Geri dönüşüm eğitimi ve Çevreci Arılar Kaşif ile Yaprak

Geri dönüşüm eğitimi ile doğal kaynakların korunması için 1 milyondan fazla çocuğa ulaşan “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesi devam ediyor. Çevreci Arılar Kaşif ve Yaprak ile çocuklar eğlenerek geri dönüşüm öğreniyor.

geri dönüşüm eğitimi

2004 yılından beri Türkiye genelinde 1 milyondan fazla çocuğa ulaşan projede, ilköğretim öğrencilerine doğal kaynakların doğru kullanımı ve geri dönüşümde ambalaj atıklarının ayrı biriktirilmesinin önemi uygulamalı çalışmalarla anlatılıyor.

Uzman eğitmenler eşliğinde ilkokul 2, 3 ve 4. sınıf, ortaokul 5. sınıf öğrencilerine, neden ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri gerektiği anlatılıyor. İçecek kartonu ambalajının kâğıda nasıl geri dönüştürüldüğü çocukların da katıldığı geri dönüşüm seti ile uygulamalı olarak gösteriliyor.

Çocuklara geri dönüşüm bilincini kazandırmak için yola çıkan “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesi, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi ve Tetra Pak iş birliğine Pınar’ın desteğini de katarak 2018 eğitimlerine devam ediyor.

Geri dönüşüm eğitimi için 3 İstasyon

Pınar’ın gelecek nesillerin çevre bilincini geliştirmek, sürdürülebilir temiz bir dünyaya katkı sağlamak için desteklediği proje, öğrencilere ambalaj atıklarının geri dönüşüme gönderilirken diğer atıklardan ayrı biriktirilmesi alışkanlığını kazandırmayı hedefliyor.

Yenilenebilir kaynakların öneminin anlatıldığı projede öğrencilere doğanın nasıl korunabileceği öğretiliyor. Eğitime katılan öğrenciler, okullarda kurulan üç istasyonlu geri dönüşüm seti ile geri dönüşümü uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buluyor.

geri dönüşüm eğitimi

Geri dönüşüm eğitimi Çevreci Arıları Kaşif ve Yaprak iş başında

Öğrenciler, çevre ve geri dönüşümle ilgili konuları, alanında uzman öğretmenlerin anlatımıyla dinliyor. Küçük çaba ve dokunuşlarla doğanın nasıl korunabileceği gösteriliyor.

Proje için yaratılan Çevreci Arılar Kaşif ve Yaprak geri dönüşüm temalı animasyon filmlerle eğitimlere eşlik ediyor.

Animasyon filmlerde çocuklar eğlenceli bir anlatılma Kaşif ve Yaprak arıların içecek kutusunun geri dönüşümü için çıktıkları macerayı izliyor.

Çocukların geri dönüşüm bilinci kazanması oldukça önemli elbette ancak uygulamada çocukların ebeveynlerinin örnek davranışlarına ve desteğine ihtiyacı var.

“Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projesinde ayrı biriktirme alışkanlığının evde de kazandırılması için ailelere, çocukların eğitim sonrasında evde geliştirdikleri önerilerin desteklenmesi konusunda da tavsiyelerde bulunuluyor.

Küçük Şeyler Doğayı Yenile​r projesi 2016 yılında ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülü ve Sürdürülebilir İş Ödülü’nü aldı.

CEVAP VER