Değişim, Dönüşüm, Davet: Yeşil Çocuk

Temiz ve coşkulu bir dünya istiyor çocuklar. Onların iç dünyası zaten öyle. Biz de öyle değil miydik? Büyüdükçe duygularımızı geriye atıp düşüncelerimizi ön plana almaya başladık. Yetişkin olduk ve kendimize, doğamıza, doğaya yabancılaştık.

23 Nisan’da Yeşil Yaşam radyo programında Eko-tim üyesi ilkokul öğrencileri konuğumdu. İkinci sınıf öğrencisi Mehmet Emin nasıl bir dünya istediğini anlatırken şunları söyledi: “Temiz ve coşkulu bir dünya istiyorum. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak gerekir. Onların da kendisinden sonra gelecek nesillere böyle bir çevre bırakmalarını istiyorum.”

Bu sözler üzerine biraz da utanarak ona dedim ki: “Biz size yeterince temiz bir dünya bırakamadık, özür dileriz Mehmet Emin.” O da beni şöyle teselli etti: “Önemli değil öğretmenim, biz önümüzdeki nesilleri düşüneceğiz.

O gün “sözün bittiği yerdeyim” demiştim.

Biz çocukken doğa ile ne güzel bağ kurmuştuk… Ya çocuklarımız…?

Doğa ile yeniden bağ kurmak için heyecanlı, yemyeşil, bol enerjili bir projeye başlıyoruz: Yeşil Çocukwww.yesilcocuk.com

Yeşil Çocuk mottosu 3D : Değişim, Dönüşüm, Davet

Çocuklara çevre koruma bilinci kazandırmaya yönelik “Atık geri dönüşüm” çalışmaları görüyoruz son dönemde bolca… Bunun için önce “insanın dönüşmesi” gerekiyor. İnsan nasıl değişir? Çocuklarda nasıl farkındalık yaratılır? Daha iyi bir yaşam için “insan” nasıl dönüşür?

Farkındalık ile Değişim başlayacak, değişeceğiz.

Değişim ile birlikte Dönüşüm oluşacak, dönüşeceğiz.

Dönüşen çocuklar ve yetişkinler olarak herkesi doğa ile bağ kurmaya Davet edeceğiz.

Çocukluğumuz için, içimizdeki çocuk için, çocuklarımız için…

Temiz ve coşkulu bir dünya olsun diye…

Değişmeye, Dönüşmeye ve Davet etmeye hazır mısınız? Sevgi ile…

Haydi başlayalım o zaman: www.yesilcocuk.com

*****   *****   *****

“Temiz ve coşkulu bir dünya” isteyen Mehmet Emin ve arkadaşları ile 23 Nisan Çocuk Bayramı için yaptığımız radyo programını dinlemek isterseniz, aşağıdaki Oynatıcı/Player butonunu tıklayın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAtık malzemelerden kostüm defilesi ve resim sergisi
Sonraki İçerikDoğaya emek verenler Kadıköy Çevre Festivali’nde buluşuyor
Aslı Dede
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER