Okullarda çocuklara organik dersi verilsin çağrısı

Okullarda çocuklara organik dersi verilmesi için organik sektörü çağrıda bulundu.  İklim değişikliği, sağlıklı güvenilir gıda ve tekstil ürünlerine yöneliş ile birlikte toplumda organik bilinci oluşmasının önemi artıyor.

Okul çocuk organik

Türkiye’de organik sertifikalı tarımın başladığı yer İzmir. Ülkemizde en çok organik tarım üreticisi İzmir’de bulunuyor.

Organik üretim ve ihracatı İzmir’de başladı. 1984 yılında ilk organik tarım ürünü İzmir’den ihraç edildi. İzmir, 187 bin dönüm alanda, 2 bin 250 üreticiyle organik ürün üretirken, organik tarım işleyen işletme sayısı 252.

Okullarda çocuklara organik dersi ile sağlıklı gelecek

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Türkiye’de organik üretimin yaygınlaşması için organik ürün bilincinin yaygınlaşmasının önemli olduğunu belirtti. Bunun için de özellikle geleceğin yetişkinleri olan çocukların bilgilenmesinin önemine değindi.

İzmir’de organik sektörünün bir araya geldiği Organik Tarım Sektör Toplantısı’nda Türkiye’de organik ürün tüketiminin artırılması için okullarda eğitim verilmesi çağrısı yapıldı. Müfredata organik dersi eklenmesi talebi dile getirildi.

Okul çocuk organik

Yetişkinlerin tüketim alışkanlıklarının değişmesinin zor olduğuna değinen Celep şunları söyledi:

Organik sektörü olarak, organik ürünlerin faydalarının çocuklara anlatıldığı “Organik Dersi” okullarda müfredata konulsun istiyoruz. Çocuklarda organik bilincinin artması için Millî Eğitim Bakanlığı’yla iş birliği yapıp okullarda organik tarımın anlatılmasını talep ediyoruz.

Okul çocuk organik
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep

Tüketim alışkanlıkları çocuk yaşta kazanılıyor. Organik ürünlerin tüketiminin artması sağlıklı nesiller yetişmesine de büyük katkı sağlayacak.

Bu sayede Türkiye’nin sağlık harcamalarına ayırması gereken bütçe düşecek.

Millî Eğitim Bakanlığı ile yapılacak iş birliği organik, ekolojik, doğal vb. etiketlerin ayrımının doğru şekilde öğrenilmesine katkı sağlayacak, tüketicilerin yanıltılmasının önüne geçilecek.

Organik ürün denetimleri ve tüketicinin bilgilenmesi

Organik pazarların daha etkin denetlenmesi ve organik ürünlerin algıyı artıracak şekilde raflarda yer alması gereğinin de altının çizen Başkan Birol Celep, sektör ile ilgili toplantıdan çıkan önerileri de paylaştı:

  • Su kısıtı olan bölgelerde önlemler alınmalı.
  • Genç nüfusun tarımdan uzaklaşmasını önleyecek özendirici çalışmalarla üretime devam etmeleri sağlanmalı.
  • Organik tohum üreten firmalar ile üreticiler, bir veri tabanı aracılığı ile buluşturulmalı.
  • Organik arıcılık ve apiterapi ürünlerinde desteklemeler artırılmalı.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ARGE çalışmalarına daha çok destek verilmeli.
  • Meralar organik statüsüne geçirilmeli. Böylece AB Yeşil Mutabakatı kapsamında üretim alanlarının yüzde 25’inin organik olması hedefine de katkı sağlanabilir.
  • İç pazara üretim yapan küçük üreticiler desteklemelerde pozitif ayrımcılığa tabi tutulmalı.

Daha fazla bilgi için: www.eib.org.tr

CEVAP VER