Dünya Temizlik Günü birlikte doğayı temizliyoruz

Dünya Temizlik Günü Let’s Do It Türkiye öncülüğünde Decathlon çevreci sporseverleri doğayı temizlemeye davet ediyor. Her yaştan doğasever 18 Eylül’de 15 şehirde 16 noktada çöp toplamak için buluşuyoruz. 

Dünya Temizlik Günü

Dünya Temizlik Günü öncüsü Let’s Do It Vakfı temiz bir gezegen için tüm dünyada bireyleri ve kuruluşları birbirine bağlayıp destekleyen bir sivil toplum hareketi.

2008’de Estonya’da doğan hareket ile nüfusun %4’ünün bir araya gelip ülkeyi çöplerden temizledi.

Dünya çapında milyonların dikkatini çeken hareket “bir ülke, bir gün” formülüyle diğer ülkelere de ilham oldu. 17 milyon kişi 100’den fazla ülkede 500.000 tondan fazla atık temizledi. Hayatların kurtarılması ve sağlıklı yaşam için destek oldu.

Bu yıl 15 Eylül’de Yeni Zelanda’da başlayan ve 36 saat sonra Hawai’de sona eren yeşil dalgada milyonlarca insan yine tek bir amaç için birleşiyor: Temiz ve sağlıklı bir gezegen.

Türkiye’de de doğayı birlikte temizliyoruz

Dünya Temizlik Günü ülkemizde Let’s Do It Türkiye öncülüğünde farklı illerde yerel paydaşların desteğiyle hayat geçiyor.

Geçtiğimiz yıllarda Decathlon’un da desteklediği Dünya Temizlik Günü hareketine tüm Türkiye’den çevreciler büyük ilgi gösterdi. Bu yıl 18 Eylül’de her yaştan doğasever katkı sağlamak için yine buluşuyor.

Dünya Temizlik Günü, dünyanın en büyük sivil toplum hareketlerinden biri olarak her yıl tüm dünyada gerçekleşiyor.

18 Eylül 2021 günü Decathlon desteğiyle sporseverler, doğayı korumak için Türkiye’nin 15 şehrinde, 16 noktada çöp topluyor.

Dünya Temizlik Günü

Dünya Temizlik Günü doğa bizi çağırıyor

Decathlon, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde her yaştan gönüllüyü 1 günlüğüne doğayı temizlemeye davet ediyor.

Tüm dünyada 157 ülkeden milyonlarca gönüllü, küresel atık sorunu için toplanıyor ve 1 günde dünyayı temizlemek üzere güçlerini birleştiriyor.

“Doğa olmazsa spor olmaz” felsefesini benimseyen Decathlon, Let’s Do It Türkiye önclüğünde World Clean Up Day hareketine destek veriyor.

Tüm sporseverleri hareketin parçası olmak ve Türkiye’de yaygınlaştırarak çevreyi çöpten arındırmak için çalışmaya davet ediyor.

2019 yılında Dünya Temizlik Günü’nde Decathlon Türkiye, çalışanları ve müşterileri ile birlikte 14 ilde, 16 noktada, 1500 kişinin katılımıyla 26 ton çöp topladı.

Dünya Temizlik Günü

Decathlon 18 Eylül 2021’de Türkiye’nin 14 farklı şehrinde, 17 farklı çöp toplama noktasında doğayı temizlemeye hazırlanıyor. Bu sorumluluğu takım arkadaşları ile birlikte tüm kullanıcıları ile gerçekleştiriyor.

Özellikle çevre temizliğine ihtiyaç olan bölgelerde birlik oluşturuyor. İstanbul, Çorlu, Kocaeli, Bursa, İzmir, Bodrum, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Kayseri, Ankara, Samsun, Gaziantep ve Konya’daki gönüllülere çağrı yapıyor.

Siz de hareketin bir parçası olmak ve “Torbada benim de çöpüm olsun” diyerek daha temiz bir gelecek için yardım etmek ister misiniz?

Size en yakın Decathlon mağazasının Instagram hesabından bilgi alabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklar sürdürülebilirlik konuştu
Sonraki İçerikAtıklar çocuk kitabına dönüşüyor
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER