Geri dönüşüm eğitimleri yüz binlerce öğrenciye ulaştı

Geri dönüşüm eğitimleri ile öğretmenler ve öğrenciler bilinçleniyor. ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı 8 bin öğretmene Eğitici Sertifikası, 818 bin öğrenciye Geri Kazanım Eğitimi verdi.

Geri dönüşüm eğitimleri

Ambalaj atıklarının geri kazanımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilk kuruluş ÇEVKO Vakfı geri kazanım kültürünün gelişimini eğitimler ile destekliyor.

ÇEVKO Vakfı’nın, ülke ekonomisi ve çevre için yürüttüğü eğitim çalışmaları kapsamında 2009 yılından bu yana gerçekleştirilen Eğiticinin Eğitimi Seminerlerine yaklaşık 8 bin öğretmen katıldı. ÇEVKO Vakfı’nın 2005 yılından bu yana gerçekleştirdiği farklı eğitim faaliyetleriyle ulaşılan öğrenci sayısı ise 818 bini aştı.

ÇEVKO Vakfının, iş birliği içinde olduğu ilçe belediyelerindeki ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine yönelik Milli Eğitim Bakanlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri izni ve ilgili belediyelerin desteğiyle gerçekleştirdiği Eğiticilerin Eğitimi Seminerleri, 2009 yılından bu yana düzenleniyor.

Seminerlerde “Türkiye’deki atık kaynaklı sorunlar, geri kazanımın önemi, geri dönüşüm yöntemleri, geri dönüşümün tarihi gelişimi ve Türkiye’de uygulanan geri dönüşüm sistemi” anlatılıyor. ÇEVKO Vakfı çalışmaları, konu ile ilgili dijital dokümanlara ulaşabilecekleri www.cevkococuk.org internet sitesi ve öğretmenlerimize dağıtılan eğitim seti tanıtılıyor.

Geri dönüşüm eğitimleri

Geri dönüşüm eğitimleri ve çocuk tiyatrosu

Öğretmenlere Eğiticinin Eğitimi Katılım Sertifikası, eğiticinin eğitimi el kitabı, ilkokul öğrencilerine yönelik özel hazırlanmış eğitim kitapları, bilgilendirici DVD bulunan ÇEVKO Vakfı Eğitim Seti veriliyor.

ÇEVKO Vakfı öğrenim çağındaki öğrencilerin geri kazanımın önemini kavraması ve günlük hayatlarının bir parçası haline getirmesi hedefiyle farklı etkinlikler de organize ediyor.

Çocuklara yönelik eğitici ÇEVKO Çocuk Tiyatrosu, Millî Eğitim Bakanlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri izni ve iş birliği içinde olunan belediyelerin desteğiyle toplam 164 kez sahne aldı. 7-11 yaş arası çocuklar için hazırlanan interaktif müzikal oyun toplam 51 bin 643 öğrenci tarafından izlendi.

Çocuk eğitimlerini interaktif ve sürdürülebilir hale getirmek amacıyla 2011 yılında kurulan ve 2016 yılında yeni ara yüzü ve içeriğiyle tamamen yenilenen www.cevkococuk.org internet sitesinde, öğretmenlere eğitim çalışmalarında yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış 9 animasyon filmi ve 7 oyun yer alıyor.

Sitede ayrıca eğitimlerin bulunduğu özel bir bölüm, “Atıktan Sanata” sanat sayfası, okullardan gelen çevre konulu etkinliklerin, ÇEVKO Vakfı’ndan haberlerin ve gündemdeki çevre haberlerinin yer aldığı haberler bölümü ile öğretmenlere özel içeriklerin yer aldığı Öğretmenler Odası sayfası da yer alıyor.

ÇEVKO üyelerinden gönüllü geri dönüşüm eğitimleri

ÇEVKO Vakfı eğitim çalışmalarında vakıf üyesi sanayi kuruluşları ile iş birlikleri de gerçekleştiriyor. ÇEVKO Vakfı’nın hazırladığı evsel katı atık ve geri dönüşüm eğitimleri Eğiticinin Eğitimi verilen gönüllüler tarafından ilkokul öğrencilerine veriliyor.

Son üç yılda 9 bine yakın öğrenciye ulaşılan projeler arasında AKÇANSA ile “Yarınları Dönüştüren Çocuklar”, Mondi Tire Kutsan ile “Kutu Kutu Pense”, Ford Otosan ile “Geri Dönüşüm Kahramanları” bulunuyor.

CEVAP VER