Organik atıştırmalık besleyici kurabiye, kraker ve bar

Organik atıştırmalık ararken üretmeye karar veren üç anne, besleyici reçeteler ile Humm Organik kurabiyeleri, krakerleri ve barları hazırladılar. Kuruculardan Aslı Akdemir Acundaş’a organik atıştırmalık içeriklerini sorduk.

Organik Atıştırmalık
Yeşil Çocuk kurucusu Aslı Dede & Humm Organik kurucularından Aslı Akdemir Acundaş.

Yaklaşık 1.5 yıl önce üç anne, çocukların sağlıksız atıştırmalık yemesinden ve yurt dışından ürün taşımaktan yorulmuş bir şekilde sohbet ederken, “Neden biz yapmayalım?” diye düşünüp kolları sıvamış. Bir yıllık özenli çalışmanın sonrasında Humm Organik atıştırmalıkları satışa sunmaya başlamışlar.

“Çok şanslıydık ki hep en iyilerle çalışma fırsatımız oldu, ürünler içimize sindi. Daha da iyisini yapmak için çalışmalarımız devam ediyor.” diyor kuruculardan Aslı Hanım.

Organik sertifikalı üretim sürecinde BTA’dan destek aldık

Ürünlerimiz Atatürk Havalimanı’nın da yeme içme hizmetini veren, BTA’nın 23 bin m2’lik organik sertifikalı üretim tesisinde artisanal (zanaatkar işi, el yapımı) yöntemlerle üretiliyor. Hammaddelerimizin tamamı organik sertifikalı ve yerel üreticilerden temin ediliyor.

Organik sertifika alma sürecinde BTA bize çok destek oldu. “Organik üretim” yeterince bilinmeyen bir konu. Üretim yolunda ilerlerken biz de gördük ki, bütün bu kontrol aşamalarından geçen sertifikalı organik ürünlere gerçekten güvenebiliriz.

Sadece organik olması yeterli değil, içeriğin besleyici olması da önemli

Ürün çeşitleri ve içeriklerini belirlerken ilkemiz şu oldu: “Sadece organik olması yeterli değil, aynı zamanda besleyici de olmalı.”

Bütün reçeteleri çocuk beslenmesinde uzman, kendisi de bir anne olan Müge Özyurt Şafak ile geliştirdik. Meyveden gelen şeker olsa da aşırıya kaçmamaya özen gösterdik. Kinoa, keçiboynuzu, kuruyemiş ve sebzelerle destekledik reçetelerimizi. Yağı, şekeri, tuzu olması gereken düzeyde tuttuk.

Organik atıştırmalık kurabiye, kraker, bar içerikleri

Organik atıştırmalık olarak; Kurabiye, Kraker ve Bar atıştırmalıklarımız var.

Keçiboynuzlu Fındıklı Organik Kurabiye, Tarçınlı Zencefilli Organik Kurabiye, Ballı Kinoalı Organik Kurabiyeler hazırladık.

Organik atıştırmalık bar olarak, Kayısılı Fındıklı Yulaflı ve Portakallı Havuçlu Yulaflı çeşitlerimiz var.

Organik Domatesli ve Peynirli Kinoalı iki çeşit krakerimiz ve Organik Pancarlı Grissinimiz bulunuyor. En çok ilgi goren pancarli grissinimiz oldu.

Organik Atıştırmalık

Ürünlerimizde ilave şeker, katkı maddesi, koruyucu, aroma, renklendirici yok. Tamamen doğal içeriklerle üretiliyor.

Türkiye’de organik sağlıklı atıştırmalık bilinci artıyor

Organik atıştırmalık üretmeye başlayınca Türkiye’de birçok annenin bizim gibi arayışta olduğunu gördük. Yurt dışında seçenek daha çok, dışarda yemek yeme kültürü daha yaygın olduğundan sağlıklı ürün arayışları daha önce başlamış.

Türkiye’de çoğu evde mutlaka yemek yapılır, özellikle çocuklu evlerde bir kek bulunur. Atıştırmalık deyince cips, çikolata, gofret gelirdi akıllara ama artık yoğun iş hayatı ve zaman azlığı nedeniyle hazır yiyeceklere yöneliyoruz. Çocukları okuldan aldık mesela, trafiğe takılıyoruz, peki o zaman “Ne yedireceğiz?” Pratik, açlığını bastıracak, güvenilir atıştırmalıklar ne yazık ki çok kolay bulunmuyor.

Türkiye organik hammadde konusunda cennet olsa da çoğu mamul ihraç ediliyor. Umarız bu sektörü destekleyecek oluşumlar artar ve kaliteli ürünler herkes için ulaşılabilir hale gelir.

Evde çocuklara yapabileceğiniz bir atıştımalık tarifi

Humm kurucusu üç anne içinde mutfak konusunda en becerikli olan Aslı Hanım. Ondan çocukların bayıldığı bir tarif de aldık.

• 1 kap yulaf ezmesi
• ¾ kap tam buğday unu
• 1 ½ çay kaşığı kabartma tozu
• 1 ½ cay kaşığı tarçın
• Bir tutam tuz
• 2 çorba kaşığı yumuşamış tereyağı ya da hindistancevizi yağı
• 1 büyük yumurta (oda sıcaklığında)
• 1 çay kaşığı vanilya ekstraktı ya da tozu
• ½ elma suyu konsantresi ya da hurma şurubu
• ¾ kap havuç rendesi
• Zevke göre üzüm ve ceviz de eklenebilir. Havuç yerine çikolata parcası da konulabilir. Hatta yağ yerine tahin konulursa daha da gevrek oluyor.

Tum malzemeyi bir kapta karıştırıyoruz, en az yarım saat dolapta bekletip ceviz büyüklüğünde toplar yapıp 180 derecede 15-20 dakika arası pişiriyoruz.

Daha fazla bilgi almak için: www.humm.com.tr

PAYLAŞ
Önceki İçerikÖğretmenler Günü hediyesi fidan dikmeye ne dersiniz?
Sonraki İçerikYeşil Günlük çocuk için eğlenceli bir keşif yolculuğu
Aslı Dede
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında organik ürünleri tüketici ile buluşturan Türkiye'nin ilk e-ticaret sitesinin kurucularındanım. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Çocuklar için yeşil, ekolojik, sürdürülebilir yaşam haberleri ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz Yesilcocuk.com sitesini yönetiyorum. Karnaval.com radyo BabyJoy'da Yeşil Çocuk programını hazırlayıp sunuyorum. Posta Gazetesi Pazar Postası ekinde "Doğal Yaşam" sayfasını hazırlıyorum. Milliyet - PembeNar.com Aile bölümü Yeşil Çocuk köşesinde yazıyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürdürülebilir yaşam alanında içerik ile pazarlama (text, audio, video), etkinlik, atölye ve sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Program arşivime ve yazılarıma Yesilinasli.com'dan ulaşabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. Öğrencilik yıllarında vekil ilkokul öğretmenliği yaptım, çocuk tiyatro oyunlarında oynadım. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online e-kolay.net, Borusan Elektronik Otomax.com, Hurriyetemlak.com ve Kanz Çocuk Giyim pazarlama iletişimi ve e-ticaret projelerinde görev aldım.

CEVAP VER