Dondurma seçimi için nelere dikkat edelim?

Dondurma seçimi için lezzet, tazelik ve doğallık önemli. Gönül rahatlığıyla yiyebileceğimiz dondurmayı seçerken nelere dikkat edelim? Serez Dondurmacısı püf noktalarına dikkat çekiyor.

Dondurma seçimi

Havaların ısınmasıyla hem çocuklar hem de büyükler için serinletici ve doğru seçildiğinde besleyici bir tatlı seçeneği dondurma.

Serez Dondurmacısı Kurucusu Serdar Kemahlı, “üretiminde kullanılan her malzemeyi titizlikle test ederek temin eden, kalite belgelerine sahip, bünyesinde tam zamanlı gıda mühendisi bulunan, taze ve hijyenik üretim yapan” seçenekleri tercih etmemizi öneriyor.

Protein, lif ve süt yağının yanı sıra pek çok vitamin ve mineral içermesiyle zengin bir besin kaynağı olan dondurmanın her mevsim tüketilebileceğime değiniyor. Önemli olan tüketiciye sunulana kadar dondurmanın ısı değişimlerinden dikkatlice korunması.

Dondurma seçimi için 4 püf noktası

Kemahlı, doğru dondurma seçimin 4 temel püf noktasını şöyle açıklıyor:

1 – Doğal malzemelerin kullanılıp kullanılmadığını sorgulayın

Dondurma yapımında katkı maddesi, aroma, kimyasal kıvam artırıcı, renklendirici, hazır şurup veya yapay tatlandırıcı kullanılıyorsa, dondurma sağlıklı bir besin olma özelliğini kaybediyor.

Her bir hammaddenin test edilmesi, tarım ilacı (pestisit) kullanılmayan, dört mevsim taze, doğal malzemeler ve doğru pastörizasyon işleminden geçmiş yüksek kaliteli süt kullanılması gerekiyor.

Dondurma seçimi

2 – Alerjen tablolarına göre beslenme şeklinize uygun olmasına dikkat edin

Süt alerjisi veya laktoz intoleransı olanlar, vegan ve ovo vejetaryen beslenenler sağlıkları için en uygun dondurmayı seçmeye dikkat etmeli.

Dondurma satış noktalarında çalışanların bilinçlendirilmesi ve ürün açıklamalarının bulunduğu alerjen tabloların yer alması etkili bir çözüm.

3 – Besin değerlerini kontrol edin

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterenler için, her dondurma türünün besin değeri tablosunun olması önem kazıyor. Serez Dondurmacısı’nın tüm şubelerinde tüm dondurmalar için besin değeri tablosu bulunuyor.

Dondurma seçimi
Serez Dondurma Kurucusu Serdar Kemahlı – Besin Değeri ve Alerjen Tablolar

4 – Güvenli üretim ve saklama koşullarını sağladığından emin olun

Ürünlerin dondurma satış noktalarında uygun koşullarda saklanması, ürün güvenliği ve kalitesi için çok önemli. Dondurmaların servis edildiği soğutucunun yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olması, her dondurma çeşidinin alınmasında sonra vitrin kapaklarının kapatılması ve yeni bir sipariş verilmediği sürece açılmaması gerekiyor.

Gıda güvenliği için gerekli sertifikalar ile üretim yapan üreticileri seçmek önemli. Hammadde ve paketleme malzemesi seçimi, tedarikçilerin değerlendirilmesi, ürün depolama ve taşımasında soğuk zincirin kırılmaması gibi birçok standartları kapsayan HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Risk Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemini de içeren ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi uygulanmalı.

Serez Dondurmacısı ürünlerine; İstanbul Kartal, Maltepe, Bostancı, Acıbadem, Kozyatağı, Ataşehir ve Bakırköy şubeleri ve  internetten www.serezdondurmacisi.com, GetirYemek ve Yemeksepeti uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Serez Dondurmacısı Hakkında

‘Ne yiyorsak onu sunarız’ mottosu ile yola çıkan Serez Dondurmacısı 2010 yılında Serdar Kemahlı tarafından kuruldu.

Çocukluğunda yediği gerçek ve sağlıklı dondurmayı üretmek isteyen Kemahlı Ar-Ge çalışmalarına başladı. Akademisyenlerle görüşerek yerli ve yabancı kaynaklar okudu, yabancı reçeteleri inceledi, doğru hammadde temini için Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde meyve üreticileri ve ari işleme belgesine sahip süt üreticileri ile görüştü.

Araştırmaları sonucunda “doğru dondurma” üretmenin temelinde kaliteli, taze ve doğal malzemelerin kullanılması kadar formülün de önemli olduğunu görerek, her bir dondurma çeşidi için kendi formüllerini oluşturmaya başladı.

2012 yılında İstanbul Maltepe’de ilk Serez Dondurmacısı mağazasını açtı.

Sosyal medyada Serez Dondurmacısı:

CEVAP VER