Ekolojik çocuk yuvası dünyanın en iyileri arasında

Ekolojik çocuk yuvası olarak Türkiye’de tasarlanan ilk yuva özelliği ile geçtiğimiz yıl Kadıköy Belediyesi tarafından hizmete sunulan Bahriye Üçok Yuvası, dünyanın en iyi 10 okulu arasına girdi. 

Ekolojik Çocuk Yuvası

Berlin’de 15-17 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek Dünya Mimarlık Festivali (World Architecture Festival’ın / WAF) finalistleri açıklandı. Toplam 924 projeden 434’ünün finale kaldığı ödül programında, “okul” kategorisinde Türkiye’den Kadıköy Belediyesi Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası yer alıyor.

Dünya Mimarlık Festivali’nin bu yıl listesinde İngiltere, Avusturalya, Hollanda, Estonya ve Hindistan’dan okul projeleri bulunuyor. World Architecture Festival’in belirlediği 10 okul arasındaki Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası “Türkiye’nin ilk ekolojik yuvası” olma özelliğini taşıyor.

World Architecture Festival (WAF) 15-17 Kasım tarihlerinde Almayan’nın Berlin kentinde yapılacak. 10 proje arasından finalist olan proje Berlin’de düzenlenecek olan etkinlikte açıklanacak.

Ekolojik çocuk yuvası Bahriye Üçok neden ekolojik?

Ekolojik çocuk yuvası Kadıköy Belediyesi Sahrayıcedit Mahallesi’nde Eylül 2016 tarihinde hizmete açıldı.

Ekolojik Çocuk Yuvası Kadıköy

Türkiye’nin ilk ekolojik yuvası olma özelliğini taşıyan bina inşaatından iç tefrişatına, enerji ve su gibi temel altyapısına kadar bütünüyle çevreci bir tasarım ile yapıldı.

Kadıköy Belediyesi yeşil yuva projesi, sağlıklı öğrenim ve öğretim mekanları, enerji tasarrufu, uygulamalı ve doğa dostu eğitim amaçlanarak projelendirildi. Binayı kullanacak çocuklar ve eğitimciler için dayanıklı, emniyetli, sağlıklı, rahat ve ekonomik ortamlar sağlandı.

Binanın tasarım, yapım, işletim, kullanım, bakım, onarım, yeni işlev kazandırma aşamalarında ekolojik sistemin korunması için enerji, su, malzeme, arsa, sermaye gibi tüm kaynaklar etkin kullanıldı. Yuvanın ısınma ve aydınlatması güneş panelleriyle sağlanıyor. Yuvada ayrıca yağmur suyu biriktirilerek bahçe sulama ve klozetlerde kullanılıyor.

Ortalama 25 -30 m2 lik 5 adet sınıfa sahip olan yuvada 3-6 yaş arası 110 çocuk hizmet alıyor.

Ekolojik çocuk yuvası bahçesinde permakültür

Toplam 1208 m² kapalı ve 1633 m² açık alandan oluşan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası bahçesi de çocukların gelişimine uygun olarak tasarlandı.

Ekolojik Çocuk Yuvası Bahriye Üçok

Bahçede çeşitli meyve ve sebze yetiştirilen perma kültür çalışmaların uygulandığı alanlar var.

Çocuklar bahçede hem meyve ve sebzelerin nasıl yetiştiğini öğreniyor, hem de yetişen meyve ve sebzelerin tadına bakabiliyor.

Ekolojik Çocuk Yuvası için nasıl kayıt alınıyor?

Kadıköy Belediyesi Bahriye Üçok Ekoloik Çocuk Yuvası için alınacak kayıtlar noter huzurunda çekiliş ile açıklanıyor.

Kayıt ve çekiliş hakkında daha fazla bilgi için: cocukyuvalari.kadikoy.bel.tr

Bahriye Üçok Ekoloik Çocuk Yuvası açılış haberimiz ve ayrıntılı bilgi için tıklayın.

CEVAP VER