Doğa eğlence eğitim kamp Terra Nova ile buluşuyor

Doğa eğlence eğitim kamp Terra Nova ile buluşuyor. Terra Nova Camp programında permakültür, kompost, yoga, mutfak sanatları, insanlık tarihi, doğada yön bulma, ekoloji, botanik, geri dönüşüm ve daha fazlası var. Yaz boyunca 11-17 yaş ve daha küçük yaşlar için günlük, haftalık seçenekler bulunuyor.

Doğa eğlence eğitim kamp

Terra Nova Camp eğlence ile eğitimi buluşturarak çocukların doğa ile dost olmaları için yol gösteriyor. Doğadan giderek uzaklaşan küçüklere ormanı anlatıyor, ağaçları tanıtıyor, işe yaramazmış gibi gözüken yosunların ve çürüyen yaprakların değerini öğretiyor, yabani mantarları keşfetmelerini sağlıyor, kuşları ve diğer yaban hayvanlarını gözleme fırsatı sunuyor.

Terra Nova Camp sıradışı bir kamp deneyimi ve outdoor yaşam için temel becerileri kazandırmayı hedefliyor. Genç kampçılar dayanışma içinde oldukları zaman başarabileceklerini kavrıyor, paylaşmayı öğreniyor, çadırda geceleyip kendi yemeklerini pişiriyorlar.

Doğa eğlence eğitim kamp ile buluşurken çocuklar neler kazanıyor?

Genç kampçılar bağımsızlık duygusu ile sorumluluk üstlenme arasında titizlikle kurgulanan programda, dik bir duruşa sahip olmanın önemini kavrıyor.

Sürdürülebilir doğa, permakültür ve kompost kavramları ile tanışıyor, dünyanın geleceği için ne kadar önemli olduklarını kavrayıp örnek çalışmalar yapıyorlar.

Düğümlerin genel kullanım amaçlarını öğrenip uyguluyorlar. Bıçakları tanıyor ve neler yapılabileceklerini görüyorlar. Balta kullanıyor, ağaç kesip odun kırıyorlar. Okçuluk sporu ile tanışıyorlar.

Ateş yakma yöntem ve araçlarını tanıyıp, kamp ateşi için dikkat edilmesi gerekenleri öğrenip, magnezyum çubuk ve çelik bıçak kullanarak ilk kamp ateşlerini yakıyorlar.

Doğa eğlence eğitim kamp

Kuşlar ve solucanlar ile ilgili temel bilgiler edinip yeraltının ve gözyüzünün canlılarını yakından gözlemliyorlar.

Orman bitkileri ile tanışıp mantarları keşfediyorlar. Botanik ve ekoloji çalışmaları kapsamında hortikültür ve hugelkültür etkinliklerine katılıyorlar. Harita okumayı, pusula kullanmayı, yıldızlara bakarak doğada yön bulmayı öğreniyorlar.

Motivasyon için neler yapabileceklerini ve korkularını nasıl yeneceklerini öğreniyorlar. Topluluk önünde konuşmayı, düşündüklerini sistemetik olarak anlatmayı ve sunum becerilerini geliştiriyorlar.

Meditasyon, yoga, tai chi ve aikido gibi yöntemlerle kendileri ile barışık olmanın yollarını ve yararlarını keşfediyorlar.

Doğa eğlence eğitim kamp ateşi

Genç kampçılar temel elementler olan ateş, hava, su ve toprağı gözlemliyor. Ne olduklarını, nasıl var olduklarını ve neler yapabildiklerini öğreniyor. Kadim uygarlıklardan bugüne süregelen güçlerini tanıyor, insanlık tarihinde neden oldukları değişimleri anlatan mitolojik öyküleri dinliyorlar.

Kamp ateşi, genç kampçılar için kampın merkezi ve diğer kampçılar ile buluşma yeri. Orada yemek yiyip, sohbet ediyorlar. Orada öğreniyor, öğretiyor, orada deneyimlerini paylaşıyorlar. Orada coşuyor, eğleniyorlar. Orada hüzünlenip dertleşip, orada veda ediyorlar.

Ateş, genç kampçı için her şey… Değerini bilirse ısıtır soğuktan korur, küçümsendiğinde ise yakar, kavurur, yok eder.

Doğa eğlence eğitim kamp günlük yaşam

Kampta gün doğarken kalkılıyor, kişisel temizlik yapılıp nöbetleşe kahvaltı hazırlanıyor. Sabahın ilk dersi ve aktivitesi ile güne başlanıyor.

Doğa eğlence eğitim kamp

Öğle yemeği kamp alanında ya da günün programına göre farklı bir lokasyonda yeniyor. Öğle ve akşam yemeği de yine nöbetleşe hazırlanıyor. Çevre temizliği  yapıldıktan sonra programındaki dersler ve aktiviteler ile güne devam ediliyor.

Genç kampçılar geldikleri gün çadırlarını kurup, son gün de topluyor. Temel sorumluluklar arasında; sadece kendileri için değil tüm kampçı gruplarının yiyeceklerini hazırlamak ve “sıfır atık” anlayışını benimseyen Terra Nova Camp atık yönetimi ilkelerini uygulamak yer alıyor.

Deneyimli ve fark yaratan eğitmenler

Terra Nova Camp eğitmenleri alanlarında deneyimli profesyoneller arasından seçiliyor.

Sorun çözen, yenilikçi düşünen, kendine yeten, becerikli, iletişim konularında başarılı, esnek yaklaşımları ile fark yaratan eğitmenler, yaşamları boyunca edindikleri bilgi ve deneyimleri genç kampçılara aktarıyorlar.

Terra Nova Camp 2108 Yaz Dönemleri

  • 1.  dönem 17/06 pazar günü başlar – 23/06 cumartesi günü biter
  • 2.  dönem 24/06 pazar günü başlar – 30/06 cumartesi günü biter
  • 3.  dönem 01/07 pazar günü başlar – 07/07 cumartesi günü biter
  • 4.  dönem 08/07 pazar günü başlar – 14/07 cumartesi günü biter
  • 5.  dönem 15/07 pazar günü başlar – 21/07 cumartesi günü biter
  • 6.  dönem 22/07 pazar günü başlar – 28/07 cumartesi günü biter
  • 7.  dönem 29/07 pazar günü başlar – 04/08 cumartesi günü biter
  • 8.  dönem 05/08 pazar günü başlar – 11/08 cumartesi günü biter
  • 9.  dönem 12/08 pazar günü başlar – 18/08 cumartesi günü biter
  • 20/08 pazartesi Kurban Bayramı arefesi – 24/08 cuma

Terra Nova Camp başvuru ve katılım

Terra Nova Camp, yaşları 11-17 arasında olan gençlere bir haftalık programlar sunuyor. Katılmak için önce genç kampçı adayının anne, baba, büyükanne, büyükbabası veya bir yakınının “ön kayıt” yaptırması gerekiyor.

Genç kampçı adayı havaalanında karşılanıyor ve Terra Nova Camp servis aracı ile kamp alanına ulaştırılıyor. Dönüşte de aynı şekilde ancak artık aday değil “genç kampçı” ünvanı ile havaalanına götürülüyor.

Daha küçük yaş grupları günlük ve haftalık programları için de Terra Nova Camp ile bağlantı kurabilirsininiz.

Terra Nova Camp hakkında daha fazla bilgi için: www.TerraNovaCamp.site

CEVAP VER