Çocuklar evde doğal mantar yetiştiriyor

Çocuklar evde doğal mantar yetiştirirken sağlıklı gıdaların nasıl üretilebileceğini öğreniyor. Kendin yetiştir gıda üreten bir girişim olan İyiEkim’in kurucusu Burcu Arıkan’a eğlenceli Doğal Mantar Kiti’nin öyküsünü sorduk. 

çocuklar evde doğal mantar

“Hem şehirde yaşayıp hem de yüksek besin değeri olan, sağlıklı gıdaları nasıl üretebiliriz?” sorusu üzerine çıkan bir fikir Doğal Mantar Kiti, diyor İyiEkim’in kurucusu Burcu Arıkan.

Yediklerimizin nerede ve hangi şartlarda üretildiğini bilmiyoruz.

Gıda güvenliği, günümüzün en büyük sorunlarından biri. “O zaman kendi evimizde, oturduğumuz şehirde neler yapabiliriz, neler üretebiliriz?” diye düşündük.

Ve böylece ilk ürünümüz İyiEkim Doğal Mantar Kiti ortaya çıktı.

Çocuklar evde doğal mantar yetiştirerek kendi yiyeceklerini üretiyor

Hem çocuklar hem yetişkinler yiyeceklerin nerede ve nasıl üretildiğine gün geçtikçe yabancılaşıyor. Kendi yiyeceğimizi kendimiz üretebileceğimizi yeniden hatırlamak ve çocuklarda da bu konuda farkındalık oluşturmak için bir Doğal Mantar Kiti edinmekte fayda var.

Doğal Mantar Kiti ile 10-15 gün arasında evde kendi istiridye mantarımızı yetiştirebiliyoruz. Yetişkinlerin ve çocukların birlikte eğlenerek kendi yiyeceklerini üretmelerini sağlıyor.

Çocuklar evde doğal mantar yetiştirerek ileride kendi gıdalarına sahip çıkma bilincini kazanıyor.

Neden ilk ürünümüz Doğal Mantar Kiti oldu?

Doğal Mantar Kit’lerini ilk ürün olarak çıkarmamızın 2 nedeni var, diyor İyiEkim’in kurucusu Burcu Arıkan.

İlki, deneyim olarak doğanın döngüsünü çok yakından gözlemlemenize neden olan bir süreç yaşatıyoruz.

10-15 gün arasında mantarların çıkısını çok hızlı görüyorsunuz, bu mucizevi bir deneyim. Çocuklarda doğaya yönelik merak duygusu uyandıracak süreç.

İkincisi mantarlar “süper gıda” olarak da tabir edilecek şekilde potasyum, magnezyum, çinko ve B vitamini açısından zengin bir ürün. Antioksidan özelliği var. Antioksidanlar ile vücut hücrelerinin zarar görmesi ve kronik hastalık belirtileri azalıyor.

Bu “süper gıda”yı evde gözünüzün önünde, katkı maddesi olmadan yetiştirebiliyorsunuz.

İyiEkim olarak hayalimiz sağlıklı, katkısız ve doğal gıdaların, şehir hayatında daha erişilebilir ve üretilebilir olmasını sağlamak yanında mantarların ve  dolayısıyla doğanın mucizevi dünyasını çocuklara ve yetişkinlere anlatmak.

Bu nedenle okullarda da mantarların dünyasını ve döngüsel yaşamı anlatıyoruz.

İyiEkim’le tanışmak isterseniz, iletisim@iyiekim.com adresine e-posta gönderebilir ya da www.instagram.com/iyiekim hesabından takip edebilirsiniz.

Doğal Mantar Kiti almak için internetten online sipariş verebilirsiniz ya da satış noktalarından edinebilirsiniz.

Doğal Mantar Kiti hakkında daha fazla bilgi için: www.iyiekim.com

CEVAP VER