Kartal kreş bahçelerinde çocuklar organik üretim yapıyor

Türkiye’nin ilk organik pazarlarından birini Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliği ile kuran Kartal Belediyesi, Benim Hobi Bahçem projesi ile çocukların ekolojik üretimi deneyimlemesine olanak sunuyor.

Kreş bahçelerinde kurulan Benim Hobi Bahçem projesini çocuklar çok sevdi. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün projenin nasıl başladığını şöyle anlatıyor: Kreşlerimizde oluşturduğumuz küçük tarım alanlarında çocuklar toprağa dokunup fideler diksin, nasıl büyüdüğünü görsün, sulasın, otlarını temizlesin. Doğanın ve toprağın farkında olsun istedik.

Çocukların doğayla ve toprakla iç içe yaşamalarını ve bitki yetiştirerek sofralarımıza gelen sebze ve meyveleri tanımalarını sağlamayı amaçlayan proje, kreşlerde uygulanmaya başlandı.

Kartal Belediyesi Kreşler Müdürlüğü bünyesindeki 11 kreşte eğitim gören öğrenciler için hobi bahçeleri kuruldu. Bahçesi olmayan kreşlerde ise saksılara farklı sebze fideleri ekildi.

Kartal Belediyesi Kordonboyu Mahallesi Çocuk Gelişim Merkezi’nde özel hazırlanan hobi bahçesinde çocuklar domates, biber, patlıcan, kereviz, kabak ve benzeri mevsim sebzelerinin fidelerini ekti.

Fidelerin ilk can suyunu çocuklarla birlikte, projeyi hazırlayan Kartal Belediyesi Kreşler Müdürü Enif Yavuz Dipşar ve Kartal %100 Ekolojik Pazar Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Deniz Öztürk verdi.

Benim Hobi Bahçem projesi ile çocuklar her gün sebzeleri inceleyerek bakımını yapacaklar. Organik tarım yöntemleriyle kendileri yetiştirdikleri mevsim sebzelerini ve meyvelerini yiyecekler.

CEVAP VER