim için çok değerli. Ulu Önder Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağanı olan bu bayramı çocukların doğayla iç içe bir gün geçirerek kutlamaları yanında ufuklarını genişletmeyi de amaçladık.”

CEVAP VER