Ekolojik yuva ile Kadıköy Belediyesi sevindirici bir adım attı

Ekolojik yuva nasıl olur? Çocuklarımızın nefes alan binalarda, doğal araç gereçler kullanarak, doğa ile barışık ve çevreyi korumanın bilinci ile yetişmesini kim istemez ki? 

Ekolojik Yuva
Ekolojik Yuvada doğal eğitim araç gereçleri bulunuyor.

İstanbul Kadıköy Belediyesi bu konuda örnek olabilecek bir adım attı. “Türkiye’nin ilk ekolojik yuvası” olarak duyurulan Bahriye Üçok Çocuk Yuvası “Çevreci, sağlıklı, doğal, ekolojik bir yuvadan neler beklemeliyiz?” sorusunun cevaplarına yönelik ebeveynleri aydınlatıyor.

Kadıköy Belediyesi yeşil yuva projesi, her yönüyle sağlıklı öğrenim ve öğretim mekanları, enerji tasarrufu, uygulamalı ve doğa dostu eğitimi amaçlıyor.

Binayı kullanacak çocuklar ve eğitimciler için dayanıklı, emniyetli, sağlıklı, rahat ve ekonomik ortamlar sunuyor.

Ekolojik Yuva Bahriye Üçok Çocuk Yuvası

Kadıköy Belediyesi’nin Sahrayıcedit Mahallesi’nde Ekim 2016’da açtığı yuva, inşaatından iç tefrişatına, enerji ve su gibi temel altyapısına kadar bütünüyle çevreci bir tasarım ile yapıldı.

inada ısınma ve aydınlatma güneş panelleriyle sağlanıyor. Eğitim araç gereçlerinde doğal ürünler tercih ediliyor. Yeşil yuvada ayrıca yağmur suyu biriktirilerek bahçe sulama ve klozetlerde kullanılıyor.

Binanın tasarım, yapım, işletim, kullanım, bakım, onarım, yeni işlev kazandırma aşamalarında ekolojik sistemin korunması için enerji, su, malzeme, arsa, sermaye gibi tüm kaynaklar etkin kullanılıyor.

Ekolojik Yuva Permakültür

Ortalama 25 -30 m2 lik 5 adet sınıfı bulunan yuvada 2 sınıfta 3 yaş gurubu, 3 sınıfta ise 4-5 yaş grubu eğitim görüyor. Yuvada bir adet de fen sınıfı mevcut.

Toplam 1208 m² kapalı ve 1633 m² açık alandan oluşan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası’nın bahçesi de çocukların her türlü gelişimine uygun olarak tasarlandı.

Çeşitli meyve ve diğer yenilebilir bitkilerden oluşturulan bahçede perma kültür çalışmaların uygulanacağı alanlar bulunuyor.

Ekolojik Yuva Aykurt NuhogluEkolojik yuva için Aykurt Nuhoğlu diyor ki: “Çocuklara örnek olmalıyız”

Bahriye Üçok Çocuk Yuvası için Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söylüyor: “Çocuklara, dünyayı kirletmemeyi öğretmek ve doğayı tahrip etmeden yaşamayı, canlıların haklarını ve hepimizin doğanın bir parçası olduğunu benimsetmek bizim temel görevlerimizden biri. Bunu öğretmek için önce bizim örnek olmamız lazım.

Biz de ekolojik mimari doğrultusunda tasarlanan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası ile örnek olmak istedik. Türkiye’nin ilk ekolojik yuvası olan yuvamızda farklı yaş grupları için sınıflar ve ortak oyun alanları, uyku odası, bilim ve faaliyet sınıfları yer alıyor.

Ekolojik Çocuk yuvasının başka bir özelliği de özellikle ısıtma, soğutma vb. donatıların çalışması için harcanan enerjinin korunması, binaya enerji sağlayan kaynağın çevreye zarar vermeden kendini yenileyebilen kaynaklardan olması. Bu projenin örnek olmasını diliyorum.”

Ekolojik Yuva Kadıköy

Ekolojik yuva binası yeşil bina olarak tasarlandı. Yeşil Binaların faydaları neler?

– Kentsel yaşam alanlarına değer katması

– Yapım aşamasında doğal çevre tahribatının en aza indirilmesi

– Temiz teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesine ortam sağlaması

– Hafriyat ile ortaya çıkan atık malzemenin değerlendirmeye alınması

– Yeşil çatı uygulaması ile yağmur sularının arındırılması

– Yağmur sularının kullanımı ile kanalizasyon sisteminin yükünü azaltma

– Güneş enerjisinden yaralanma

– Doğal ışıktan yaralanma

– Yeşil katmanların güneş ışınlarını yansıtmaması ile sera etkisini oluşturan yansımaları azaltması

– Enerji tasarrufu sağlaması

– Yeşil katmanları ile oksijen üretmesi

– İzolasyon sistemleri ile ısıtma soğutma maliyetlerinin ve karbondioksit salınımının azaltılması

Kadıköy Belediyesi Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası hakkında bilgi için: cocukyuvalari.kadikoy.bel.tr

CEVAP VER