Doğa eğitimi için gönüllü öğretmenler buluştu

Doğa Eğitimi Programları TEMA Vakfı, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ve binlerce gönüllü öğretmenin desteğiyle her yıl 81 ilde yüz bini aşkın çocuğa ulaşıyor.

doğa eğitimi

Çocukların doğayı koruması için önce doğayı tanımasının ve sevmesinin önemine değinen TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç şunları söyledi:

“Doğa bilinciyle büyüyen nesiller için TEMA Vakfı olarak okullarda doğa eğitimleri veriyoruz. Çünkü çocukların doğayı tanımadan sevemeyeceğine, sevmeden koruyamayacağına inanıyoruz. Yarınlarda doğayı tanıyan, seven, koruyan; kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile iç içe olması gerekiyor.

Doğayı anlayarak ve doğaya uyum sağlayarak sürdürülebilir bir yaşam mümkün. Bu nedenle bizler Minik TEMA, Yavru TEMA ve Ortaokul TEMA adlı eğitim programlarımızı binlerce gönüllü öğretmenin desteğiyle her yıl 81 ilde yüz bini aşkın çocukla uyguluyoruz.

Çocukların doğada keşfederek vakit geçirmelerini desteklemeyi, doğaya duyarlı davranış ve tutumlar sergileyen bireyler olmalarına katkı sağlamayı, fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi hedefliyoruz.

Bu kapsamda Doğa Eğitim Programlarını çocuklara ulaştırma olanağı sağlayan başta Millî Eğitim Bakanlığı ve gönüllü öğretmenlerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Doğa eğitimi yaklaşık 650 bin öğrenciye ulaşıldı

Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmanın en temel sorumluluk olduğunu belirten MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen Özdemir eğitimin önemine değindi:

“Çocuklarımız bir kağıdın dönüşümünün, su olmadan hiçbir canlının yaşamını sürdüremeyeceğinin, ekosistemdeki her varlığın doğanın dengesi için çok önemli bir yeri olduğunun farkına varmalı. Çocuklarımız doğal varlıkların tükenebilir olduğu bilinciyle davranışlarına gereken hassasiyeti yansıtmalı.

Gündelik hayatın her aşamasında bunun sorumluluğunu hissedebilmeli. Elini yıkarken suyun gereksiz akmamasından, atıkların tekrar kullanılabilir olduğunu bilmelerine ve israfa yer vermeden doğal varlıkların verimli kullanılmasına kadar bu hassasiyeti göstermeli.

TEMA Vakfı ile uzun yıllar süren iş birliği ile bugüne kadar 81 ilde yürütülen çalışmalarla yaklaşık 650 bin öğrenciye ulaşarak geniş bir yelpazeyi bilinçlendirmiş bulunuyoruz.”

Doğa Eğitimi öğretmenlerin gönüllü desteğiyle uygulanıyor

Doğa Eğitimi Programları her yıl 81 ilde yüz bini aşkın çocuğa TEMA Vakfı’nın MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle ve binlerce gönüllü öğretmenin desteğiyle ulaşıyor.

TEMA Vakfı, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Ankara’da 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nda gönüllü olarak sınıflarında Doğa Eğitimi Programlarını uygulayacak öğretmenlerle “Öğretmen Bilgilendirme ve Koordinasyon Toplantısı” düzenledi.

Toplantı MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen ÖZDEMİR, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Gelengül Haktanır, TEMA Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Başak Yalvaç Özçağdaş ve TEMA Vakfı Ankara İl Temsilcisi Nevzat Özer’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Daha fazla bilgi için: www.tema.org.tr

CEVAP VER